Příběh filmu režiséra Františka Vláčila a libretisty Vladimíra Körnera se odehrává v druhé polovině 13. století. Český zemanský synek Ondřej z Vlkova přišel do řádu ještě jako dítě. Nestalo se tak dobrovolně. Snad si ani neuvědomoval, že byl vlastně obětován na usmíření otcova násilného činu, spáchaného na něm samotném, a že byl tedy dvojnásobnou obětí. Až po deseti letech odříkání poznává, že existuje ještě jiný svět, ještě jiný život než ten, který uzavírají pevné zdi řádového hradu. Podlehne volání domova, volání rodného Údolí včel, a pokusí se o návrat. Již se zdá, že bude mít více štěstí než bratr Rotgier, jehož pokus o únik skončil krutou smrtí. Ale i v jeho případě se ukazuje moc řádu silnější a náboženský fanatismus znovu triumfuje nad v té době beznadějným pokusem jedince o vzpouru proti síle dogmatu spojeného s mocí. (Bontonfilm)

Carlossss

Hodnocení je prozatimní. Údolí včel je totiž tak brilantní film, že je škoda mu napoprvé udělit rovnou pět hvězd, nepustit si ho znova a nehledat aspekty, které by snímek na plný počet vyšperkovali... Nechci se moc rozepisovat, to provedu potom, ale cítím povinnost podotknout, že hlavní protipóly Čepek a Kačer byli pastvou pro mé oči. Herecký koncert. ()

BoredSeal

Čekal jsem nějakou klasiku jako je Spalovač mrtvol a ono prd. Jistě, dobří herci - Kačer zase hraje magora, nejlepší český skladatel Zdeněk Liška, historická atmosféra, dobrá práce s kamerou a hra se světlem jako chytrý nápad pro vizualizaci. Děj je stručný a to, co vlastně lidi označují za genialitu, si divák musí domyslet. Jenže... kromě kritiky fanatismu a vymývání mozků náboženstvím nějak nevím, pro co se nadchnout. Kdybych měl za úkol vybrat si, jestli spálit negativ Údolí včel nebo Adéla ještě nevečeřela, neváhal bych ani na sekundu s Údolím - a teď mě klidně ukřižujte, vy obdivující zaslepení fanatici, co jste se zhlídli v Arminovi - já si vybírám život a zábavu jako Ondřej, ha ha. :) ()

kagemush

,,Tož Vláčile, zbyli nám tu ňáký rekvizity po Markétě Lazarový. Tak koukej ještě něco natočit,Markéta byla drahá."--- Ještě že tak,jinak bych se díla,který je v mé Top pětce českých filmů,nemusel dočkat. Nebo by byl jiný režisér,nebo herci,-ale to bych zase nemusel zmiňovat tu Top pětku. ()

easaque

ač historické snímky nemusím, tak kvalita díla zapůsobila a snímek jsem si užil. Do mé TOPky patřit nebude, ale dílo je to tak významné, že si zaslouží pochvalu. Drsnost středověku i síla náboženství byly zobrazeny v plné šíři i hloubce. A myslím, že kvalitativně si stojí stejně jak s Andrejem Rublevem i Sedmou pečetí, takže muže být česká kinematografie na co pyšná. [ PŘÍBĚH: 3 /// NÁLADA: 0 /// ART: 2 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

No teda, tak dobrý soundtrack jsem už nikde dlouho neslyšel. Můj první film od Vláčila a nejspíš nebude poslední, jelikož tohle je dobrý film. Především filmařsky, jelikož tady je bravurně zvládnuto snad vše - kamera, herecké výkony, hudba, kostýmy... Vše dohromady to skvěle funguje. Jenže je tu problém s příběhem. Sám o sobě je zajímavý, jenže ve filmu je takový rozvláčný, občas nudný a na tom to bohužel padá. Vlastně, čím více se film blíží ke konci, tím více jsem se nudil. Naštěstí přišlo posledních 15 minut, ty to ještě zachránily. Ale 4* jsou zasloužené. ()

/Pablo

Jeden z těch filmů, který obsahově má co říci, ale pro mě jakoby zůstalo jen u netečného sledování. Vláčilovo vyprávění (až na pár náznaků) mně připadalo příliš chladné a tak nějak odtažité, nemluvě o jeho poetice, která je mi cizí. Už pro zdejší hodnocení a proslulost tohoto snímku, bych se k němu však rád v budoucnu vrátil a dal mu ještě šanci. ()

rakovnik

Drsný film, z drsné doby, s drsnými a ošklivými lidmi. Špína zevnějšku, nečisté nitro...takhle si představuji středověk. Krásně výtvarně zpracovaný film s pěknou výpravou a působivými exteriéry i interiéry, jehož syrovost podtrhuje černobílé provedení a záběry a scény, které mají skutečně hutnou atmosféru často s minimem dialogů. Mladí herci (Čepek Kačer, Somr) podávají skvělé výkony, ať již činy, dialogy či jen očima. ()

Martin741

V poradi piaty Vlacilov film sa vola Udoli Srsnu. Scenar k filmu pojednava o 13. storoci, a riesi sa rozpor : tuzba po slobode versus prisny asketicky rad. Vykreslenie stredovekej atmosfery je fajn, herci /Machacek a Galatikova ..../ su vyborni. Jo, viem, ze tu hral aj Petr Cepek, ale ked ja ho furt nemam rad! To vsak neznamena, ze mienim kvoli jednej nesympatickej osobe zadupat do zeme kvalitny film, ne, ne! Vsetko je naviac dokreslene vybornou Vlacilovou reziou. V ramci cs. tvorby 60. rokov je toto urcite kvalitny nadpriemer. 90 % ()

kaposlav odpad!

Ťažko pozerateľné a nudou by som skapal, keby to mám dopozerať. Načrtol to uživatel Jara.Cimrman.jr: Dle zdejšího hodnocení se jedná o mimořádný klenot, který však z mého úhlu pohledu má jednu nepatrnou slabinu - nedá se na něj dívat. Celkom sa stotožňujem s týmto. Nuž a aby toho nebolo málo, tak je to o náboženských stračkách, ktoré tak neznášam. ()

Nach

Ač film, který je ve stínu Markéty Lazarové, pro mě osobně kvalitně mnohem lepší. Údolí včel dokazuje, jak by Markéta Lazarová byla geniálním dílem i po emoční stránce, kdyby se v ní vyskytovala hlavní postava. Petr Čepek zde exceluje v roli rytíře Ondřeje, jenž se vzepře pravidlům řádu templářů a uprchne zpět na rodnou tvrz. V patách mu je jeho fanatický přítel Amin von Heide. Film výborně funguje jak v emoční, filozofické, tak historické rovině. Díky hlavnímu hrdinovi zde získávám vztah i k vedlejším postavám a od toho se odvíjí můj silný zážitek. Nemám zde co bych vytkl. Těch 96 minut uteklo jako voda a velice rád se na Údolí včel někdy opět podívám. 85% ()

Trainspotter

Jedinečný film, který má v české kinematografii nezastupitelné místo, už jen kvůli těm obrazovým kompozicím, které hravě trumfnou třeba proslulého Antonioniho. AR: 2,35:1 - Anamorfic ()

nithiel

Už od úvodních titulků neuvěřitlně podmanivá atmosféra umocněná skvělou hudbou. Kdyžř se k tomu přidá strašlivě jednoduchý, ale přitom velmi silný příběh a dokonalá filmařská práce Františka Vláčila, pak oči jenom přecházejí. ()

tomtomtoma

Další ze skvostů filmového umění, který je poctou tomuto žánru. Obrazy jsou úchvatné, sami o sobě jsou velkolepým výpravným příběhem. S kombinací se skvělým a vytříbeně zvoleným hudebním doprovodem, úžasným zvukem, poeticky baladickým uhrančivým charakterem, realistickému herectví a silnému příběhu, který se dotýká lidského nitra a jeho podstaty, se jedná o jeden z vrcholků umění vůbec. Má významnou estetickou i vypovídací hodnotu. 13. století ve své syrové kráse, ve své divokosti, ve své fanatické zbožnosti, ve svém živočišném půvabu, ve své náboženské demagogické ideologii, ve svém rozvrstvení druhů lidí, ve své víře, ve svém zaslepeném následování, ve své touze, ve své poslušnosti, ve svém mučednickém sebetrýznění a obřadném obětování. Hlavním tématem je role náboženství, fanatické následovnictví a askeze vyvoleného řádu ozbrojených šiřitelů víry, slávy a bohatství, které se dostává do střetu se svobodou a životem v celé jeho kráse, radosti i smutku. A také vnitřní boj člověka se sebou samým, se svou vinou, se svým sebetrýzněním, se svým obětováním a vypořádáním se svědomím a nápravou narušeného stavu rovnováhy. Hlavní postavy jsou Ondřej z Vlkova (skvělý Petr Čepek, jako mladý Zdeněk Sedláček), se svou touhou po svobodě a útěkem před nedobrovolně zvolenou cestou náboženského fanatismu a světské askeze, a řádový rytíř Armin von Heide (skvělý Jan Kačer), idealistický zastánce řádové víry a nutnosti pokračování v následování zvolené cesty. Náboženská zaslepenost a hysterie se dostává do ostré konfrontace s životem v celé jeho kráse a plné síle. A pouze sebeobětování, strach a zastrašování a nelítostně krutá přísnost dodává vítězství mocnějšímu názoru. I když jeho následovnictví nutně nemusí znamenat tu pravou a správnou cestu. Z dalších rolí: cudná a mučednická Lenora (dobrá Věra Galatíková, jako mladá Jana Hájková), Ondřejova nevlastní matka a později i nevěsta, pán z Vlkova (Zdeněk Kryzánek), jehož prchlivost způsobila Ondřejovu životní pouť, zástupci šedých mnichů (Miroslav Macháček a František Husák), řádový rytíř Rotgier (Josef Somr), se svým neúspěšným pokusem o útěk, či členové dvora Vlkov Markvart (Pavel Štěpánek) a Blasius (Michal Kožuch s hlasem Vítězslava Vejražky). Víra v boha, či nějakou ideologii nabízí spásu, nabízí směr a nabízí sounáležitost a pravdu. Odmítnutí, či polemizování se rovná zradě, která se neodpouští a tvrdě se trestá. Velkolepé. Majestátní. ()

detektiv

Film je velmi náročný. Hlavní myšlenka, touha po svobodě, je sice jasná, ovšem nejsem si jistá, zda je to ta myšlenka, kterou nám chtěl režisér sdělit. Stejně tak si nemyslím, že postava Armina von Heide, mimochodem fantasticky ztvárněná Janem Kačerem, je výhradně záporná. Ani to, že Ondřej byl chlapec, který se ne vlastní zásluhou v řádu ocitl, vystupuje jako jasně kladná postava. Výkon Petra Čepka také stojí za zmínku. Hudba Zdeňka Lišky podtrhuje celý film a dává mu další přidanou hodnotu. Souhlasím s tím, že je to jeden ze zásadních filmů české kinematografie, určitě jsem ho ve svém životě neviděla naposledy, jen ještě se asi nedokážu ztotožnit s tvrzením: „Švédové mají Sedmou pečeť, Rusové Andreje Rubleva a Češi Údolí včel.“ ()

Cheeter

Jednoduchá dějová linie, žádná složitá zápletka, pár osob. I to stačí pro dobrou podívanou. Na to, že šlo o film, který měl vzniknout díky rekvizitám z Markéty Lazarové, tak výborný. Zároveň nenacházím nic, co by bylo nějak proti dobovému kontextu. Palec nahoru. ()

MarekT

Možná mě po dnešku budete považovat za filmového burana, nicméně našel jsem k mému smutnění po velmi dlouhé době film, který jsem absolutně nepochopil, takže k němu nemám moc co říct, a to se vždy při takové příležitosti rozepisuji. Asi nejsem ještě ve svém věku na takové intelektuální úrovni, abych mohl hodnotit více hvězdami. Dvě hvězdy dávám za herecký výkon charismatického Petra Čepka. Nevím, jestli jsem udělal dobře, když jsem unaven po dlouhém dni zasedl k tomuto snímku vysílaném na Filmboxu, každopádně Údolí včel řadím odedneška na 1.místo v kategorii filmů, které opravdu musím vidět ještě jednou. *** Druhé shlédnutí (únor 2010): Dojem se jednoznačně zlepšil a historické obrazy mě tentokrát neumořily jako před rokem, nicméně téma a průběh děje mě nechávají chladným. V tomto směru mi asi více seděla obrazotvornost "Markéty Lazarové". Nedá se ale upřít, že závěr je patřičně silný. Zvyšuji na tři hvězdy. ()

zette

Vyborny scenar ve velice dobrem ztvarneni Frantiska Vlacila. Ve svem zanru se jedna o jeden z nejlepsich ceskych filmu. Plne hodnoceni nedam, protoze Kladivo na carodejnice, Sedma pecet, Pramen panny, Hoste vecere pane, Viridiana, Rublev jsou memu srdci o kus blizsi. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

16.10.2022

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (více)