Vědecký svět zná novou planetu naší sluneční soustavy! Objevena byla díky nečekané gravitaci působící na sondy Eurosecu, evropské agentury pro vesmírný výzkum, zkoumající okolí Slunce. Podle předběžných výpočtů je stejně velká jako Země, pohybuje se identickou rychlostí a nachází se přesně na opačné straně orbitu. Začíná velká špionážní hra o utajení tohoto převratného objevu a ještě větší závod mocností s časem. Ten nakonec vyznívá vítězně pro Eurosec, který také díky ohromné americké finanční podpoře jako první vysílá ke vzdálené planetě svou raketu. Britský astrofyzik John Kane a americký astronaut Glenn Ross na palubě jsou špičkami ve svém oboru, proto je jejich selhání pro všechny velkou záhadou. Mise plánovaná na šest týdnů končí fiaskem již za poloviční dobu, Kane navíc při nepodařeném přistávacím manévru umírá. Neúspěchem zdrcený Ross však brzy odhaluje, že jejich let nebyl sabotáží, jak je zatím všeobecně vnímáno. Pravda je totiž ještě mnohem šílenější. (dopitak)

vitekpe

Pokud mate radi tvorbu Gerry Andersona (serial UFO, Space: 1999, atd.) budete se s vizualem/stylem tohohle filmu kamaradit (scenar manzelka Sylvia). Pribehove je to tez mirne naivni, byt pokus o jakysi filozoficky presah tam je. Naivni, hezka, pestrobarevna sci-fi. Manzelku hlavniho hrdiny hraje okata Lynn Loring. Na muj vkus ale prilis upovidane. 3+ ()

Han22

Trošku si zaSPOILERuju. Neznámý sci-fi film, který má ale daleko k béčkům točeným pár let předtím. Možná i díky posunu, který přinesla Vesmírná odysea. Výborná výprava a efekty, spousta skvělých vychytávek (letadlo-bus, raketoplán s kolmým startem, telekonference), pěkná hudba a celkem reálné zpracování. Hlavně je tu ale výborný námět - kolem Slunce rotuje na stejné oběžné dráze, stejnou rychlostí jako Země další planeta, schovaná přesně tak, aby jsme ji ze Země nemohli zahlédnout. Přiznám, že něco podobnýho jsem ve sci-fi ještě neviděl a ani nečetl, díky čemuž jsem hodinu čekal v napětí, co tam astronauti vlastně objeví. A ona je to vlastně taková první verze paralelní (zde zrcadlové) reality, která baví hlavně v detailech (obrácené písmo). Bohužel zakončení je takové nijaké, jak kdyby režisér najedou vůbec nevěděl co s příběhem a postavami. Škoda, mít to lepší konec, mohlo to být i na pět hvězdiček. I tak sci-fi roku 1969. ()

Scaevola

Ordinérní sci-fi poplatné době svého vzniku (což nutně nechápu jako zápor) s velmi pochybnou zápletkou, která neodpovídá vědě ani zamýšlenému vyznění. Veškerou pozornost strhávají podařené triky a jakási představa napětí, přičemž mnohé motivy vyznívají naprázdno (vztahy mezi astronauty, politické pozadí letu, vztah astronauta a manželky...). Hodnocení však paradoxně zvyšují ona naprosto přestřelená zrcadlová zápletka a samozřejmě okouzlující herečky 60. let. ()

AmunRa

Na filmu je pochopitelně znát rok vzniku 1969, ale pořád jde o velmi zajímavé SF. Z dnešního pohledu je možná zajímavější vydařené ztvárnění "budoucnosti" podle tehdejších představ, ale i herecké výkony jsou na výši a mimo několika kosmických trikových scén nevzbuzuje úsměv ani dnes. Vizuálně je podobný seriálu UFO, což je rovněž SF britské produkce ze stejné doby. ()

TylerD.

Nevím, jestli jste si někdo všiml ale při cestě na druhou planetu je na ovládacím panelu napsáno tlačítko "minimum" obráceně. Vzhledem k vývoji na konci filmu mi to nedávalo smysl ale nakonec mi došlo, co to znamenalo ;) Trestuhodně se pointy filmu využilo až v závěrčné části ale to "mrazení" kvůli kterému vyhledávám scifi a mysteriózní žánr to na moment přineslo :) ()