poster

Adelheid

Drama / Psychologický / Válečný

Československo, 1969, 99 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gouryella
  ****

  Vskutku filmovy zazitek podtrzeny mistrovskou rezii a nadmiru realistickym vykonem pana Cepka.(28.7.2002)

 • vypravěč
  ****

  Věrohodně vyprávěné drama lidských duší poznamenaných válkou, tj. stavem vnuceného sváru, který vyvolává z hlubin ideální lidské vznešenosti (domnělé božské tvořivosti) parazita (jakousi podstatu, ono „jádro pudla“, jemuž se člověk vzpírá, a tím jej posiluje). Dokonalému naplnění introspektivního záměru filmu ovšem brání kamennost obou hlavních herců. Dvě loutky, postrádající tvárnou a sdělnou mimiku, jež by vyjádřila niterné dění, tak vlastně jako by překážely. O to více promlouvají prostory v až nebezpečně citlivých záběrech, které svou zkušenost, paměť bezprostředně vyjevují svým vzhledem a atmosférou.(22.3.2013)

 • Ruut
  ****

  Komorní záležitost zachycující téměř bez dialogů a okázalých scen útrapy jedné němky zůstavší v Československu po konci války jako děvečky pro všechno. Leč trochu moc rozvleklé.(16.2.2007)

 • gudaulin
  *****

  Byla to láska? Anebo jinak - mohla to být láska, když byla diktovaná politickou situací, převahou jedné strany, která si byla schopná a ochotná koupit ženu za dvě lahve koňaku? Jak by asi vypadal milostný vztah mezi izraelským vojákem a Palestinkou během intifády? V každém případě Vláčil dokazuje, proč je mnohými považován za nejtalentovanějšího režiséra historie české kinematografie. Viděl jsem spoustu filmů, které si na umění více nebo méně úspěšně hrály, ale tohle nemusí nic předstírat. Tohle je opravdový umělecký skvost, který sice neocení pro pomalé tempo a lpění na detailu příznivec akční komerce, ale filmový fanjšmekr si přijde na své. Věřím Vláčilovi beze zbytku všechny postavy, nástinu atmosféry moravského pohraničí nemám co vytknout a především oceňuju, že to divákovi nijak neusnadňuje, jde proti očekávání a nevyhýbá se syrovému, někdy až cynickému zobrazení svých hrdinů. Tady nejsou v pravém smyslu slova kladní hrdinové, každý má nějakou tu šmouhu čecháčkovství, buranství, vychcanosti nebo obhroublého plebejství. A na té německé straně je zarputilost, nenávist a strach. Celkový dojem: 95 %.(19.1.2012)

 • Flakotaso
  *****

  Těžké, ponuré drama, jehož brutálně syrová atmosféra zaleze až do morku kostí a už nikdy nevyjde ven. Magie vtěsnaná do každého záběru kamery Františka Uldricha a pohledu Petra Čepka. http://www.youtube.com/watch?v=N1bgLzEfe_I(2.11.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace