Baron Prášil

The Fabulous Baron Munchausen

(festivalový název)

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

Československo, 1961, 83 min

Krásny ponor do fantázie Raspeho . Vďaka réžii Karla Zemana dostala adaptácia možno trochu surrealistický nádych . ( môj dojem. ) Réžia skvelá , perfektné skĺbenie animovaného s hraným ( vzhľadom na niekdajšiu techniku ) herci veľmi dobre zvolený, kamera super, atmosféra vďaka hudbe rovnako perfektná . Nebojím sa povedať, že jeden z najlepších československých filmov. "Hvízdáte jako kluk . A co mám dělat? Bít se! Pomuže to ?Ne, ale sluší se to." ( skoro som zabudol na scenár , takisto perfektný )(1.8.2012)

Z mého neznaleckého pohledu se jedná o nejlepší ze čtyř filmů, které jsem měl to štěstí od pana Karla Zemana zhlédnout. A za nejlepší ho považuji jednoznačně hlavně z důvodu, že byl film místy vtipný. Miloš Kopecký v roli Barona Prášila vskutku řádil. Tam se svezl na dělové kouli, aby omrkl armádu nepřítele. Jindy zase přišel s netradiční strategií bitvy, která k překvapení všech vedla k vítězství. Ostatní herci samozřejmě taky výteční. Zajímavé využití kreslených kulis a v neposlední řadě skvěle pasující hudba. Přeci jenom už se od vzniku filmu kalendář párkrát otočil, takže věřím, že tehdy a dlouho poté film vskutku ohromoval. Dnes už se pouze líbí. 3*(22.6.2012)

Filmová fantasie, nepřekonatelná a nepřekonávající svým originálním výtvarným pojetím ani současné moderní technologie. Osobnost režiséra Karla Zemana se zdá být v tomto ohledu nepostradatelnou, v mnohém dokonce hodnou světové proslulosti. Stejné pocty se potom dostává mimořádným uměleckým kreacím předních zástupců soudobé filmové i divadelní družiny, semknutých v ucelený sbor v čele s nedostižným Milošem Kopeckým, mladinkou Janou Brejchovou, Jelínkem, Högerem i Werichem v roli sice malé, ale výrazné. Výjimečnost nastalého okamžiku je důkazem filmové nesmrtelnosti pro všechny zúčastněné.(20.1.2015)

Procházka malebnou říší fantazie za doprovodu skvělého Miloše Kopeckého a líbezné Jany Brejchové. Zářivá hvězda Karla Zemana nám odhaluje cestu krásným světem dobrodruhů a romantiků, úžasných obrazů chlapeckých snů. A nemohu se nezmínit, že vztah Karla Zemana a Zdeňka Lišky byl téměř tak sepjatý, jako Sergio Leoneho a Ennio Morriconeho.(8.5.2013)

Karel Zeman, ktorý je pri tomto titule podpísaný pod námetom, scenárom, výtvarným spracovaním a réžiou, sa nechal voľne inšpirovať románom G.A.Burgera a G.Doré a v roku 1961 natočil bizarnú sci-fi fantasy "Barón Prášil". Vizuálne podmanivé dielo. Tak ako som u toho českého filmára zvyknutý. Hudobné podklady na veľmi vysokej úrovni. Taktiež suverejny Miloš Kopecký je v titulnej úlohe skvelý. Napriek tomu dám len priemerné tri hviezdičky. „Barón Prášil“ skrátka nie je zrovna môj favorit medzi filmami famózneho Karla Zemana. ***(1.7.2011)

• - Muž, který byl předlohou pro barona Prášila, opravdu existoval, jmenoval se Karl Friedrich Hieronymus, svobodný pán z Munchhausenu a narodil se v roce 1720. (M.B)

• - Terry Gilliam viděl tento snímek a nechal se jím inspirovat pro svůj film The Adventures of Baron Munchausen. (liquido26)

• - Jan Libíček ve své první filmové roli. Na několik sekund se zde mihnul jako sultánův vrchní eunuch Hadži Baban. (bomber7)