Baron Prášil

The Fabulous Baron Munchausen

(festivalový název)

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

Československo, 1961, 83 min

Krásne efekty!!! Majú oveľa vačšie čaro ako tie dnešné počítačové. Človek má z toho pocit, že na tom ľudia naozaj dlho pracovali, vymýšlali ako čo spraviť (lebo možnosti boli podstatne menšie a obmedzené), hrali sa s tým a robili to z lásky k filmu. Je len veľká škoda toho, že je to príliš pomalé a príbeh dosť slabý. 6/10(3.1.2011)

• FIBO

Jako příslušník mladší generace zůstávám neosloven. Hledal jsem v tom určitou škálu kvalit, ale bohužel krom vizuálních efektů na onu dobu jsem neshledal nic, co by mě nějakým způsobem upoutalo. Pan Kopecký a pan Werich hovoří sami za sebe, nicméně pokud se na ten film dívá skutečně dnešní mladší generace, ztěží v něm budou shledávat to, co dnešní starší generace. Připomíná mi to první film na filmovce v prváku ve filmovém klubu. Samozřejmě se najdou lidi, u kterých tehle snímek bude znamenat klenot z jejich pohledu na kinematografii, nicméně já se k nim nepřidám. Za pana Wericha, pana Kopeckého a uměleckou podobu dávám za sebe **(21.3.2010)

Už od začátku mě zcela pohltilo výtvarné zpracování, dostala mě jak už měsíční romantika a tajuplnost, tak exotická vůně orientu. Umělecké nápady jsou naprosto bezkonkurenční, nejlepší pasáž však pro mě představuje pobyt v útrobách obří velryby a také pověstný let na dělové kouli. Nebýt trošku rozbředlého děje a kostnatého výkonu R. Jelínka dal bych plný počet i tak však tento film musí okouzlit každého.(25.7.2006)

Beze sporu výtvarně a trikově nesmírně zajímavý film, který ale bohužel sráží do kolen zcela ubohý a hlavně nepoutavý příběh mladíka, který společně s baronem Prášilem (v kouzelně podaném Miloši Kopeckém) putuje světem a hledá svou lásku. Některé pasáže jsou opravdu nesmírně nudné a zvláště když si člověk zvykne na tu úžasnou trikovou stránku, už mu moc záchytných berliček pozornosti nezůstane. Viděno dnes, kdy už mám za sebou spooooustu filmů, je to zklamání. Hudba: Zdeněk Liška.(17.4.2011)

Karel Zeman - český G.Melies? Myslím, že ještě o něco více. Do svých fantastických příběhů vkládá půvabnou poetiku, vtip a satiru na válečné běsnění a lidskou hloupost vůbec. Dokonalé výtvarné oko spojené s úžasnou hudbou Z.Lišky a hereckou smetánkou vytváří nezapomenutelný filmový zážitek. Kolik práce a úsilí takový film musel stát! A navíc Zeman dokáže oslovit diváky po celém světě...jen třeba Japonci, ti z něj naprosto šílí! Pro mě návrat do dětských let, pro generace počítačového věku určitě příjemné překvapení. Fantazii přece lidé milují.(6.11.2010)

• - Poznávací značka režiséra - klobouky - Na konci Cyrano z Bergeraku vyhodí svůj klobouk do vzduchu, aby doletěl až ke hvězdám. (liquido26)

• - Muž, který byl předlohou pro barona Prášila, opravdu existoval, jmenoval se Karl Friedrich Hieronymus, svobodný pán z Munchhausenu a narodil se v roce 1720. (M.B)

• - Terry Gilliam viděl tento snímek a nechal se jím inspirovat pro svůj film The Adventures of Baron Munchausen. (liquido26)