Duch

• Československo

Duch

Drama / Romantický / Thriller / Fantasy

USA, 1990, 127 min

Brutálna presladená romantika a citový žmýkač, ale musím uznať, že svoje kúzlo má aj u ľudí, ktorí na duchov neveria. Ku celkovým pocitom u mňa na váhe pridal navyše fakt, že film som videl uvedený v tv ako spomienku na Patricka, deň po jeho smrti. Neviem, ako je možné, že som ho doteraz nevidel, ale ako pocta jednému hercovi je to viac ako výstižné. R.I.P. Mr. Swayze.(16.9.2009)

Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Úžasně emotivní romantika dvojice Moore - Swayze skloubená s báječným komediálním humorem v podání Whoopi Goldberg v roli spiritistické poradkyně Ody Mae. To podvodné vyvolávání duchů u Ody Mae a do toho kecající Sam. Krásně komediální scény Ody a Sama v bance a pak kouzelné předávání šeku jeptiškám. S pomocí Sama vznášející se mince u dveří a pak klouzající do ruky slzící Molly. Ten nápad s objímáním Molly Samem prostřednictvím těla Ody Mae. Duchové temnot s černými, ale silnými ručičkami. A nádherná ústřední melodie se skvělými smyčcemi od slavného filmového skladatele Maurice Jarreho, otce populárního Jeana-Michella Jarreho. Možná sladká limonáda, ale ty bublinky humoru a hudby ji činí velmi osvěžující. Trailer: http://www.sms.cz/film/duch/ukazka(15.2.2009)

Swayze je typicky nudný a okoukaný. Jeho tři obličeje za celý film mě nechaly naprosto chladným. Whoopi Goldberg je však výborná a Demi Moore naprosto fantastická. Právě tady předvádí nejlepší herecký výkon své kariéry. Technicky neobyčejně vymazlený snímek, kde velká spousta vizuálních efektů kupodivu nepůsobí jako pěst na oko, ale příjemně zapadají a dotváří jemně nasládlý nádech celého filmu. Zaujme i kvalitní hudební složka s dokonale vkládanými hity světových interpretů. Zucker ví kdy zabrnkat na city, kdy ukázat nějakou tu krev a akci a především to dokáže brilantně zkloubit. Chytrý romantický film se věru zase tak často nevidí a Duch jím zcela jistě je. Kecy o kýči jsou naprosto mimo. Tohle se musí procítit.(20.11.2006)

Vidět tuhle romanticky smutnou komedii někdy před deseti lety, byla bych asi nadšenější. Při mém současném dospěláckém cynismu už sladkobolný příběh Patricka Swayze a Demi Moore neměl moc velkou šanci ohromit, a přestože nepatřím k odpůrcům Whoopi Goldberg, v tomhle filmu mi její přehnaná gestikulace, pitvoření a hlasité pokřikování lezlo na nervy. Na svou dobu byl "Duch" jistě slušný nadprůměr s dobrými efekty i hereckými výkony, ba ani ten scénář není vyloženě špatný... Chápu vysoká hodnocení, ale já už jsem to jednoduše viděla příliš pozdě, kouzlo je pryč. 66,6%(27.4.2009)

Film s příliš překombinovaným dějem, který se snaží fungovat na poli několika žánrů. Swayze a Moore mi k sobě až tolik nejdou, viz Hříšný tanec. Samotná Whoopi Goldberg mi tady nevadí, jako spíše její postava, která film posouvá někam, kde to pro mě už moc nefunguje. Až se zdá, že Unchainted melody by si zasloužila vyváženější film.(7.5.2010)