Baron Prášil

The Fabulous Baron Munchausen

(festivalový název)

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

Československo, 1961, 83 min

Neuvěřitelný gejzír obrazové fantazie a jedinečných výtvarných nápadů ve spojení se špičkovým hereckým obsazením v čele s Milošem Kopeckým coby baronem Prášilem. Výborný scénář, kamera, střih, jednoduše z mého pohledu ten snímek nemá ani po desítkách let viditelnou vadu. Pocta starému panu Meliesovi. Celkový dojem: 100 %.(13.6.2006)

• kurcatovium

Fujtajbl a brrrrr. Jakou jsem měl radost, když strážný zavolal: "Končit, chlapče, končit!" Bohužel, ještě zbývalo čtvrt hodiny týhle hrůzy. Ano, kuliš(s)áctví pana Zemana nemá obdoby, ale v tomto případě je to už čistě nechutný lartpourlartismus. Pro samé filmové triky se už jaksi nedostalo na obsah v podobě samotného "Barona Prášila". Je pěkné, že má film na svou dobu převratné efekty, což ale neznamená, že na ně musím čumět stále dokola, znovu a znovu, stále dokola, znovu a znovu, stále dokola, znovu a znovu... stále ty stejné opakující se záběry (otevírající se okna, hýbající se děla, plavající ryby, bla bla bla). Navíc některé efekty působily opravdu směšně svojí nedomyšleností. Jednou je velryba obrovská, podruhé má asi tři metry - zvláštní. Ke konci nemůže chybět gradace až do úplné filmové žumpy v podobě kouzelných kosmonautoprskavek. Nu, celé to korunuje naprosto příšerná hudba. A ani admirálův blábol: "Madam, mesijé, plís," to nezachrání.(18.12.2009)

Překvapily mě dvě věci: 1. dost nezáživná první půlhodina, ve které mě všichni ti Turci vůbec nebavili. Útěkem z paláce a hlavně precizními triky (koně přeskakující propast), a taky příchodem Jana Wericha, a v břiše velryby, se to všechno napravilo. 2. čekal jsem, že baron Prášil bude víc prášit, až na pobyt ve velrybě a pár přeletů na zádech dělových koulí to vesměs všechno bylo dost uvěřitelné. Kutnohorák Ruda totálně mladý a Jana Brejchová k nepoznání, asi nejhezčí, co jsem jí zatím kde viděl.(1.10.2013)

Krásny ponor do fantázie Raspeho . Vďaka réžii Karla Zemana dostala adaptácia možno trochu surrealistický nádych . ( môj dojem. ) Réžia skvelá , perfektné skĺbenie animovaného s hraným ( vzhľadom na niekdajšiu techniku ) herci veľmi dobre zvolený, kamera super, atmosféra vďaka hudbe rovnako perfektná . Nebojím sa povedať, že jeden z najlepších československých filmov. "Hvízdáte jako kluk . A co mám dělat? Bít se! Pomuže to ?Ne, ale sluší se to." ( skoro som zabudol na scenár , takisto perfektný )(1.8.2012)

Neskutečně nádherná cesta do fantazie a říše snů. Tenhle film jsem v dětství miloval a milovat navždy budu. Karel Zeman stvořil geniální dílo, které ve světě nemá obdobu. Nemalou měrou mu k tomu přispěl jak jinak než geniální hudební doprovod pana hudebního skladatele největšího - Zdeňka Lišky, který opět i mimo klasickou hudbu film doplnil různými zvuky, ruchy, třesky, no prostě opět úžasná práce. A Miloš Kopecký v roli Barona Prášila nemá konkurenci, stejně tak i nádherná mlaďoučká Jana Brejchová v roli dívky Bianky. Ale i ostatní herci do filmu zapadají naprosto skvěle. Překrásná, nadpozemská, excelentní podívaná.(9.2.2013)

• - Terry Gilliam viděl tento snímek a nechal se jím inspirovat pro svůj film The Adventures of Baron Munchausen. (liquido26)

• - Werichove meno sa na filmových plagátoch neobjavilo a ako sám tvrdil, epizódnu rolu holandského kapitána prijal kvôli sympatiám, ktoré choval k režisérovi snímky. (Raccoon.city)

• - Snímek byl inspirován knihou „Baron Münchhausen“ G.A. Bürgera. (Ded@M@tes)