Baron Prášil

Baron Munchausen

The Original Fabulous Adventures of Baron Munchausen

Animovaný / Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný

Československo, 1961, 83 min

Skutecne genialne absurdni fantasmagorie v podani Karla Zemana. Skvele triky, vytvarne zpracovani a choreografie postav. Vyborne herecke obsazeni, Kopeckemu sita role na miru. Proc tedy nedavam pet hvezdicek? Osobne mam trochu problem s postavou Barona Prasila. Film vsak povedeny a velmi originalni.(14.5.2010)

Pro mě je tento film vrcholným dílem Karla Zemana. To jeho propojení animace s konvenčním herectvím! Ty jeho hrátky s kouřem a kolorováním celého obrazu, či jeho části! Ta jeho hravost a představivost! Ta překrásně rozverná atmosféra celého filmu! Zeman dosáhl originálního výsledku, který mě opakovaně dokáže dostat do pocitu lehkého vznášení se nad rozkvetlou krajinou putování lidské duše při její cestě k dobývání nesmrtelnosti obrazu života. Tento zážitek mě přivádí do transu, kdy je možné pozorovat taneční rej ozvěny nevyslovených slov v záhybu slunečního svitu a škytání Luny, vábící do své náruče další okamžik úsměvu v jasu dívčích očí. Každý obraz je samostatná kapitola s vlastním příběhem. Každý záběr má vlastní nezaměnitelnou duši. Vykročit ke hvězdám může každý. Dojít až k nim se podaří jen těm nejvytrvalejším, kterým nevadí veškerou svou energie vkládat do nepřízemních cílů plnění vlastních snů a tužeb pod ochranou rukou osobního růstu jedinečnosti inspirace měsíčního prachu. Fantazie versus věda. Představivost versus znalosti. Hravost versus pragmatismus. Hvězdou filmu je Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen alias baron Prášil (skvělý Miloš Kopecký), muž, který za žádné situace, byť by byla beznadějná, neztrácí svou duchapřítomnost a skvělou náladu, se kterou s naprostou samozřejmostí překonává každou překážku i tíživou gravitaci zemskou. Jeho protihráčem i spoluhráčem, soupeřem i přítelem je astronaut Toník (Rudolf Jelínek), muž vědy a pokroku i vznešenosti a bláhovosti pocitu, který se nazývá láska. Z dalších rolí: žena v srdci obou hrdinů princezna Bianca di Castelo Negro (Jana Brejchová), básník velikosti lidské fantazie Cyrano z Bergeracu (Karel Höger), baronův přítel a kapitán holandské lodi (Jan Werich), neúnavně válčící velitel pevnosti generál Ellemerle (Eduard Kohout), přísně chráněný turecký sultán (Rudolf Hrušínský), kapitán uvězněné lodě (Bohuš Záhorský), předseda tureckého dělového klubu Barbicane (Richard Záhorský), či sultánův vrchní eunuch Hadži Baban (Jan Libíček). Vyletět ke hvězdám je hlavním cílem. Vyletět za svými sny... Vyletět v objetí inspirace lásky a toho pocitu výjimečnosti v očích zamilované a milované ženy... Překonat zemskou tíži, nezastavovat, letět, působit rozruch a letět a letět... Dál a výš... Dál a výš... Dál a nepřistát zpět... Karel Zeman a jeho díla jsou inspirativní. Baron Prášil tím o to více.(7.3.2016)

Na pohled opravdu fajnová lahůdka mezi filmy a na svoji dobu je to opravdu nepřekonatelný film. Vždycky jsem si myslela, že Miloš Kopecký hrál pouze padouchy a ona chyba lávky, tady vystřihl šviháckého seladona jedna radost. Nemůžu si, ale pomoci a jak tak čtu ostatní komentáře, nejsem zdaleka jediná, ale místy jsem se docela nudila.(23.4.2012)

Překvapily mě dvě věci: 1. dost nezáživná první půlhodina, ve které mě všichni ti Turci vůbec nebavili. Útěkem z paláce a hlavně precizními triky (koně přeskakující propast), a taky příchodem Jana Wericha, a v břiše velryby, se to všechno napravilo. 2. čekal jsem, že baron Prášil bude víc prášit, až na pobyt ve velrybě a pár přeletů na zádech dělových koulí to vesměs všechno bylo dost uvěřitelné. Kutnohorák Ruda totálně mladý a Jana Brejchová k nepoznání, asi nejhezčí, co jsem jí zatím kde viděl.(1.10.2013)

Krásny ponor do fantázie Raspeho . Vďaka réžii Karla Zemana dostala adaptácia možno trochu surrealistický nádych . ( môj dojem. ) Réžia skvelá , perfektné skĺbenie animovaného s hraným ( vzhľadom na niekdajšiu techniku ) herci veľmi dobre zvolený, kamera super, atmosféra vďaka hudbe rovnako perfektná . Nebojím sa povedať, že jeden z najlepších československých filmov. "Hvízdáte jako kluk . A co mám dělat? Bít se! Pomuže to ?Ne, ale sluší se to." ( skoro som zabudol na scenár , takisto perfektný )(1.8.2012)

• - Celosvětová premiéra proběhla v červenci 1962 na Locarnském FF ve Švýcarsku. (Varan)

• - Ve filmu se objevily postavy kapitán Nicholl, Impey Barbicane a Michel Ardan, stejně, jako projektil - vesmírná loď z Vernova románu „Ze Země na Měsíc“. Na další Vernův román „20 000 mil pod mořem“ odkazuje Baron Prášil (Miloš Kopecký), když komentuje cestu v břiše velryby. (Jan.Kanak)

• - Děj filmu se odehrává v 18. století. Lze to poznat tak, že když se Toníkovi (Rudolf Jelínek) nepodaří zkonstruovat parní loď, tak říká: „Mýt o jeden šroubek víc, zrodil by se parník o sto let dřív“. (Jan.Kanak)