Baron Prášil

The Fabulous Baron Munchausen

(festivalový název)

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

Československo, 1961, 83 min

Je až neuvěřitelné, že něco takového vzniklo před téměř padesáti lety, úžasná podívaná a na svou dobu opravdu parádní trikové sekvence a efekty. Nádherné kombinace herců a kreslených kulis, propracovaná vizuální stránka a výtečný Miloš Kopecký v hlavní roli. Nedivím se Terrymu Gilliamovi, že si vybral právě tohle dílo, aby se ho pokusil převyprávět po svém. Povedlo se mu to dobře, ale Karla Zemana nepřekonal.(17.9.2010)

Z mého neznaleckého pohledu se jedná o nejlepší ze čtyř filmů, které jsem měl to štěstí od pana Karla Zemana zhlédnout. A za nejlepší ho považuji jednoznačně hlavně z důvodu, že byl film místy vtipný. Miloš Kopecký v roli Barona Prášila vskutku řádil. Tam se svezl na dělové kouli, aby omrkl armádu nepřítele. Jindy zase přišel s netradiční strategií bitvy, která k překvapení všech vedla k vítězství. Ostatní herci samozřejmě taky výteční. Zajímavé využití kreslených kulis a v neposlední řadě skvěle pasující hudba. Přeci jenom už se od vzniku filmu kalendář párkrát otočil, takže věřím, že tehdy a dlouho poté film vskutku ohromoval. Dnes už se pouze líbí. 3*(22.6.2012)

Beze sporu výtvarně a trikově nesmírně zajímavý film, který ale bohužel sráží do kolen zcela ubohý a hlavně nepoutavý příběh mladíka, který společně s baronem Prášilem (v kouzelně podaném Miloši Kopeckém) putuje světem a hledá svou lásku. Některé pasáže jsou opravdu nesmírně nudné a zvláště když si člověk zvykne na tu úžasnou trikovou stránku, už mu moc záchytných berliček pozornosti nezůstane. Viděno dnes, kdy už mám za sebou spooooustu filmů, je to zklamání. Hudba: Zdeněk Liška.(17.4.2011)

• kurcatovium

Fujtajbl a brrrrr. Jakou jsem měl radost, když strážný zavolal: "Končit, chlapče, končit!" Bohužel, ještě zbývalo čtvrt hodiny týhle hrůzy. Ano, kuliš(s)áctví pana Zemana nemá obdoby, ale v tomto případě je to už čistě nechutný lartpourlartismus. Pro samé filmové triky se už jaksi nedostalo na obsah v podobě samotného "Barona Prášila". Je pěkné, že má film na svou dobu převratné efekty, což ale neznamená, že na ně musím čumět stále dokola, znovu a znovu, stále dokola, znovu a znovu, stále dokola, znovu a znovu... stále ty stejné opakující se záběry (otevírající se okna, hýbající se děla, plavající ryby, bla bla bla). Navíc některé efekty působily opravdu směšně svojí nedomyšleností. Jednou je velryba obrovská, podruhé má asi tři metry - zvláštní. Ke konci nemůže chybět gradace až do úplné filmové žumpy v podobě kouzelných kosmonautoprskavek. Nu, celé to korunuje naprosto příšerná hudba. A ani admirálův blábol: "Madam, mesijé, plís," to nezachrání.(18.12.2009)

Kopeckého necharakterističtější role, alespoň pro mne. V roce 1961 je až neuvěřitelné, že se podařilo natočit něco tak charismatického a zároveň technicky náročného. Ale Karel Zeman je génius a myslím, že jeho odkaz nenechá světovou kinematografii ještě dlouho spát. Baron Prášil je sněním o tom, jaké by to bylo, ale sněním tak skvěle ztvárněným, že bere dech. Tento film, dle mého, předběhl dobu. 100% = 5/5(13.9.2014)

• - Muž, který byl předlohou pro barona Prášila, opravdu existoval, jmenoval se Karl Friedrich Hieronymus, svobodný pán z Munchhausenu a narodil se v roce 1720. (M.B)

• - Werichove meno sa na filmových plagátoch neobjavilo a ako sám tvrdil, epizódnu rolu holandského kapitána prijal kvôli sympatiám, ktoré choval k režisérovi snímky. (Raccoon.city)

• - Poznávací značka režiséra - klobouky - Na konci Cyrano z Bergeraku vyhodí svůj klobouk do vzduchu, aby doletěl až ke hvězdám. (liquido26)