• Gekacuk
  ***

  Zpočátku poněkud nudný film, který se dostane do obrátek po 50. minutě. Úroveň značně pozvedl výkon Josefa Abrháma. Malou roličkou se blýskla Jiřina Štěpničková, lumpa si zahrál Bohumil Šmída. Tvrzníková sice hraje s velkým zaujetím ale nepříliš přesvědčivě. Horníček v roli kněze je výborný stejně jako vesničan Rozsíval. Ilja Prachař předvedl nadprůměrný výkon. Bonusem jsou roličky Kováříka, Herze (ten byl i asistentem režie) a Šimka. Hlavním představitelům i vedlejším postavám to docela slušelo.(29.3.2012)

 • mchnk
  ****

  Dost mě překvapilo, nho..vlastně nepřekvapilo nízké hodnocení a komentáře. Už jen Jaroslava Tvrzníková a Josef Abrhám zaslouží samotnou hvězdičku navíc. Příběh mladé, odhodlané, optimistické budovatelky Elišky, která nevidí v ničem žádný problém a do všeho se dere opravdu po hlavě. Přesně tímto stylem se pustí do nové výzvy, což je učitelské místo ve vesnici, která je pro takovou ženu opravdu dost nevhodná. Od prvního dne je prostředí čím dál hustší a dokonce i někteří místní obyvatelé mluví s Eliškou s krutou upřímností. Každopádně nejen, že se Eliška nedá odradit, navíc zde najde i velmi spřízněnou, trochu bláznivou duši, v podobě mladého ulítlého Františka. Ten má také svou pošramocenou minulost a právě její zatajení před Eliškou u nich vyvolá první rozkol. Franta se navíc stane obětí kolegy, který ho málem dostane zpět do kriminálu. Nakonec, ale vše dobře dopadne a život jde šťastně dál. Může to vypadat jako pitomost, ale nevěř tady těm chytrákům, který to ani neviděli do konce, věř mě, skvělý herci a určitě vstřebatelný příběh s necenzurovanými dialogy o špatné i dobré tváři nastupujícího komunismu.(14.5.2012)

 • vitekpe
  ***

  Brynych je proste podivnej reziser, a tak to asi uz zustane. Vsechny filmy ktere jsem od nej videl byly podivne...neni to vylozene spatne, jsou tam herci, ale je to cele nejake zbytecne...nebo jak to rict. Tvrznikova v pohode, Abrham trosku nezvyklej, klackovitej, hysterickej. Jirina Stepnickova v mensi roli (kratce po propusteni z desetileteho kriminalu...). Tak za tuhle damu a hvezdu prvorepublikovych kousku pridam jednu hvezdu navic.(26.1.2015)

 • troufalka
  ***

  Po výborném Transportu z ráje točí Brynych jednoduchý příběh mladé dívky. Díky vysoko nasazené laťce se dají jen stěží přejít slabá místa. Asi tou největší je hlavní představitelka Jaroslava Tvrzníková v příliš jednoduchém příběhu, který nedává mnoho možností ani zkušenějším kolegům. Nepomůže ani profesionální kamera Jana Čuříka, film ničím nevybočí z průměru. Jen stěží najdu důvod, vidět ho znovu.(8.7.2017)

 • fragre
  ***

  Budovatelský film light. Nadšená mladá učitelka jde šířit pokrok a osvětu do zapadlé vísky v pohraničí, kde je původní poválečná budovatelská generace již poněkud přešlá mrazem. Leč padesátá léta jsou již pryč, takže příběh je vyprávěn plastičtěji. Proto i farář (v civilním podání M. Horníčka) zde není traktován jako karikatura ani není odhalen jako jako přisluhovač imperialismu, dokonce je k hlavní hrdince lehce ironický. I obyvatelstvo zde žije své osudy a neplní jen plán. A hlavní love story je komplikovanější a ne jednoznačně optimistická. Hlavní hrdinka je sice hezké děvče, kterému to obvzláště sluší, když se zubí, hraje s nasazením, ale její výkon občas drhne. Skvělé výkony podávají J. Abrhám a Ilja Prachař. B. Šmída hraje jednoho ze svých nejlepších lumpů. Ke kladům filmu patří i hezké exteriéry. Slabé, ale 3*.(1.4.2013)

 • - Miroslav Horníček, který zde hraje faráře, měl v roli přikázánu jízdu na motocyklu. Herec, který měl tehdy čerstvý řidičský průkaz na auto, se nebyl schopen řízení motocyklu naučit. Režisér proto přistoupil k trikovému způsobu. Všechny scény, kdy má farář řídit motorku, jsou řešeny tím způsobem, že herec túruje motorku, předstírá, že se chce rozjet, nastane střih a odjíždí motocykl řízený instruktorem, zabíraným zezadu. V jediné scéně, která je zabíraná čelně, nebylo možné Horníčka nahradit, tedy musel řídit on sám. To bylo řešeno tak, že motocykl neměl spuštěný motor a na laně ho mimo záběr táhlo dvanáct chlapů. (cundak)

 • - Natáčanie filmu prebiehalo v Říčkách v Orlických horách. (dyfur)