Duch

• Československo

Duch

Drama / Romantický / Thriller / Fantasy

USA, 1990, 127 min

jeden z najkrajších romantických filmov čo som videl.vynikajúci herci a krásna atmosféra. Divácka prevarenosť spôsobená množstvom televíznych repríz väčšine filmových fanúšikov zahmlila oči. Zabúdajú totiž, akou veľkou peckou táto snímka je. Výborne namiešaný mix romantiky, kriminálky, drámy a humoru je krásnou ukážkou, ako sa pracuje s diváckymi emóciami. Možno je to gýč, ale parádny gýč, obsahujúci jednu z naikonickejších romantických scén kinematografie. Držiteľ Oscarov za najlepší pôvodný scenár a herečku vo vedľajšej úlohe (Whoopi Goldberg) a troch ďalších nominácií vrátane najlepšieho filmu.(18.6.2003)

Nádhera! Tenhle film jsem viděl už podruhé a pořád se mi líbí a pořád mi přijde stejně originální. Jakousi shodou náhod jsem si poslední měsíc říkal, že bych se nezlobil, kdyby se tenhle film objevil v televizi. A ono se to splnilo. Tenhle film považuji za velmi kvalitní podívanou a jeden z nejromantičtějších filmů vůbec. Patrick Swayze se zhostil své role naprosto bravurně, stejně jako Demi Moore a Whoopi Goldberg, která za tento snímek získala svého jediného Oscara. A co se mi vlastně na tomto filmu tak líbilo? Vlastně ani nevím. Možná originalita námětu, možná herecké výkony, možná ta skvěle zvolená hudba, a možná všechno dohromady. Protože film jako celek působí neuvěřitelně kompaktně a já jsem si to celé ty dvě hodiny užíval. Takže u mě je volba jasná. Nemohu jinak, než udělit pět hvězdiček, protože tohle je prostě úžasné skloubení komedie, thrilleru, romantiky a duchařiny. A za to má ode mne Jerry Zucker mé uznání a můj obdiv.(8.10.2006)

Alespoň zpočátku ne až tak tradiční komedie, která má jak fungující humor, tak snesitelnou romantickou linii, tak zároveň i mírné prvky kriminálky. Scénář je podařený a je slušným základem pro scény, ve kterých pak mohou excelovat herci. Za zmínku stojí především Whoopi Goldberg, jenž byla oceněna Oscarem za roli Ody Mae a Swayze, kterého obyvykle moc nemusím. Dokonce i Demi Moore se dala přežít a to už je co říct. Obvzláště podařené jsou scény, ve kterých se Sam učí poznávat své nově nabité schopnosti. Přesto se Duch relativně rychle vypaří z paměti. S čestnou vyjímkou kultovní scény s předáváním šeku.(24.1.2007)

Patrick Swayze se nám představil jako Duch. Oscarový snímek, který i přes dobu, ve které byl natočen, má stále co nabídnout. Míchání několika filmových žánrů je sice velmi těžké, ale pokud je k ruce slušný scénář, nemusíte se obávat neuspěchu. Mnohdy zdlouhavé, přesto velmi krásné vzhledem ke konci. Romantická klasika 90. let(26.4.2009)

Takže na rovinu na podobný dojemný a romantický filmy si zrovna moc nepotrpím, ale přiznám se, že Duch mě dostal. Nejenom tím originálním námětem, ale i zpracováním a minimálně dává odpověď na některé otázky. Takže už vím proč se někdy náš kocour začne chovat jako šílenec a lítá po domě sem a tam. To bude asi tím, že máme barák plnej duchů jak to tak vypadá. Jo a taky už vím co se se mnou bude dít až konečně natáhnu brka. A sice přijdou si pro mě ti černí bubáci a odnesou mě rovnou do pekla. Ne, že bych teda o to nějak stál, ale je to vždycky dobrý vědět. Každopádně svoje původní hodnocení zvedám o hvězdu. Místama to sice možná až moc hraje na divákovy city, ale jako celek to funguje téměř dokonale. A mimo té romantické emotivní části jsou tu i skvělý vtipy a hlášky. Původní dabing Swayzeho od Pomejeho pak nemá chybu. Rezatý rezatý ty já mám nejradši... Rezatý rezatý ty já mám rád.75%(5.1.2014)

• - Keď v banke Oda Mae uzatvára bankový účet a vypýta si nový papierik, keďže na prvý sa zle podpísala, tento druhý papierik je žltej farby. Keď ho však vracia naspäť, papierik je biely. (martin1m2)

• - Když jde Sam (Patrick Swayze) jako duch po ulici k věštkyni, na zemi je jeho stín, který jako duch mít nemůže. (Mr.Hudson)

• - V scéne, keď duch z metra učí Sama ako hýbať vecami, ten rozbije automat na cigarety a vidíme vypadnúť 5-7 krabičiek cigariet. V ďalšej scéne ich však možno vidieť celú hromadu, pričom sme nevideli ani nepočuli padať žiadne ďalšie. (martin1m2)