Poměrně příjemný novověk, proti šlechtě brojící pracující lid z podzámčí, kouzelný artefakt, tři roztomilé děti, medvěd Brumbrulín a pes Cézar. S tímhle materiálem se dá vcelku slušně pracovat a vcelku slušně se s ním i pracovalo. Mohlo to být lepší, pravda, ale na to, že se do toho motali Němci (proč nemůže být koprodukce na úrovni - chceme vaše peníze, ne vaše hnusné ksichty a blbé nápady?) to bylo vcelku solidní. Asi i tím, že hlavní role přeci jen Teutoni neobsadili; ten medvěd třeba měl výrazně slovanské rysy. Možná máte dojem, že ten medvěd v Čarovném dědictví hraje nějakou podstatnou roli, tak to ne, jen se mi prostě líbil. Teď ještě něco k ději, i když není kouzelný artefakt v rukou zločince, může se ocitnout v rukou debila a to taky není dobré. Vlastně by bylo bývalo nejlepší, kdyby tam víc byl ten medvěd.(22.2.2014)

Po novém shlédnutí zvyšuji na čtyři hvězdičky, už jen pro herecké výkony. Kopecký i Kodet jsou báječní a obecně tady všichni výborně hrají, koprodukční (východoněmecké) peníze zároveň zajistily slušnou výpravu a ani režie není vůbec špatná, zvlášť když si uvědomíme, že to je v podstatě Zelenkův filmový debut. Pokud tu něco zhaprovalo (a to tedy zhaprovalo), tak je to scénář, respektive námět. Ponechme stranou, že Řezáčova předloha živí klasické komunistické pohádkové stereotypy o zlých a tyranských šlechticích a milých a hodných poddaných, neboť to najdeme i v řadě jiných, daleko podařenějších pohádek a zmiňme spíše to, že děj je relativně složitý a se spoustou zvratů, což by asi nevadilo, kdyby neměl zároveň řadu logických děr, nemluvě o tom, že je poměrně špatně dramaticky vystavěný i jako celek. Fatální je především to, že ve chvíli kdy čepice ztratí svou kouzelnou moc, ztratí většinu zajímavosti i příběh jako takový. Divotvorná čepice přitom vlastně nestihla mnoho předvést, což je rozhodně škoda, protože těch pár filmových kouzel nebylo špatných. Dosti zbytečné byly dlouhé scény točené v téměř naprosté tmě, ve které byly pouze slyšet hlasy. Nesmyslné bylo i natahované povstání nepovstání, kdy se sice lidé nejprve vzbouří a údajně jdou na hrad, pak ovšem dokážou rejtaři v klidu zatknout hlavní vzbouřence a to v pekárně a při práci a teprve to vyburcuje městečko k nějaké akci, která je ovšem překvapivě snadná i bez čepice, takže ten kouzelný instrument byl vlastně vcelku zbytečný... Tím nechci říct, že tahle pohádka nestojí za shlédnutí. Naopak, dívá se na to dobře a herecké výkony jsou opravdu skvostné, film je příjemně vtipný, zkušeně natočený a obecně je velká škoda, že to kazí nepodařený scénář... Celkový dojem: 70%(29.1.2016)

• zette

Namet neni spatny, ale jak se ceskoslovensky filmovy stab spojil s tim vychodonemeckym... Temer vzdy z toho byla desiva nuda, kdy se spousta deje odehrava v nerozpoznatelne tme. Carovne dedictvi neni vyjimkou, tato koprodukce byla zakleta i pres dobre herecke obsazeni, slusnou vypravu a kvalitni namet. Ma to par dobrych momentu a zajimavych dialogu, celkove vsak spise utrpeni dokoukat to do konce.(23.12.2019)

Tuhle zvláštní pohádku jsem viděl, když jsem byl malý a pamatoval jsem si z ní tak maximálně to, že tam byla nějaká kouzelná čepice, která přestala být kouzelná. Dokonce si myslím, že jsem ji tehdy viděl i v kině. Od té doby jsem ji snad už nikdy neviděl - chtěl jsem ji tedy vidět, ale nevěděl jsem, jak se jmenuje a v televizi jsem ji ne a ne zachytit. Až teprve nedávno jsem ji kousek zase shlédl a dnes už konečně i celou. Na takový zvláštní tajemný nádech, role veličenstva není prezentována vůbec jako nějaké silné, vládnoucí postavy, a poddání zas netuší vyloženě vystrašení zajíčkové. Nicméně mě nezklamala a příště se na ni jistě rád podívám znovu. Je to taková šedá eminence mezi standardními vánočními pohádkami již tak stokrát viděnými.(23.12.2019)

Vévodství z této pohádky by mohlo být v jiné pohádce, kde se jednomu knížectví zdálo, že se v druhém mají lépe, a to že je příčina, proč se v prvním mají zle. A třetí knížectví počkalo, až se první dvě pobijí. Čtvrté knížectví dělalo totéž, páté se přidalo k třetímu, šesté k čtvrtému a sedmé zbrojilo a čekalo, až jak to dopadne. Vévoda z Wasserburgu (Jiří Kodet) na to dost militaristický byl, aby se do války sedmi knížectví zapojil. Měl velké dělo a slušnou jízdou rejtarů. Jen ti poddaní, nic moc - čepičář Vojtěch, pekař Průba a jejich děti Vítek, Hynek a Majda jsou samá potíž a čáry. Snad jen vetešník (Miloš Kopecký) spolupracuje.(28.12.2017)

• - Z filmu byla cenzurou dodatečně vystřižena scéna, kde kořenářka radí Miloši Kopeckému: „Rozemnete si trochu černobýlu, to vás ochrání.“ V době promítání v kinech totiž došlo k jaderné katastrofě v Černobylu, takže všechny kopie z kin byly svezeny a inkriminované záběry vystřiženy. (Zany)

• - Komparz v tomto filme stvárnili aj členovia folklórneho súboru Úsvit alebo divadelného súboru J.K. Tyla, ktorý mali kostymerňu vybudovanú priamo na lúke a vôbec nepoznal dej rozprávky, lebo sa im scenár vôbec nedostal do rúk. (Raccoon.city)

• - Film sa natáčal na hrade Pernštejn a taktiež na zámku v Českom Krumlove, konkrétne v maškarnom sále. (dyfur)