Petr Zelenka – tvůrce úspěšných Knoflíkářů z roku 1997 – se jako scenárista podílel na Ondříčkových Samotářích a poté jako scenárista a režisér vytvořil celovečerní film Rok ďábla. Zelenka netradičním způsobem vypráví příběh Jaromíra Nohavici a skupiny Čechomor, přičemž dokumentaristicky nahlíží do období, kdy se tento písničkář léčil ze závislosti na alkoholu. Jako Nohavicův „anděl strážný“ se v tomto snímku představuje hudebník Karel Plíhal. S myšlenkou natočit film s J. Nohavicou a Čechomorem v hlavních rolích přišel Zelenka v létě roku 2000, kdy spolu tito hudebníci hráli na krátké koncertní šňůře. Zelenkův film je navíc obohacen rozhovory nejen se zmíněnými aktéry, ale i s dalšími zajímavými postavami, jimiž jsou bezesporu hudebník Jaz Coleman a holandský dokumentarista Jan Holman (Jan Prent), který by chtěl Nohavicu přistihnout ve chvíli, kdy začne znovu pít. Zručný mystifikátor Zelenka má ve svém filmu také scény se surrealistickým, mystickým – ba až s nadpřirozeným vyzněním. Natáčení filmu proběhlo v květnu a červnu 2001 na různých místech republiky, filmový štáb natáčel vedle hraných scén i koncerty Nohavici a Čechomoru, které jsou důležitou součástí děje. „Je to film o tom, jak elegantně odejít ze světa. Nebo je to film o přátelství, či o tom, jak jsou čtyři muzikanti svědky zázraku. Může být také o tom, jak vám mohou ti, které potkáte, změnit život,“ řekl o svém filmu scenárista a režisér Petr Zelenka. (Česká televize)

pupidup

no, já to skoro sežrala....to proto, že jsem Nohavicu nikdy neposlouchala... ale teď určitě poslouchat budu. Film je prostě pecka. ()

Trucker odpad!

Tenhle film byl pro mě obrovským zklamáním. Když jsem kdysi dávno viděl ukázku, v níž Nohavica líčí "alkoholický kopec", naivně jsem si myslel, že ten film bude vtipný anebo zajímavý celý. Když jsem jej později celý viděl, došel jsem k poznání, že líčení alkoholického kopce je asi tak jedinou scénou, která může něčím zaujmout. Jinak to je nudná nezajímavá splácanina rádoby něco dokumentující. Kdybych chtěl slyšet muziku od Čechomoru, pustím si jejich koncert a nemusím se dívat na takovou ubíjející údajně prý "komediální/dramatickou/fantasy/hudební" kravinu. ()

splaty

Můžu jak Čechomor, tak Nohavicu, takže to byla příjemná podívaná. Ostatně soundtrack poslouchám každou chvíli. 75% ()

kwii

Skvělé! Nevšední námět i vyuzlení, fikce prolnutá s realitou, krásné písničky.. film, u kterého se dá přemýšlet i poslouchat. Film, u kterého se nenudíte. ()

A_Shearer

Zelenkův majstrštyk. Jeho schopnost dotahovat absurdní nápady v kombinaci s Nohavicou ještě v podstatě na vrcholu tvůrčích sil, tichým geniálním bláznem alias andělem Plíhalem, zběsilým šílencem Colemanem a výtečnou hudbou prostě namíchala exkluzivní koktejl. Film, který udělá radost. ()

BStone

"Pijte pěnivá vína, berte neznámé drogy..." Aneb famózní Zelenkova mystifikace o chlastu, andělích a hudbě. Krásně Nohavicovy písně ve skvělých aranžích Čechomoru ve výborné Zelenkově režii. Je radost vidět fakt dobrý český film 80% ()

TheFilmThief

Líbil se mi ten motiv toho "něco se s váma děje", alkoholismu a hudby. Bylo by asi fajn si přečíst nějaký rozbor, ale já jsem to viděla v rámci vyúky jako ukázku filosofického směru postmoderny, čili stírání mezi realitou a fikcí, snahu o transcendentní zážitek a to nějak poberu. ()

zajpton

Je to znovu unikátní. Zčásti mockument ve kterém Zelenka nadhazuje veliké otázky a témata, bohužel bez jakékoli struktury. To, co u Ztraceni v Mnichově dokázal skvěle, se tu příliš nedaří. Na tuzemskou kinematografii však velmi zajímavý a originální počin..silnější 3* ()

v.pohode

Film je to výbornej a je to můj milník v životě. Spolupráce Čechomoru s Plíhalem, Colemanem a s Nohavicou byla naprosto jedinečná. Dokonce jsem si ve filmu zahrál v komparsu. Takže film je pro mě srdcovka. Nejvíc ve filmu pro mě byla scéna jak Franta Černý zahrál ten skvělý riff na kytaru a vypustil do světa ze sebe vlastně úplně všechno. Neodpustím si: Celý své mládí jsem žral Nohavicu jak blázen. Nevadilo mi ani ty jeho pletky s STB, bo nikdo nemůže řict jak by se zachoval sám, nikdo nemohl vědět jestli na něj měli nějaký páky. Fakt kdo ví jak to bylo. Ale to že si zašel k Putinovi pro placku, tím mě naprosto nasral a já s ním totálně skončil. Všechny cd jsem s ním vyházel, mp3 vymazal a vlastně úplně jsem ho vymazal ze života. Ale rok ďábla, ten mě zasáhl víc než dost. ()

Korpy22

Artový dokumentární film se surrealistickými scénami. Čechomor, Plíhal a Nohavica nás nechávají nahlédnout do života koncertů a problémů s alkoholem. Film je zvláštní a v tom nejlepším slova smyslu. Soundtrack společně s vizuálem vytváří specificky zážitek. ()