Bariéra

• bulharský

Barierata

Bulharsko, 1979, 108 min

Film byl natočen podle stejnojmenné novely Pavla Vežinova (vyšla i v českém překladu), hlavní role vytvořil národní umělec SSSR Innokentij Smoktunovskij a studentka Vanja Cvetkovová. Na XI. MFF v Moskvě 1979 získala Bariéra Stříbrnou cenu poroty a Cenu za hudbu, na XVI. Festivalu bulharských hraných filmů ve Varně 1980 Velkou cenu Zlatou růži ex aequo a Vanja Cvetkovová Cenu za ženský herecký výkon, rovněž ex aequo.(12.11.2014)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1979 - Strieborná cena(12.1.2012)

Již chvíli přemýšlím, co o tomto snímku napsat, ale pořád mne napadá jediné - potřeba srovnávat jej s Bergmanem. Proč asi?(15.6.2011)

Sice docela zajímavé, neboť bulharské drama, které se ovšem utápí v přístupu typickém pro filmy "o něčem" ze 70. let. Ruční kamera v odlidštěně vybraných exteriérech (sídliště, skládka autovraků) je po chvíli protivná. Pěkné jsou ovšem scény z dívčina dětství, které svým laděním jako by vypadly z Herzových hororů.(27.9.2007)

Pozoruhodné dílo, které vtáhne svou magií, spiritualitou. Z pohledu dnešní doby je však zřejmá dlouhá expozice a volný rytmus filmu. 90%.(16.7.2019)