Vůně cibule

• slovenský

Vôňa cibule

Western / Komedie

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1975, 92 min

Franco Nero ve ztřeštěnější poloze než je zvykem u Terrence Hilla. Vůně cibule je parodií na spaghetti westerny, hodně primitivní a přímočará, v tom nejlepším/nejhorším italském stylu. Castellari v ní inscenuje několik nezapomenutelných komických čísel, ve kterých se střihem mění dopravní prostředky na jiné, cibule transformují do pistolí a zpět, záporáci v bitce se mění v hadrové panáky atp. Některé nápady jsou tak bláznivé, že se prostě musí vidět (třeba útok létajících pytlů). Nečekejte tedy klasickou spaghetti tragédii, ale užvaněnou taškařici, kterou paradoxně natočili ti samí, kteří o rok později natočili vážného, až uměleckého Keomu.(19.1.2013)

Už po pár minutách lze odhadnout v jaké zemi tento snímek vznikl. Typické rvačky pro italské tvůrce (podobnost s filmy Terence Hilla a Buda Spencera). Úsměvné jsou scény, kdy Franco Nero používá místo koltů cibuli a dokonce s ní i dokonale vrhá.... :) Zárověň musí diváka pobavit způsob, jakým hl. hrdina tuto zdravou pochoutku konzumuje! :)(18.1.2008)

Dne 22.3.2011 odvysílala TV Nova Cinema tento film ve 20.00 hodin. Naprosto nechápu, kde se u TV Nova bere ta odvaha odvysílat film v tak mizerné zvukové kvalitě. Překrývat původní zvuk CZ dabingem mi připomíná doby těsně po revoluci, kdy distributoři bez jakéhokoliv profesionálního vybavení uváděli na trh VHS kazety a i DVD media v podobné zvukové kvalitě. Tzv. rychlodabing, tedy pouhý překlad mluvený jediným hlasem s pozadím původního zvuku. No, to byla chuťovka. TV Nova Cinema mám sice nenabídla až tak hrůzný dabing, ale na dnešní dobu se v žádném smyslu nevyznamenala. V tomto případě znamená NIC (nevysílat) více, než vysílat NĚCO tak mizerného. Pokud bych měl hodnotit i kvalitu CZ dabingu, tři hvězdičky bych jistě nedával.(26.3.2011)

Vůni cibule jsem viděl asi ve dvanácti a to by bylo za pět hvězdiček, pro dítě ideální podívaná. S každou dekádou to nějak ztrácí kouzlo a hvězdičku, ale to je asi normální. Je to ztřeštěná italská komedie z westernového prostředí, která se řadí mezi nejznámější parodie spaghetti westernů. Technicky klasika, výsledný dojem záleží na vztahu diváka k westernům a jeho parodiím.(28.11.2012)

TV/// Obsazení 5/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +je to sranda -je to staré/// No nebyl jsem na to připraven. Na bláznivou westernovou komedii. Přesto to má stále co říct, i když spůsob jakým je film natočen je už spíš přežitek. Pobaví, rozesměje, nic víc, ale i to někdy stačí. A vyzdvihnout musím zajímavé postavy (ksychty)./// Celkem 63%///(13.1.2009)