Adelheid

Drama / Psychologický / Válečný

Československo, 1969, 99 min

Je opravdu málo našich filmů, kterým jsem dal plný počet. Adelheid si ho zaslouží. S Vláčilovou režii jsem měl u Markéty Lazarové i na začátku tohohle filmu docela problém. Jeho tempo, ve kterém se snaží všechno precizně a dokonale vykreslit a vcucnout diváka do děje, je sice pomalé, ale funguje na stoprocent.Čepkův herecké um a sexappeal Emmy Černé prostě taky udělá svoje.(20.8.2009)

Pro mě rozhodně nejlepší Vláčilův snímek, který jsem zatím viděl! (Pravda, zatím to byly jen 3 filmy.) Údolí včel bylo skvělé a zařadil bych je hned za Adelheid. Markéta Lazarová měla také velkou sílu a atmosféru, ovšem něco jí chybělo či naopak přebývalo. Adelheid má úžasnou a sugestivní náladu, Vláčilův typický rukopis tu nechybí, aranžmá scén je dokonalé a herecký výkon Petra Čepka a Emmy Černé opravdu potěší. Při vypočítávání kladů však musím zmínit i vynikající hudbu Zdeňka Lišky, který patří mezi nejlepší české (československé) skladatele filmové hudby a kdyby se narodil v Americe, jistě by patřil do světové elity. Hodně zvažuji, zda nedát plný počet hvězdiček..pravděpodobně si Adelheid pustím v budoucnu ještě jednou a mé hodnocení se buď potvrdí nebo vyvrátí..prozatím veliké 4*.(13.1.2012)

• Tomco

bohuzial na moj vkus prilis melancholicke, fadne, pomale, nudne a nezaujimave. poslanie a hlavna idea filmu my sice neusla, ale ide to vsetko akosi mimo mna. hold nie kazda klasika je automaticky pochutinou pre vsetkych.(8.12.2007)

• - V úvodních titulcích i výrobních listech je uveden Bohumil Vávra, který měl hrát roli faráře, scéna s ním však byla zřejmě vystřižena ještě před uvedením filmu. (Zdroj: Český hraný film IV) (lausik)

• - Roli Adelheid měla hrát původně Jana Hlaváčová. (sud)

• - Film byl v roce 2015 restaurován do digitální podoby. (M.B)