Duch

• Československo

Duch

Drama / Romantický / Thriller / Fantasy

USA, 1990, 127 min

Nádherný romantický film se silným emotivnním nábojem. Hlavně scéna v závěru, ta mě dostane vždycky. Sam žije šťastným životem se svou milovanou Molly, jejich štěstí skončí ve chvíli, kdy je Sam zastřelen na ulici. Sam nemůže svou milovanou Molly opustit a tak ji provází a ochraňuje jako duch. Oda Mae v podání Whoopi Goldberg je prostě výborná, i když je trochu ujetá. Unchained Melody, která ve filmu zaznívá je jednou z neromantičtějších písniček všech dob.(11.7.2008)

Swayze herecky zaválel a rozhodně se jedná o jednu z jeho nejsilnějších rolí. Krok s ním držela především Whoopi Goldberg a Demi Moore byla snesitelná. Scenáristicky a režijně je to velmi vyvážené dílo. Kvalita triků nebyla příliš valná. To však filmu na kvalitě nijak výrazně neubírá. Povedená romantická komedie se smutným koncem balancujícím na hranici kýče. 80%(24.7.2010)

Duch díky svému zjednodušenému a naivnímu pohledu na smrt a život po životě získává prostor, aby rozehrál pořádnou humorně romantickou hru. A Zuckerovi se daří z téhle houbičky vymačkat maximum možného. Použije samozřejmě v tom dobrém slova smyslu dojáckou skladbu Unchained Melody, vypomůže si neřízenou střelou Whoopi, jejíž xicht se neomrzí. A nabídne parádní roli pro Schiavelliho. Docela se nedivím brečícím čtyřicátnicím. Ale já osobně bych tuhle látku posunul ještě hlouběji. Přece jenom mám dojem, že posláním filmu je zvlhčit kapesníky, nic víc. Ale zase není kýč jako kýč, že jo?(6.11.2008)

Hned na začátku musím napsat, že když jsem Ducha viděl poprvé, stal se pro mě nezapomenutelným zážitkem. Scénář je bezchybný a hudba byla zkomponována také na jedničku. Ztvárnění posmrtného "nebe" a "pekla" bylo skutečně nadpozemské. Herecké výkony stojí také za zmínku, bez Whoopi Goldberg si tento snímek nějak nedokážu představit (Oscara dostala naprosto zaslouženě a český dabing Jany Andreskové je famózní), přesvědčiví byli i Patrick Swayze a Demi Moore (u této postavy mi vadil český dabing - nevím proč) a ztvárnění záporné role pěkně nervózního Tonyho Goldwyna taky budí pozornost. Filmu nechybí ani romantika, vtip a tajuplná atmosféra...(15.9.2007)

Jeden z najkrajších a najpôsobivejších romantických filmov, ktorý, aby to nebolo až nehorázne gýčové, kontrastuje s komediálnymi prvkami a mrazivým detektívnym podtónom. Síce je Demi Moore mladučká a pôvabná a Patrik Swayze nadpriemerný, celkom ich predstihol výkon vedľajšej postavy, veštice Whoopi Goldberg, ktorá mi počas filmu niekoľkokrát spôsobila výbuch smiechu:). Veľmi mi imponuje symbolické zobrazenie ľudí, dostávajúcich sa do "neba" a tých zlých, ktorých sprevádzajú maximálne hrôzostrašní démoni. Najkrajšie sú pre mňa však posledné minúty nespadajúce do povrchnosti, ale obsiahnuté nevtieravou sentimentalitou. Žánrová lahôdka.(26.4.2008)

• - Bozk Molly (Demi Moore) so Samom (Patrick Swayze) v závere filmu si vyslúžil označenie najhorší a najsmiešnejší filmový bozk. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - V scéne, keď duch z metra učí Sama ako hýbať vecami, ten rozbije automat na cigarety a vidíme vypadnúť 5-7 krabičiek cigariet. V ďalšej scéne ich však možno vidieť celú hromadu, pričom sme nevideli ani nepočuli padať žiadne ďalšie. (martin1m2)

• - Producenti chtěli do hlavní mužské role obsadit Bruce Willise, který byl v té době ženatý s Demi Moore. Odmítnul s tím, že měl za to, že film nebude s takovým obsazením "fungovat". (don corleone)