Baron Prášil

The Original Fabulous Adventures of Baron Munchausen

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Animovaný

Československo, 1961, 83 min

• Maynard.

Brr, tak tohle mi vůbec nesedlo. Použité triky jako vždy naprosto fantastické, ale co se týče děje, tak ten mi přišel úplně o ničem. Dvě hvězdy dávám pouze kvůli Zemanovi. Pro mě jednoznačně nejslabší kousek z jeho veledíla. Je dosti možné, že jsem si už navykl na hudební spolupráci se Svobodou, protože v Baronovi mi hudba téměř lezla krkem... Toť vše(14.11.2008)

Na pohled opravdu fajnová lahůdka mezi filmy a na svoji dobu je to opravdu nepřekonatelný film. Vždycky jsem si myslela, že Miloš Kopecký hrál pouze padouchy a ona chyba lávky, tady vystřihl šviháckého seladona jedna radost. Nemůžu si, ale pomoci a jak tak čtu ostatní komentáře, nejsem zdaleka jediná, ale místy jsem se docela nudila.(23.4.2012)

Nádherná pohádka o smíru vědy a umění, protože obě potřebují vzácný dar fantazie. A Karel Zeman byl mistrem jak v oboru filmové techniky, tak ve scénáři. I přes baronův komentář je film založený na propojení vizuální a hudební stránky (Zdeněk Liška), absurdních nápadů, které však nevyčnívají, ale slouží celku, a skvěle vypointovaných hlášek (A kačery také vyhubíme!).(18.1.2013)

Sledovat snímky Karla Zemana je prostě neskutečný zážitek, protože to jsou filmy natolik jedinečné a specifické, že se nad nimi musíte rozplývat. Jaké animační a filmařské postupy Zeman používá, to je skutečně k neuvěření. Ale k neuvěření je i jejich efekt, který je prostě dech beroucí a jeho podání velryby nebo jiných příšer je prostě magicky nádherné. A takový je i celý příběh.(1.7.2015)

Film som videl už ako chlapča malé a vtedy som bol ako prikovaný k stoličke a fascinovaný Baronom Prášilom som sníval a fantazíroval s otvorenými očami ako si budem lietať z hviezdy na hviezdu, priblížim sa k slnku, aby som sa rychlo opálil a bleskovo sa vrátim na mesiac, aby som sa schladil a dalej a dalej a vlastne až doteraz.(22.12.2012)