Adelheid

Drama / Psychologický / Válečný

Československo, 1969, 99 min

Tak toto se vskutku dá označit za komorní drama. Minimum herců, minimum dialogů, ale emocí hodně. I když je to extrémě minimalisticky natočené a dost zdlouhavé, nenudí to. Čepek je borec.(16.4.2008)

For ME 87%(23.5.2009)

Těžké, ponuré drama, jehož brutálně syrová atmosféra zaleze až do morku kostí a už nikdy nevyjde ven. Magie vtěsnaná do každého záběru kamery Františka Uldricha a pohledu Petra Čepka. http://www.youtube.com/watch?v=N1bgLzEfe_I(2.11.2009)

Vláčilovi filmy jaksi nejsou můj šálek kávy. Toto je teprve jeho druhý, který jsem viděl ale moc mě nezaujal. Ani nevím co jsem od filmu čekal ale podle dostupných obrázků to vypadalo, že by se zde mohlo něco dít. Ale bohužel. Film se vleče a nějaké dramatické "akce" by divák hledal marně. Co však vyniká je civilní a hlavně výborný výkon mistra Čepka.(8.7.2009)

Jak jednoduché to vypadá: jeden rozlehlý dům, dva (občas až čtyři) herci a ono to úplně stačí. Výborně navozená atmosféra, kterou mají na svědomí zejména kameraman František Uldrich a pak také pánové Strauss a Bach, jejichž hudba je tu převážně použita. O mistrovství Františka Vláčila tehdy nebylo třeba pochybovat, a o Petru Čepkovi vlastně platí totéž. Vladimír Körner se k odsunu Němců ještě párkrát vrátil, ale nikdy už nebyl výsledek takto silný. Pro režiséra to bohužel byl z rozhodnutí soudruhů konec jeho zlatého období.(3.10.2015)

• - Roli Adelheid měla hrát původně Jana Hlaváčová. (sud)

• - Režisér i snímek upadli v nemilost normalizačních cenzorů. Film putoval pod zámek a František Vláčil přesídlil do světa dokumentaristiky tehdejších studii Gottwaldov. (Olík)

• - Snímek je adaptací stejnojmenné novely Vladimíra Körnera. (Olík)