Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

Trailer

Krt.Ek

Už jsem si zvykl (nebylo to vůbec těžké), že výtvarná stránka Zemanových filmů, to je vskutku vyšší dívčí, poctivá masterclass. Inu, i mélièsovská tradice nespoutané fantazie a fantastických dobrodružství má v naší zemičce své místo, a hlavně díky Karlu Zemanovi se nemáme, zač stydět, ba právě naopak, můžeme být právem hrdí. Rozhodně se tu však tímto komentářem nechci pouze vlastenecky prsit, to vůbec - to důležité, co chci říct je to, že jelikož jsem si již navykl na určitou úroveň, tak, abych neupadl do jednotvárné euforie, musím si pro každý další objev nutně hledat něco dalšího, nad čímž bych mohl plesat. Zde by to mohl být onen jemný humor (z toho mála, co jsem zatím viděl, je Baron Prášil bezkonkurenčně nejzábavnější; a to v užším slova smyslu, totiž pokouší se o nějaké ty srandy) a suverénní výkon Miloše Kopeckého (opět: z toho mála, co jsem zatím viděl, má Baron Prášil bezkonkurenčně nejhvězdnější obsazení). Za mě: Baron Prášil patří k těm filmů, které by ctitel národní kinematografie neměl minout. A teď mě omluvte, jdu se proletět na dělové kouli. 80 % ()

Sarkastic

Tvorba pana Zemana mi celá léta unikala (nejspíš proto, že animované filmy smíchané s fantasy a sic-fi složkou ve mě vyvolávaly obavy z "fantasmagórií"), ale hodlám to napravit. Baron Prášil je obrovsky zajímavý film. Je v něm tolik fantazie a nápadů, že by jiné snímky mohly blednout závistí a plakat nad svojí neoriginálností a obyčejností. Na druhou stranu toho na mě bylo chvílemi až moc. Mě totiž příběhy ve stylu např. pana Verna nikdy moc nebraly (ale to bude nejspíš můj problém, je mi jasné, že se najde spousta fanoušků vědeckofantastických vyprávění). Ale pro ostatní diváky je tu pořád ještě zábavný příběh, navíc ozvláštněný animovanými "exteriéry", velice zajímavým hereckým obsazením (snad v žádném filmu jsem pohromadě neviděl Kopeckého, Högera, Wericha, Effu, Hlinomaze a Rudolfa Hrušínského, kteréhoho jsem, přiznám se, v roli sultána vůbec nepoznal) a komentářem barona Prášila (skvěle hrající a i komentující Miloš Kopecký). Nechci svým hodnocením dílo nijak shodit (možná ho opravdu nedokážu plně docenit), ale film jsem viděl jen jednou a s tvorbou pana Zemama se teprv seznamuju, takže možná časem hodnocení a komentář pozměním. ()

Galadriel

Je až neuvěřitelné, že něco takového vzniklo před téměř padesáti lety, úžasná podívaná a na svou dobu opravdu parádní trikové sekvence a efekty. Nádherné kombinace herců a kreslených kulis, propracovaná vizuální stránka a výtečný Miloš Kopecký v hlavní roli. Nedivím se Terrymu Gilliamovi, že si vybral právě tohle dílo, aby se ho pokusil převyprávět po svém. Povedlo se mu to dobře, ale Karla Zemana nepřekonal. ()

nascendi

Napriek dopoludňajšiemu času som Zemanovho Baróna Prášila vnímal ako uspávajúcu nudu občas popretkávanú vtipnými momentmi a výtvarnými nápadmi. Nepopieram, že Miloš Kopecký bol skvelým predstaviteľom hlavnej úlohy a aj ďalšie postavy boli obsadené hereckou špičkou, ale výsledný dojem to neovplyvnilo. V každom prípade považujem za čestnejšie napísať, že sa mi film nepáčil, než sa tešiť, že nevybočujem z radu. ()

MM_Ramone

Karel Zeman, ktorý je pri tomto titule podpísaný pod námetom, scenárom, výtvarným spracovaním a réžiou, sa nechal voľne inšpirovať románom G.A.Burgera a G.Doré a v roku 1961 natočil bizarnú sci-fi fantasy "Barón Prášil". Vizuálne podmanivé dielo. Tak ako som u toho českého filmára zvyknutý. Hudobné podklady na veľmi vysokej úrovni. Taktiež suverejny Miloš Kopecký je v titulnej úlohe skvelý. Napriek tomu dám len priemerné tri hviezdičky. „Barón Prášil“ skrátka nie je zrovna môj favorit medzi filmami famózneho Karla Zemana. *** ()

• Vystřižená scéna: Když Baron (Miloš Kopecký) s Toníkem (Rudolf Jelínek) letí na Zemi, míjí různé druhy létajících vynálezů. Toník říká: „Tahle fantazie zaslouží daleko více obdivu, než ty Vaše čarodějnice a košťata.“ Baron odpovídá: „Každý máme svůj vkus.“ Tato scéna předjímá Toníkův zájem o techniku a jeho pozdější pokus sestrojit parník. (tomalakis)
  • Meno Jana Wericha sa na filmových plagátoch neobjavilo a ako sám tvrdil, epizódnu rolu holandského kapitána prijal kvôli sympatiám, ktoré choval k režisérovi snímky. (Raccoon.city)
  • Poznávací značka režiséra – klobouky. Na konci vyhodí Cyrano z Bergeracu (Karel Höger) svůj klobouk do vzduchu, aby doletěl až ke hvězdám. (liquido26)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)