Je to film sestávající ze šesti povídek, které většinou černě humornou, ironickou, mnohdy i trpce hořkou formou vyprávějí o jednom dávném prokletí, lidské nevěře, podivných úchylkách, nečekaném zázraku i pokryteckém odpuštění. Mají svou vlastní vypointovanou stavbu, specifickou atmosféru i způsob zpracování, a přesto jedna druhé předává motivy vzájemně spolu komunikující a pozorující tytéž věci z různých úhlů. (oficiální text distributora)

bohhous22

Provázanost ve stylu Pulp Fiction v českých podmínkách, ovšem žánrově i humorem docela jinde.Originální humor, ujetý figurky, nezapomenutelný hlášky , zkrátka až tohle někde poběží,tak nic neřeš a hlavně nepřepínej!!! ()

Pan_prs10u

„This is the end.“ Těmito slovy nekončí, nýbrž začíná film scénáristy Petra Zelenky, jenž ztvárnil také jako režisér. Hned s prvními minutami filmu tak máme představeny dva základní principy filmu: určitý paradox (náhodu) a hudební (či zvukový) komentář. Přestože se jedná o komedii povídkovou, je snímek nadmíru jednotný. Zelenkův druhý celovečerní film pevně zapadá do celku jeho díla. Důležitostí své hudební složky se přiklání k filmům Mňága – Happy End a Rok ďábla, oba žánrově spadající pod fiktivní dokument (který si v malé míře Zelenka ozkoušel i v Knoflíkářích), kam přísluší také (nehudební, zato metafilmový) počin Ztraceni v Mnichově. Svým tématem jedinečných lidských zálib se naopak kloní k Samotářům a Příběhům obyčejného šílenství. Knoflíkáři ale vynikají svou kompoziční komplexností a celistvostí, rámovanou stylisticky a hlavně tematicky. ()

PAVLIS

70% Jedna srpnová noc a šest zajímavě propojených, různě v čase poskládaných, bizarních povídek. Většinou jde spíš o úsměvné než vyloženě vtipné povídky, ale párkrát v nich také dokáže úsměv pěkně rychle zamrznout. Sympatický, nadčasový film. Že by mě ale vyloženě nadchnul, to zase ne. 23.4.2022 - ČSFD 80% / 74% IMDb ()

JosefTomas

Petra Zelenku považuji za jednoho z nejzajímavějších tvůrců české tvorby, ale zároveň se s ním trochu míjím, pokud jde o filmy povídkové. I proto mě zřejmě navždy minul kultovní rozsah Samotářů, které ačkoliv úplně separátní povídkovost postrádají a kvality i nadčasovost jim zároveň nijak neubírám, stejně jsem z ovacích kolem stejně zmatený jako tady u Knoflíkářů. Ti jsou totiž... fajn? Fajn do té míry, že mě separátně baví (někde víc a někde míň), ale v celku, ač je to propojení Zelenky dostatečně hravé, pokulhávají tempem, zábavou a konzistentností. Jsem si přitom vědom původního záměru jasně dané oddělenosti, která byla na žádost Kopeckého stmelena do jednoho filmu, ale pořád jsem tu roztříštěnost cítil víc, než bych zrovna při sledování potřeboval. Možná jsem doufal v trochu ucelenější konec, který by některé povídky opodstatnil a ne je jen šalamounsky propojil, ale co už... Film mě jako takový vesměs bavil a některé hlášky jsou hodny nejednoho citování. Jakkoli si však většinou obhájím, proč si ten, či onen snímek pustím celý znovu, tak tady by to nezvládl ukecat ani Ďáblův advokát. ()

Vivian

Zajímavý počin. Kdybych to pochopila, nepochybně by mě to zaujalo a dala bych pět hvězd, cítím, že tenhle film na to potenciál má... Bohužel jsem to nepochopila... Na začátku, při sledování rozhovoru Japonců, jsem se dokonce smála nahlas (což se mi v životě stává velmi vzácně), a říkala jsem si, že to bude určitě dobrý film, ale postupem času z toho byly spíš rozpaky... Asi na takovéhle filmy prostě intelektově nemám :( Oceňuju originalitu (hereckých výkonů, scénáře, režijního pojetí), ale bohužel nedokážu ocenit to, co je na tom filmu možná nejcennější... ()

Beskydka

Tak hlášky je jasná věc, to je bez diskuzí. Zvlášť povídka Pitomci, tu zbožňuju, Holubovka je prostě úžasná. Klenot mezi českými filmy, je to opravdu něco jiného, než ty ubohé Kotkomádlovské komedie. Mno... a mají ti japonci nadávky, nebo ne???:) ()

umim.cist

Tento film je ojedinělý svojí stavbou - malé příběhy, které se všechny vzájemně důmyslně propojují. Něco takového v české kinematografii jinde nenalézáme, v zahraniční jen v Pulp Fiction (alespoň jsem nikdy nic takového neviděla ani o ničem neslyšela). Atmosféra filmu protkaná inteligentními (což rozhodně není samozřejmé) vtipy a narážkami posouvá náladu večera (či rána;) do melancholie s mírným mlčenlivým úsměvem. Ale pozor - některé scény jsou poněkud psychicky morbidní! Mám na mysli např. předsvatební večeři rodičů, kteří netuší, že jsou jejich děti (snoubenci) v tuto chvíli již mrtvé... Neuvěřitelně vypracovaný černý humor! Knoflíkáři rozhodně stojí za shlédnutí, stejně jako jejich plakát (originál je k vidění v Terryho ponožkách), který možná mohl být lepší, ale i tak krásně dílo připomíná a vystihuje. ()

Cverna

Možná budu za hnidopicha, ale pokud byly nad Kokurou mraky, co by dělalo to letadlo v Hirošimě? Ta už v tu dobu tři dny hořela! Jestli to letadlo náhodou neletělo odhodit ten svůj náklad na Nagasaki... ()

Perchta6

"Nežereš maso - nepoznáš vtip", to by tak asi mohlo být sloganem tohoto skvělého povídkového filmu. Geniálně propojené příběhy jsou odrazem našich vlastních životů, odrazem výjimečnosti i obyčejnosti... Takže: "Po ničem nepátrej, buď rád, že tu můžeš sedět, a hlavně - nepřepínej!!!". ()

jack_scott

Výborná povídkový film o bláznech a divných lidech, kterými jsou snad včechny postavy filmu bez vyjímky. Některé více, některé méně, ale je to tak. Jako pětihvězdičkovou a nejvíc legrační určitě hodnotím tu scénku Hrušínský-Holubová. naopak nejhorší je úplně ta poslední s "duchem", to byla fakt ubohost a film to dost sráží. Jinak celkově určitě 80%. ()

route60

Chápu né všem tento humor pana Zelenky je vlastní ale Knoflíkáři jsou výborný film kde se může leckdo najít přeci každý máme v sobě něco zvláštního, plejáda výborných herců jen podtrhuje pohodu celého filmu. 100% ()

Luswani

Největší předností Knoflíkářů je výborná provázanost jednotlivých povídek. Mně osobně přišly nejlepší: Poslední slušná generace, Taxikář a Pitomci. Miluji tu velmi zvláštní atmosféru tohoto filmu, která se prolíná skrz všechny povídky. 85% ()

rionka

krásné, obskurní, pitoreskní, prismatické a v několika případech dechberoucí. já osobně na "hlášky" nejezdím, ale lidskost mě dostane pokaždý. bezvýhradnejch pět. ()

AnnaW

Je to dobré, je to hravé a i vtipné. Použití spoujujících motivů a propletení zdánlivě nesouvisejících příběhů není sice úplně originální, ale funguje dobře. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010