Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (330)

easaque 

všechny recenze uživatele

+4* Po repríze a vidění remasterované verze mírně snižuji své původní plné hodnocení tohoto Zemanova slavného dílka, i když si ho stále cením. Výprava i herecké obsazení jsou skvostné a úplně hřeje u srdce, když je vidět tak krásně zužitkovaná práce kolem. Příběhově to už není tak slavné a najdou se tam nudnější natahovaná místa, ale přesto ta roztomilá fantazie z něho čpí neustále. Nevím jestli je to ještě pro dnešního mladého diváka lákavé, když už je rozmazlovaný jiným stylem, ale já si ho užil a z nostalgie se k němu třeba na stará kolena vrátím. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Ten muž bude souzen a odsouzen. Je to nebezpečný fantasta." Měsíčňan Toník? Ten přeci nepřesedá za letu mezi dělovými koulemi, nejezdí na koni po dně moře, nenechává se odnést ptákem a ani netráví volný čas v břichu velryby. Ten ne. To Baron Prášil. Ovšem co je na tom tak fantastického? Já třeba každý večer jezdím na kole ke slunci, zhasnu ho na noc a rozsvítím ho až ráno. Jsem snad kvůli tomu fantasta? Možná jsem, ale mě to připadá přirozené a všechny dobrodružství pana barona rovněž. Navíc jsou zábavná, graficky nadčasová a nabízejí sličnou princeznu Bianca di Castelo Negro. Mně to ke spokojenosti stačí. ()

Reklama

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Celý film mě bavil a dovedu představit, že by v podstatě mohl pokračovat donekonečna podobnými příhodami, ale to by se z něj mohl stát klidně seriál a asi by tím ztratil své kouzlo. Miloš Kopecký v roli barona Prášila je prostě úžasný, určitě jedna z jeho nejlepších rolí. A mám ještě jeden postřeh. Je vidět, jak je film dobový, kdy se očekává, kdy člověk stane na měsíci. Je natáčen asi 4 roky po letu Gagarina a vesmírné závody byly v plném proudy. A takhle jsme se k ním přidali my. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Podle objektivních měřítek jistě ne nejlepší Zemanův film, ale vždycky jsem ho měl moc rád. Baron Prášil je postava mého srdce a přes to nejede vlak. Miloš Kopecký tehdy ještě tápal a hledal správný filmový výraz - přeháněl pohyby, mimiku i intonaci. Ve filmech Muž z prvního století a Každá koruna dobrá, natočených v témže roce, to vedlo k prohře. Zato Prášil s jeho tehdejší pózou dobře rezonoval a skvěle naplňoval Zemanovu prezentaci barona jako furiantského provokatéra, který používá fantazii jako sebeobranu před hrozící uniformitou vědeckého vidění světa. Právě to se mi líbí a protože v jiných verzích byl Prášil většinou zjednodušen na pouhého lháře, blázna či dokonce podvodníka, toto zpracování mám dodnes nejradši. 100% ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Je až neuvěřitelné, že něco takového vzniklo před téměř padesáti lety, úžasná podívaná a na svou dobu opravdu parádní trikové sekvence a efekty. Nádherné kombinace herců a kreslených kulis, propracovaná vizuální stránka a výtečný Miloš Kopecký v hlavní roli. Nedivím se Terrymu Gilliamovi, že si vybral právě tohle dílo, aby se ho pokusil převyprávět po svém. Povedlo se mu to dobře, ale Karla Zemana nepřekonal. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Výtvarná inspirace pochází z rytin francouzského malíře a grafika Gustava Doré. V NFA se dochovaly nepoužité záběry ve formě DNO Orwo čb. 2626,8 m. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra proběhla v červenci 1962 na filmovém festivalu v Locarnu ve Švýcarsku. (Varan)
  • Poznávací značka režiséra – klobouky. Na konci vyhodí Cyrano z Bergeracu (Karel Höger) svůj klobouk do vzduchu, aby doletěl až ke hvězdám. (liquido26)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama