Marketa Lazarová

• Nizozemsko Marketa Lazarová (více)
Poetický / Drama / Historický
Československo, 1967, 165 min (Alternativní 159 min)

Filmová rapsodie o středověkých lapcích a o padlé dceři zemanského rodu podle románu V. Vančury... Baladický příběh o loupeživých rytířích a padlé dceři ze zemanského rodu se odehrává v polovině 13. století, v dávných dobách, kdy lapkové přepadávali na královských silnicích pocestné, kdy křesťanství svádělo stále ještě boj s vírou v pohanské bohy, kdy lidský život měl nepatrnou hodnotu, ale láska byla stejně silná jako dnes. Hrdinka filmu, sličná Marketa, se zřekne pro velkou lásku k člověku Mikolášovi lásky k Bohu, kterému byla zaslíbena… Ještě v době vzniku tohoto mimořádného filmu se o něm psalo jako o díle s mnoha „nej“. Byl to film nejvýpravnější, nejnákladnější, nejdelší, nejlépe obsazený… Ale již tehdy se objevovaly soudy, že to také bude film nejhodnotnější a nejkrásnější. I po letech, která uplynula od vzniku snímku, okouzlí a strhne všechny, kdo jej mají možnost vidět. Na MFF Karlovy Vary 1994 proběhla mezi novináři anketa o nejlepší český film všech dob. Vyhrála Marketa Lazarová. Na témže festivalu bylo v roce 2011 toto filmové veledílo uvedeno v digitálně restaurované verzi. Dnes, stejně jako svého času, uchvacuje obrazovou imaginací, krásou slova i krutostí skutků, košatostí děje i bohatstvím myšlenek. Málokdy se v dějinách světové kultury přihodí, aby literární předloha byla předstižena filmovou adaptací, a tentokrát se to stalo... Práce na rozsáhlém projektu trvala téměř sedm let. Plné tři roky strávil režisér František Vláčil se scenáristou Františkem Pavlíčkem nad převodem jazykově náročného textu do scénáře, další tři roky trvalo natáčení v šumavských exteriérech, pak následoval náročný střih a dokončení. Při výběru herců pro klíčové postavy příběhu se režisér řídil spíše zevnějškem či mentalitou lidí. Titulní roli vytvořila mladá slovenská studentka Magda Vášáryová, roli loupeživého rytíře Kozlíka Josef Kemr, jeho syny František Velecký a Ivan Palúch, starého zemana Lazara Michal Kožúch, německého jinocha Kristiána Vlastimil Harapes a potulného žebravého mnicha Vladimír Menšík. Marketa Lazarová byla vysoce oceněna nejen u nás, ale i na mezinárodním fóru; například na MFF v Mar del Plata získala jednu z hlavních cen. (Česká televize)

Kňour

Středověk, to nejsou jen hrady, družiny veselých baronů a epická tažení za grály, poklady a vítězstvím. Je to taky bahno, špína, mor, hlad a znásilňování. A to nám Markéta Lazarová servíruje v míře vrchovaté. Takže směle do toho, pokud to dokážete, ponořte se do bahna let minulých a zanechá to ve vás nezapomenutelné zážitky. ()

Fraktální

... u tohohle filmu jsem se ani nebavil, ani nepoucil, nebyl jsem na vetvy z jeho poselství, no a že všichni říkají jak to krásně kopíruje syrovost stredoveku? byli tam snad ? ja si predstavuji středovek docela jinak... Co filmu musím uznat je netradiční hudba(povětšinou sborový zpěv se hodí k tomuto filmu víc než nějaká ppoprocková či pompézní vážná hudba kterou by zrejmě k filmu dali dnes). ()

vk252

Markétu jsem viděl poprvé někdy v roce 1970 - zmatek v hlavě i v duši. V roce ´78 běžela obnovená premiéra, nedalo mi to a byl jsem na tomhle filmu tři dny za sebou. Bylo to ještě horší, po té třetí projekci jsem si připadal jako naprostý hlupák, který nikdy nečetl Vančuru a nikdy neviděl žádný Vláčilův film. Pak mi to najednou došlo, co po mně (divákovi) Vláčil asi chtěl. Od té doby kolem sebe jenom nechávám probíhat odrazy obrazů, dialogů a hudby, vnímám to jenom smysly, ne myslí. Pak je to monumentální filmové dílo. Stopáž nehraje roli - symfonie může být bez hranic. Hollywood nikdy nic takového nenatočil. Děkuji panu Vančurovi, panu Vláčilovi a vynikajícím českým a slovenským hercům... ()

Astu.

Jako syrová historická freska je to bez chybičky. Jako film, ve kterém prožívám každý záběr a příběh ve mě rezonuje ještě dlouho po zhlédnutí to nefungovalo. Moooc pomalá a ne moc záživná poetika, která si navíc ještě musí pomáhat doslovností replik, které pronášejí výborně hrající herci. Kvality tomu upřít nemůžu, ale subjektivně bych hodnotil spíš za tři. ()

Bila_pani

Nejspíš musím na tenhle fim dozrát. Ne že bych ho nezvládala po intelektuální stránce, tak náročný fakt není, ale pouštěli nám jej ve škole a vydržet téměř 3 hodiny černobílý snímek, kde se sotva mluví, to trochu nezvládám... kamera skvělá, středověké prostředí autentické, dobrá hudba, krásná Magda Vašáryová, ale dílo na mě působí strašně depresivně... už z tohoto důvodu je to film, který si nejspíše v nejbližší době podruhé nepustím. ()

winstonsmith

Tento film jsem náhodou kdysi dávno sledoval uprostřed noci s tím, že to po chvilce vypnu. Od té doby jsem shlédl desítky, stovky filmů, ale na Markétu jsem nikdy nezapomněl. Ve filmu je shrnutá celá existence člověka, jeho touhy, naděje, osud, krása a ošklivost, zlo a dobro a něco mezi tím (a toho je nejvíc). Nádherný, překrásný film, který otevřenému srdci dokáže připravit existenciální zážitek. Středověk neskončil - je v nás a Markéta nám dává nahlédnout na jeho podstatu. ()

JohnJa

Poprvé jsem nechápal, co kdo na Marketě Lazarové vidí, skoro od začátku jsem se těšil, až bude konec a během promítání chtěl ze sálu několikrát odejít. Po druhé jsem byl na zrestaurované verzi a František Vláčil mě se svou poetikou, svým středověkem a svou Marketou naprosto dostal. Tenhle film je opravdu skvělý, ale rozhodně se nebude líbit každému. A i ten, komu má případný potenciál se líbit, musí na něj být zrovna naladěný a vnitřně připravený... ()

JohnDean

Dlouho jsem se odhodlával podívat se na Marketu Lazarovou. Popravdě jsem ani nechtěl. Ale je to něco jako povinná literatura. Podruhé už to asi nedám. Pro mě je to nuda. Jsem fanda středověkých dějin, všímal jsem si hodně výpravy. Ta je bezvadná. Jasně, Kemrův Kozlík je geniální. Ale jinak. Nic. Prostě mě to minulo. Snad ještě odhalení mladé Vašáryové - můžeme srovnávat s Postřižinami. :) ()

linsi

Tak tenhle film jsem chtěla vidět hodně dlouho a teď jsem se k němu konečně dostala. Někteří tu píšou o nudě, o tom, že je film zbytečně natahován... Ok, je pravda, že i pro mě byl trochu náročnější na soustředění, jelikož je natočen dost originálně, ale rozhodně jsem se tedy nenudila. Co bych filmu vytkla je to, že kdo nečetl knihu, nemůže dle mého názoru pochopit úplnou hloubku příběhu. Myslím, že by neškodilo trošku ubrat ze scén, které se točí okolo Kozlíkova boje za svobodu a přidat více těch, které by lépe vyjadřovaly Markétiny pocity a přesněji objasily podstatu její situace. Přece jen se film jmenuje "Markéta Lazarová" a ne "Kozlíkovi nikdo nevládne". Nicméně film na mě opravdu zapůsobil a líbil se mi, proto 4* ()

JoudaCZ

Po prvním shlédnutí (na BD) si zatím (pokud vůbec kdy) netroufnu kvantifikovat svůj dojem hvězdami. Co hodnotit? Nádheru obrazů podtrženou monumentální hodbou? Nebo občas nedoostřené záběry promítané ve špatném poměru stran? Uhrančivou nevinost Magdy Vášáryové či silné, charismatické herectví pánů Kemra, Veleckého, Menšíka, Kožucha, Kryzánka a dalších? Nebo to, že z techniky postsynchronu zbyl ve filmu jenom "post", zatímco "synchron" se někde vytratil (ať už to byl autorský záměr, technické nedopatření, nebo, což je můj výklad, na tom v kontextu filmu vůbec nezáleželo)? Nevím. A netrápím se tím. ()

JARDAHONDA

Historická balada vyprávějící o loupeživém rytíři Kozlíkovi a jeho rodině jež je dostala do sporu s královskou mocí ...... a o krásné dceři Zemana Lazara zaslíbené bohu, jíž Kozlíkův syn Mikuláš změnil osud... Syrové středověké drama s uhrančivou hudbou vytváří v divákovi naplno prožitém ději spirituální zážitek. Závěrem : Právem oceněný nejlepší český film **** ()

Alpha69

Nevím co si mám myslet... Ten film jsme sledovali povinně ve škole a musím říct že nějaký výjimečný vztah jsem si k němu nevypěstovala. Ne že by nebyl zajímavý, ale 160 minut? Vážně? Ke konci už jsem vůbec nevnímala co se děje. ()

lineker

Proč bychom se netěšili, když nám Bůh dal mistra Vláčila. Slova jsou zbytečná, stačí obraz a hudba. Asi nepřeháním, když kameru označím za tu nejlepší, co jsem měl v České kinematografii čest poznat. ()

Rapollo

Naprosto přehodnocený film, který snad zaujme některými obrazy, ale jinak asi zůstane pouhou snobskou masturbací. Katastrofální je přehalovaný zvuk a totálně nesouladné a nesrozumitelné postsynchrony. Zvukař by zasluhoval zbičovat za takovou prasárnu. Děj je jakousi nastavovanou kaší sekvencí, které se mají tvářit autenticky, a to nikoliv jen scénou, ale zejména myšlením a chováním postav ve středověku. Všechno je to ale jen intelektuálská póza, kterou rozbředá přílišné ukájení se nad obrazy patetické kamery. Celkovou amatérskou "nedozrálost" podtrhává i scéna s jelenem, kterého odhání chlapík v džínách a košili, jelikož kromě zvukaře podělal svoji práci i střihač a nevystřihnul ho ze záběru. ()

bratr_jezek

Skvost českého filmu. Proč jsme nedal plný počet? Protože mne trochu unavovala délka celého filmu (162 minut), tolik hutných informací a skvělé režiserní i herecké práce bylo na mne moc, možná by neškodilo být odvážnější a občas použít střihačské nůžky nebo nějaký ten motiv prostě vypustit. ()

Grahamea

Tento film ma neskonale fascinuje, naprosto a oddane ho milujem... Prajem si vidieť ho v kine! Strhujúci a podmanivý obrazový zážitok. Romantickosť a mýtickosť Stredoveku nahrádza v tomto filme surovosť a krutosť, ktorá pôsobí svojou všednosťou naozaj hrozivo. Fotograficky komponovaný obraz zdôrazňuje do extrémov psychológiu postáv a spôsobuje ešte väčšmi spirituálnu auru tohto diela. Taký dojem autentickosti som nemal ani pri mnohých dokumentoch. Krásne lyrické rozprávanie a ojedinelá predstava o ľudskom bytí. Mnohovrstevný dej a brilantní herci v top forme ... no čo viac dodať ... Genialita ()

elizabetth

Kniha se mi nelíbila, bohužel však ani film. Kniha líčí některé dojemné momenty skutečně krásně, myslím, že film mnohému ubral. Skutečně se mi tento snímek nelíbil, je příliš dekadentní, přitom ve všech postavách lze spatřovat i světlo, nejen temnotu. Scenérie je však pozoruhodná a celkově je film zajímavý, i když bych se na něj znovu nepodívala. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011