Duch

• Československo

Duch

Drama / Romantický / Thriller / Fantasy

USA, 1990, 127 min

Jeden z najkrajších a najpôsobivejších romantických filmov, ktorý, aby to nebolo až nehorázne gýčové, kontrastuje s komediálnymi prvkami a mrazivým detektívnym podtónom. Síce je Demi Moore mladučká a pôvabná a Patrik Swayze nadpriemerný, celkom ich predstihol výkon vedľajšej postavy, veštice Whoopi Goldberg, ktorá mi počas filmu niekoľkokrát spôsobila výbuch smiechu:). Veľmi mi imponuje symbolické zobrazenie ľudí, dostávajúcich sa do "neba" a tých zlých, ktorých sprevádzajú maximálne hrôzostrašní démoni. Najkrajšie sú pre mňa však posledné minúty nespadajúce do povrchnosti, ale obsiahnuté nevtieravou sentimentalitou. Žánrová lahôdka.(26.4.2008)

• Deeside

Děsná romantika, která ne mě vůbec nepůsobila tak, jak by měla. Swayze je pro mě velmi zvláštní herec a nikdy mi nesedl, o Demi Moore ani mluvit nebudu, tu nemám rád odjakživa, a abych se přiznal, jiskření mezi nimi mi totálně unikalo a jediné, co jsem si z filmu odnesl, tak Unchained Melody od Righteous Brothers. Příběh zato není tak špatný, kdyby většinu patosu Rubin přepsal na něco tvrdšího, mohlo z toho být dobré dílo. Co mě naštvalo, tak Whoopi Goldberg, jejíž role jsou tragické a je tomu stejně tak i tu. Nicméně abych Zuckerovu snímku tak neškodil, moc se mi líbilo ztvárnění pekelníků, neotřelé a originální.(9.3.2014)

Duch je jeden z najlepšie fungujúcich romatických filmov. Je to aj komédia, ale tieto dve zložky filmu tu sú ako keby oddelené, takže sa film nedá nazvať romantickou komédiou. Humor nepramení zo špičkovania medzi zaľúbencami, ale iba z vedľajšej postavy. Je to snáď jediný prípad v romantickom žánri, kde môžem toto napísať. No a navyše je to aj svojim spôsobom horor. Tento mix prekvapivo skvele funguje a na konci ste dojatí, spotení hrôzou a zaručene ste sa aj pobavili.(9.8.2012)

Jeden z těch mála povedených romantických příběhů, kterému se podařilo zalíbil se mi. Je to sice neuvěřitelně kýčovitý příběh, přesto však dokáže zaujmout, okouzlit, dojmout a dokonce i vyvolat nefalšované napětí. Kromě herců v hlavních rolích - Patrick Swayze, Demi Morre a úžásná Whoopi Goldberg dokáže nejvíce zaujmout nenahraditelný Vincent Schiavelli, který mě, když se poprvé objevil na scéně, opravdu vystrašil. Jeho výkřik: "To je můj vlak!" nikdy nezapomenu...(18.2.2006)

RETRO Tenkrát v tom roce 1990 to byl neskutečnej trhák…. Na začátku je romantika. Pak tragédie. Zase romantika, špetka humoru, napětí, opět romantika, napětí, akce. A zase romantika. Co by se tomu dalo vytknout? DVD má otřesnej!! zvuk a dabing (jsou filmy, který si z nostalgie pustím česky  ). Humor je tehdy, když je na scéně W.Goldberg, jenž hraje ,,tu svoji cáklou ženskou“. To ji jde nejlíp. Takže s odstupem času dávám z nostalgie ****. Dnes bych dal tak 3. A vo tom to je. Všichni zlý patří do pekla!(4.9.2005)

• - Spoiler: Na začiatku, keď je Patrick Swayze zastrelený a už je duch, prší a v mlákach si môžete všimnúť jeho odraz. To je pre ducha nemožné. (martin1m2)

• - Vincent Schiavelli hraje ducha v metru. Oba, on i Patrick Swayze, zemřeli shodně v 57 letech na rakovinu. (Kulmon)

• - Spoiler: Po záverečnom bozku Sama a Molly, keď Sam odchádza do neba, obaja herci otvorili oči po bozku súčasne. V ďalšej scéne však Molly opäť oči otvára. (martin1m2)