Duch

• Československo

Duch

Drama / Romantický / Thriller / Fantasy

USA, 1990, 127 min

Romantická duchařina, odlehčená postavou afektovaného média. Nezapomenutelná klasika, která ani po letech neztratila svou sílu ani kouzlo (u scény s mincí jsem měl slzy v očích i dnes). Téměř bezchybný scénář, spousta nezapomenutelných scén, které stále fungují (ty romantické, ty duchařkské i ty napínavé), slušné herecké party, nádherný hudební motiv a efekty, které slouží příběhu (a nikoli naopak, jak je dnes běžnější). Demi tehdy ještě navíc měla svou jemnou křehkou krásu, Swayze zahrál tak přesvědčivě, že se pro mě stal duchem mnohem dřív se jím skutečně stal a Goldbergová mi každou scénou připomínala, proč ji vlastně nemám rád, i když k roli Ody Mae to sedlo.(24.10.2011)

Takže na rovinu na podobný dojemný a romantický filmy si zrovna moc nepotrpím, ale přiznám se, že Duch mě dostal. Nejenom tím originálním námětem, ale i zpracováním a minimálně dává odpověď na některé otázky. Takže už vím proč se někdy náš kocour začne chovat jako šílenec a lítá po domě sem a tam. To bude asi tím, že máme barák plnej duchů jak to tak vypadá. Jo a taky už vím co se se mnou bude dít až konečně natáhnu brka. A sice přijdou si pro mě ti černí bubáci a odnesou mě rovnou do pekla. Ne, že bych teda o to nějak stál, ale je to vždycky dobrý vědět. Každopádně svoje původní hodnocení zvedám o hvězdu. Místama to sice možná až moc hraje na divákovy city, ale jako celek to funguje téměř dokonale. A mimo té romantické emotivní části jsou tu i skvělý vtipy a hlášky. Původní dabing Swayzeho od Pomejeho pak nemá chybu. Rezatý rezatý ty já mám nejradši... Rezatý rezatý ty já mám rád.75%(5.1.2014)

Aj keď sa občas tvárim, že nie, som z veľkej časti romantička, ktorá rada číta príbehy o láske, oceňuje romantické gestá a niekedy mimovoľne (!) v každodennosti vyhľadáva záblesky romantiky. (No snáď som týmto nikoho nevydesila... lebo uznávam, môže sa to javiť- pre určité typy- aj trochu desivé... Píšem to len na osvetlenie svojho ja, ináč to nemá hlbší význam...) Duch je najmä silným, krásnym príbehom lásky. Hoci jej plameň udusia hneď v úvode, celá snímka je oslavou lásky. A preto mi nemôže neimponovať. Páči sa mi scenár, páči sa mi úžasná Whoopi Goldberg- nemyslela som si, že sa niekedy uchýlim k podobnému tvrdeniu... a je to tu... (Ináč, oscarový scenár i oscarová Whoopi.) Dojatie a radosť zo skvelého filmu fungujú u Ducha i na x-tý raz. P.S.: Scéna s dverami a mincou ma vždy rozdrví.(6.2.2008)

Klasika autobusových zájezdů do ciziny. Hodněkrát nám tento film pouštěli. Poměrně dobrý film, který kombinuje všechny možné žánry: komedii, drama, romanci (tu asi nejvíc), akční krimi, sci-fi a chvílemi i mírně horor. Patrick Swayze má charisma, Demi Mooreová je pěkná a Whoopi Goldbergová jako spiritistka, no, neumím si nikoho jiného v té roli představit. Určitě bych tu jednu hvězdičku přidal, ale film se mi dost okoukal. Ale o jeho kvalitách v žádném případě nepochybuji.(21.10.2005)

Některé filmy stárnou bohužel trošku rychleji. Patrick Swayze miluje krátkovlasou Demi Moore, ve filmu scénaristy Bláznivých střel Jerry Zuckera. Po tom co si s ním osud divně zalaškuje vyhledá pomoc Whoopi Goldberg a dokáže, že i po smrti se dá žít téměř plnohodnotný život. Městská doprava zdarma, může okukovat všechny největší kočky New Yorku zadarmo při jakékoliv situaci, jenže on si umane, že vypátrá svého vraha... Mrzí mě že komediální rovina po letech už nefunguje tak jak by měla a hlavně Whoopi toho nemá zkrátka moc co nabídnout. Patrick předvedl lepší roli v Bodu zlomu a na Hříšný tanec se také těším čím dál víc. Demi hrát nikdy moc neuměla. 70%(4.6.2015)

• - Patrick Swayze kopne do sochy, aby ju rozkýval, lebo ju chcú dostať dovnútra. V pozadí dvaja muži prenášajú zrkadlo. V odraze zrkadla si môžete všimnúť režiséra a kameramanov. (martin1m2)

• - V scéne, keď Carl naháňa Molly a Oda Mae, kričí: ,,Molly, ona je zlodejka!"  Povie aj ďalšie dve vety, avšak jeho pery sa vôbec nepohybujú. (martin1m2)

• - Spoiler: Na začiatku filmu, keď je Sam zabitý a naháňa svojho vraha, pri úderoch nôh o mláky voda viditeľne špliecha. Toho ako duch nie je schopný, keďže vtedy ešte nevedel, ako silou vôle hýbať vecami. (martin1m2)