Vůně cibule

• slovenský

Vôňa cibule

Western / Komedie

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1975, 92 min

Ať je to jak chce, milý Cibulář to rozhodně nehraje na pohodu: Zmítá se v jakési permanentní křeči - sic úmyslně, leč z mého pohledu maličko kontraproduktivně, neboť tak sám zastiňuje vtipné a jednoznačně originální prvky svého příběhu. V podstatě nechápu, jak jsem se mohla - kdysi dávno - při sledování jeho kousků zmítat v záchvatech smíchu. Dneska se zmůžu jenom na občasný, mírný, dílem neupřímný a dílem shovívavý úsměv - a ještě mám pocit, že jsem pro něho udělala až dost. A věrný Archibald ? Řekla bych, že tady marně plýtvá svým talentem, neboť zůstává trestuhodně nevyužitý a prakticky nevystoupí ze stínu svého pána. (Zcela opačným příkladem dokonalé týmové spolupráce je vpravdě nezapomenutelný Jolly Jumper, který se v roce 1991 stal rovnocenným partnerem Terence Hilla alias Luckyho Lukea.)----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Taktéž rozuzlení nepokládám za nejšťastnější, neboť žádný správný kladný hrdina by neměl před velkou láskou a upřímnými přáteli upřednostnit CIBULI. Slaboučké 3*(3.5.2018)

Mrkající a modré bulvy valící Franco Nero v ryze terencohillovské roli groteskové parodie. Skvělou práci odvedli dabéři z Barrandova 1977, když tuhle kokotinu opatřili perfektní češtinou (Mrkvička, Houska, Holý, Dítě, Čočková, Fišer, Zahajský...). Vůbec to neberte jako western, ale jako parodii na western. Možná vám humor, zrychlovačky a kníratý Franco sednou lépe než mně.(3.7.2017)

Upozornění pro mladší generaci, která neví, že snímek má už svá léta: Ne nelekejte se, naštěstí se nejedná o film v hlavní roli s naším milým géniem, podle té vůně v názvu navíc (lehce) erotického zabarvení, takže jeho zhlédnutí přežijete bez trvalých psychických následků, popř. i bez škod na těle a na majetku (namožená ruka z flákání televize, popř. nám ji přijde vlastnoručně zlomit jedinec, který televizi překážel při její poslední cestě z okna na chodník). Jinak, zhoubné účinky cibule potvrzuji z vlastní zkušenosti, kdysi jsem z radosti nad novým odšťavňovačem do něj házel vše, co mi přišlo pod ruku, bohužel i tuhle zeleninu. Následek byl okamžitý, žaludek začal nekoordinovaně oscilovat všemi směry cca o 1 metr, a já, abych ho v sobě udržel, se musel pohybovat s ním, což nebylo nic příjemného ani pro mne, ani pro přihlížející. To, že Nero tuhle zbraň nepoužil v plné síle hned na začátku filmu, svědčí o a) buď jeho dobrotě, chtěl dát padouchům ještě šanci k pokání b) nebo jeho hlouposti, zkrátka mu to nedošlo c) nebo jeho chytrosti, protože film by rychlým vyřízením padouchů skončil po pár minutách a on by dostal menší honorář. Jinak, trochu mě zklamal výběr hlavních hrdinů, Nero bez pochyby fešák byl, zato ta jeho nápadnice vypadala jak Sylvestr Stallone zamlada.(13.10.2015)

Když tento film dávali před lety v televizi, zůstal jsem kvůli němu doma ze školy. Dodneška je to jedna z nejzábavnějších taškařic, které jsem kdy viděl. Rvačky ve stylu Buda a Terence, honičky ve stylu němých grotesek a příběh téměř jako ve spaghetti westernech. Ovšem s příměsí pořádné dávky recese a humoru. Nad jiné podobné parodie ční též svéráznými figurkami (přihřátý šerif, teplí pomocníci, hlavní záporák s mechanickou rukou) a strčí do kapsy i "Žhavá sedla" od Mela Brookse. Moje hodnocení je nejspíš ovlivněno také nostalgií, ale přesto si myslím, že bych hodnotil stejně, i kdybych ho viděl před chvílí prvně.(6.7.2006)

To byla taková klasika!!! Slavný Franco Nero v šíleném westernu, v kterém místo špenátu (pepek námořník promine) porcuje hromadu cibuli a mlátí každého, kterému neuteče. Kolikrát jsem tento film viděl na VHS? To ani nespočítám. Dnes už to není ono, doba šla dále, úplně jinou cestou a není zde prostor pro staré legendy, které se ukázali smysl pro humor. Také je to už neskutečných 33 let (!!!), co vznikl cibulový král a přesto má stále své kouzlo, svůj humor, svou vtipnou hudbu a svého, Franka Nera.(26.10.2008)