Nepřivolávej nic zlého

(festivalový název)
  • Dánsko Speak No Evil (více)

Dve rodiny sa stretávajú počas letnej dovolenky v Taliansku a zostanú v kontakte aj naďalej. Rodina z Holandska pozve rodinu z Dánska na návštevu a oni sa rozhodnú vyraziť. V žiadnom prípade ale nepôjde o príjemný víkendový pobyt. (Marceloo)

Anet21

⚪Motanica všakovakých hororových motívov a tém, od The Visit, cez Midsommar a Get Out až po Funny Game. Ako spoiler bez spoileru vyslovene poslúži veta, že vo filme je hlavným odhalením a zvratom čosi z The Visit a čosi z Get Out.⚪Spoilery⚪Aj ako žánrovka je však film slabý, nedisponuje v podstate žiadnou kvalitnejšou atmosférou, neprichádza napätia, ani v samotnom závere. Postavy sa správajú iracionálne, avšak tak, že je to aj na žánrovku veľa (ak mám strach, ide mi o život a podarí sa mi utiecť, určite sa vrátim tam, odkiaľ utekám kvôli stratenej hračke dieťaťa, ale už v prvom rade, určite, tobôž ako rodič len tak prijmem pozvanie na návštevu v inom štáte od rodiny, ktorú poznám ,,2 dni s cestou zo zájazdu," dotiahnem k nim ženu aj dieťa a ani mi nenapadne, že vlastne vôbec neviem, o koho ide, prečo nás pozvali tak príhodne rýchlo atď.? Tobôž, ak aj to moje dieťa spí v inej izbe a neviem, či mu domáci nemôžu niečo spraviť?)⚪Neoriginálna réžia sa snaží pracovať s estetikou Midsommaru, vo filme je teda veľa ,,denných presvetlených scén," pričom tieto majú pôsobiť vľúdne, no na ich pozadí hrá podivná sláčiková strašidelná hudba + kamera využíva rôzne divné šikmé uhly, pohľady zhora a pod. Je to však vo výsledku k ničomu.⚪Úvodná prvá tretina postáv na dovolenke je úplne zbytočne dlhá a možno až príliš doslovná, čo sa vo svojej podstate dá povedať aj o druhej tretine, počas ktorej nestúpa napätie, a žiaľbohu, ani podozrenie hlavných postáv (niečo si všimnú, ale všetky náznaky sú jednak divné - že domáci veľmi kričia, že sa divne správajú k svojmu decku, že raz bol domáci opitý a pustil nahlas hudbu v aute??? - vážne skrz toto mala postava aj divák odhadnúť, že ide o zabijakov? - a jednak, podľa týchto parametrov by bola psychopatická rodina asi každá druhá)⚪V tretej tretine prichádza k ,,prekvapivému" zvratu, ktorý je ale tak hlúpo prevedený a doslovný, aby ho pochopil aj absolútny prosťáčik - to, že sú domáci vrahovia sa postava dozvie skrz záhadné podkrovie, ktoré je celé oblepené fotkami predchádzajúcich návštev a ich detí (nežartujem!) to všetko v strašidelnom oranžovom nasvietení. No neke.....⚪Záver je už len akousi parafrázou na Funny Game a Midsommar, keďže postavy najprv zalezú do vody, aby následne boli (nežartujem!) ukameňované na nejakom no name štrkovisku. Prečo zabijaci nemajú zbrane a prečo hádžu po obetiach kamene, ktorým sa tí dvaja neuhýbajú nie je známe.⚪Divák, ktorý chce zažiť podobné menšie prekvapenie v závere filmu, nech si radšej pustí spomínaný film The Visit, ktorý s podobným odhalením, aj samotným zisťovaním divného pracuje oveľa lepšie, alebo, taktiež spomínaný film, Get Out.⚪ Toto je len akýsi kompilát a pokus o európsky artový horor, v ktorom ale nie je nič artové, ani inovatívne, a vo svojej podstate ani európske, keďže sa väčšinu času hovorí anglicky.⚪ ()

EvilPhoEniX

Psychologické slow burn Hororové Drama nepatří mezí mé nejoblíbenější subžánry a i zde jsem s hodnocením váhal, ale došel jsem k závěru, že se jedná o povšimnutihodnou záležitost, která i přes pomalejší tempo dokáže vyvolat nekomfort a mráz v zádech. Příběh se zaměřuje na Dánskou rodinku, která dostane pozvání na návštěvu od svých nizozemských přátel, které potkali na dovolené, ale jak je zvykem nejde to dle vysněného plánu. Je to zajímavě vykonstruované, Holanďané jsou zde rozhodně divní, ale zároveň neevokují typické rysy psychopatů, které by divák v podobném ražení očekával, což mi přišlo docela netradiční. Dánský hlavní hrdina mi však byl svým chováním nesympatický ( herecký výkon taktéž žádná sláva), ale filmu se daří držet pozornost ikdyž se zde celý film nic moc extra neděje. Plyne pomalým tempem, atmosféra však houstne a psychický tlak se stupňuje. Finální akt je slušně úderný a nepříjemný ( slabší povahy možná budou film snášet těžce) a snaha šokovat se filmu rozhodně daří, byť opět né v přehnané míře, drží se reálných mantinelů a o to mrazivěji dokáže působit. Pro každého to nebude, někdo se bude nudou kousat, druhý depresemi neusne. Varování jsem dal. Příběh 3/5. Akce 2/5, Humor 1/5, Násilí 1/5, Zábavnost 3/5 Hudba 4/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 4/5, Napětí 3/5, Emoce 4/5, Herci 3/5. 7/10. ()

Kudly4

Nesympatická (opět) severská rodinka, pozná na dovolené v Itálii pár z Holandska a o několik týdnů později, jim přijde pozvánka k návštěvě. Tak určitě pojedu někam 8 hodin s celou rodinou, za někým, koho vůbec neznám. Skočím rovnou do finále - absolutně jsem nechápal, proč se nikdo z nich nebránil / nepral ? Ten fotr byl totální kretén a ta máma ? Místo toho aby začala pleskat tu frajerku, tak se zmůže tak akorát na fackování sedačky. Tleskám. A to ukamenování ? (To asi chtějí naznačit, že západ evropy = střední východ). Možná ukázka toho, jak jsou lidé na severu (a nejen tam, cítím z toho urážku Europoidní rasy) fakt tak mentálně rozmazlený a pohodlný a myslí si, že je v životě nemůže nic špatného potkat ? (určitě teď ale poznávají spousty Mohamedů, jako zde byla ta chůvička a mají si to asi uvědomit, že život v evropě, už  není pohádka. Bleju.) Atmosféra celkem fájn, ta druhá rodinka, byla pěkně povedená, ale prostě bylo to místy tak debilní a urážlivý, že si dám od těch severských Hororů minimálně rok pauzu, protože jediný, co dokážou je, mě nasrat. ()

maddy

Zaujímavý thriller, ktorý stavia výhradne na dusnej, znepokojivej atmosfére, ktorá sa mu darí priam dokonale. Narozdiel od iných podobných snímkov sa po celý čas drží príjemne pri zemi a nepokúša o žiadne šokujúce výjavy. Práve naopak. Situácie, ktoré sa tu dejú stavajú skôr na tom, že hostitelia a hostia sú odlišné povahy, prakticky sa nepoznajú, sú z inej krajiny, kultúry a nedorozumenia tak môžu vznikať prirodzene. Napriek tomu, že karty, kto sú tí zlí a kto tí dobrí, sú rozdané od prvej minúty, tak Speak No Evil sa darí držať diváka v napätí a postupne budovať čoraz nepríjemnejšiu atmosféru. Jediná škoda je, že samotné vyústenie je zjavné už od polovice filmu a tak nepôsobí nijako prekvapivo. Navyše môj problém s filmom je hlavne ten, že pri spätnom prehraní deja mi nedáva žiadne zmysel prečo sa "tí zlí" chovali tak ako sa chovali a celú situáciu riešili, tak ako riešili, keď požadovaný cieľ mohli dosiahnuť aj oveľa jednoduchšími spôsobmi, bez toho, aby si vyrábali množstvo problémov s odhalením, únikom ich obetí a pod. Chápem, že je to len film a nemôžem očakávať úplne racionálne chovanie, inak by žiadne Speak No Evil nevzniklo. Bohužiaľ to vnímam ako zásadný problém v realisticky uchopenom thrilleri, ktorý sa dianie snaží predať štýlom "to sa môže stať hravo aj vám" a nakoniec vlastne nedáva zmysel, respektíve nevysvetlí prečo sa celý dej udial ako sa udial a k čomu bola celá tá hra s obetami vlastne dobrá, okrem toho, aby vyplnila 97 minútovú stopáž. CELKOVO: 6/10 ()

darkrobyk

-Proč to děláš?-Protože jsi mi to dovolil.- Otec blb a slaboch, matka hysterka a rozmachaná dcera k tomu - rodina, co potřebovala dostat lekci. Bjorn s rodinou dostal šanci vyváznout, jenže ji naprosto zbytečně promarnil,. A protože odejít (odjet) se může jen jednou, vyhlídky na lepší časy se vytratily. Samozřejmě se dalo poměrně brzy očekávat, kam bude film směřovat. Špatně ale byla naprosto nesympatická rodina, které to nakonec člověk tak nějak přál. A pokud se nevzepřete ani v poslední chvíli, ať už jsou šance jakékoliv, pak nezbývá než zlomit hůl. První polovina je nepříjemně tísnivá, velký podíl na tom má především temná hudba. Místy velmi pěkný vizuál, především záběry krajiny - prázdné roviny rozpálené sluncem, lom, scenérie s větrným mlýnem. Asi nejpřínosnější je to, že film může fungovat jako instruktážní - takhle se rozhodně nechovejte, jinak se potom nedivte. Čekal jsem ale něco poněkud výživnějšího... ()

• Režisér Christian Tafdrup prohlásil: „Film vychází z mých vlastních zkušeností, hodně jsem cestoval a potkával spoustu lidí, o kterých jsem si myslel, že jsou cool, ale ukázalo se, že nebyli.“ (Homerking)
  • Natáčení filmu probíhalo v Dánsku, Nizozemsku a Itálii, ale muselo být dočasně přerušeno kvůli pandemii covid-19. (Homerking)