Režijní prvotina Zdeňka Zelenky v koprodukci s NDR. Pohádka v TV dlouho nevysílaná, poprvé snad v roce 1992 a pak až zase v roce 2001. Výborný především Jiří Kodet jako potrhlý vévoda a dvojice Kopecký a Skořepová jako dvojice zlodějů toužící se zmocnit kouzelné čapky. Častější repríza v TV by neškodila.(14.5.2014)

Poměrně příjemný novověk, proti šlechtě brojící pracující lid z podzámčí, kouzelný artefakt, tři roztomilé děti, medvěd Brumbrulín a pes Cézar. S tímhle materiálem se dá vcelku slušně pracovat a vcelku slušně se s ním i pracovalo. Mohlo to být lepší, pravda, ale na to, že se do toho motali Němci (proč nemůže být koprodukce na úrovni - chceme vaše peníze, ne vaše hnusné ksichty a blbé nápady?) to bylo vcelku solidní. Asi i tím, že hlavní role přeci jen Teutoni neobsadili; ten medvěd třeba měl výrazně slovanské rysy. Možná máte dojem, že ten medvěd v Čarovném dědictví hraje nějakou podstatnou roli, tak to ne, jen se mi prostě líbil. Teď ještě něco k ději, i když není kouzelný artefakt v rukou zločince, může se ocitnout v rukou debila a to taky není dobré. Vlastně by bylo bývalo nejlepší, kdyby tam víc byl ten medvěd.(22.2.2014)

• Tommassi3

"Tak doteď to šlo bez koulí a najednou.." ;) Čarovné dědictví ?? Spíš Kouzelná šmíra, jejíž kouzlo se rozplyne po prvních pár minutách.. Zdeněk Zelenka je mi dodnes skutečně záhadou, takhle promrhat slušný námět, západoněmecký koprodukční měšec i ta herecká jména v čele s Milošem Kopeckým či Jiřím Kodetem, to už chce mít opravdu koule !!(13.12.2014)

Po novém shlédnutí zvyšuji na čtyři hvězdičky, už jen pro herecké výkony. Kopecký i Kodet jsou báječní a obecně tady všichni výborně hrají, koprodukční (východoněmecké) peníze zároveň zajistily slušnou výpravu a ani režie není vůbec špatná, zvlášť když si uvědomíme, že to je v podstatě Zelenkův filmový debut. Pokud tu něco zhaprovalo (a to tedy zhaprovalo), tak je to scénář, respektive námět. Ponechme stranou, že Řezáčova předloha živí klasické komunistické pohádkové stereotypy o zlých a tyranských šlechticích a milých a hodných poddaných, neboť to najdeme i v řadě jiných, daleko podařenějších pohádek a zmiňme spíše to, že děj je relativně složitý a se spoustou zvratů, což by asi nevadilo, kdyby neměl zároveň řadu logických děr, nemluvě o tom, že je poměrně špatně dramaticky vystavěný i jako celek. Fatální je především to, že ve chvíli kdy čepice ztratí svou kouzelnou moc, ztratí většinu zajímavosti i příběh jako takový. Divotvorná čepice přitom vlastně nestihla mnoho předvést, což je rozhodně škoda, protože těch pár filmových kouzel nebylo špatných. Dosti zbytečné byly dlouhé scény točené v téměř naprosté tmě, ve které byly pouze slyšet hlasy. Nesmyslné bylo i natahované povstání nepovstání, kdy se sice lidé nejprve vzbouří a údajně jdou na hrad, pak ovšem dokážou rejtaři v klidu zatknout hlavní vzbouřence a to v pekárně a při práci a teprve to vyburcuje městečko k nějaké akci, která je ovšem překvapivě snadná i bez čepice, takže ten kouzelný instrument byl vlastně vcelku zbytečný... Tím nechci říct, že tahle pohádka nestojí za shlédnutí. Naopak, dívá se na to dobře a herecké výkony jsou opravdu skvostné, film je příjemně vtipný, zkušeně natočený a obecně je velká škoda, že to kazí nepodařený scénář... Celkový dojem: 70%(29.1.2016)

Přesně taková pohádka, jakých se v 80tých letech natočilo spousty, jen tato je výpravná a celovečerní určená pro kina. Spousta tmavých scén, některé naprosto nepřehledné, spousta spíše nezajímavých scén. Celkově se však docela daří udržet tempo díky spoustě scén sestříhaných tempem k sobě. Ke konci se už to zvrhlo spíše v grotesku, ale budiž. Nakonec přece jen průměrná spokojenost.(3.6.2016)

• - Film sa natáčal na hrade Pernštejn. (dyfur)

• - Pohádka se prodala do 27 států což je až neskutečné na to, že u nás tak populární není. (cariada)

• - Komparz v tomto filme stvárnili aj členovia folklórneho súboru Úsvit alebo divadelného súboru J.K. Tyla, ktorý mali kostymerňu vybudovanú priamo na lúke a vôbec nepoznal dej rozprávky, lebo sa im scenár vôbec nedostal do rúk. (Raccoon.city)