Ať přiletí čáp, královno! (TV film)

Pohádka

Československo, 1987, 93 min

Nevím, co si s touhle pohádkou mám počít. Některé klady, které byly už prvním díle "Co takhle svatba, princi?", zůstaly zachovány. Stále tu nalezneme skvělé písničky, výborné herce (oproti jedničce přibyl Stropnický, Janžurová či Rosůlková) a pěkné prostředí. Pokud ovšem jednička místy vázla v otázce scénáře, tady se to projevuje dvojnásob. Princ David, který na konci prvního dílu zmoudřel a následoval své srdce, se tady chová jako neschopný idiot ovládaný touhou po moci. Běla, v předchozím díle aktivní a vtipná dívka, je tu nepochopitelně pasivní (ztratí se jí dcera a ona sedí doma a brečí?). Mimoto ti dva procházejí manželskou krizí a David začne nadbíhat krásné Veronice, zatímco Běla ho provokuje svým flirtováním s Veroničiným sluhou Bujónem. Ehm, jsme pořád v pohádce pro děti? Matěj, který byl v prvním díle Běliným ochráncem a přítelem, jí tady jaksi zapomene říct, že celá ta léta moc dobře ví, kde její dcera je. Není mi úplně jasný motiv jeho jednání, když holčičce vlastně žádné nebezpečí nehrozilo... Podivně vykonstruovaných zápletek tu nalezneme více - zejména pak celé to potenciální vyhlášení války sousedním králem. Dávám tři *, protože jsem měla tuhle pohádku v dětství ráda a ty písničky jsou opravdu povedené. Díky bohu, že už netočili další díly.(27.5.2012)

• honajz

Všechno naruby je. Nebýt téhle písničky, asi bych nevěděl, jak hodnotit. Už zase sem dramaturg a autor scénáře cpe zpívající děcko (viz Princové jsou na draka), a celá ta zápletka ukrývané dítě, pitomoučký princ, pradlena, králové a Nálepková (proč ji zpívá Heidi, mankote?) je taková „co dům dal a co jsme vzali z jiných pohádek“.(30.12.2014)

"Dvojka" se mi líbila podstatně méně. To, že princ zavrhne manželku kvůli tomu, že porodila dceru, a začne si s od pohledu zlou komtesou, jsem považovala za absolutně pomýlené už jako malá holka. Líbila se mi snad jen scéna pobití nepřátelské armády v kozím chlívku. Komentář píšu v době, kdy se spekuluje o tom, že Miloš Zeman nejmenuje Martina Stropnického ministrem obrany, protože ho nepovažuje za odborníka. Důrazně požaduji, aby tato pohádka byla považována za důkaz, že Stropnický se vyznamenal v boji a je tudíž plně kvalifikován :-)(31.12.2013)

Druhý díl k pohádce Co takhle svatba, princi. Snad o malilinko horší než první díl. Ovšem král, královna a komoří opět nemají chybu. Piere Bujon (v královnině podání Piere kujon) je taky neodolatelný. Opět velice pěkné písničky, originální kostýmy, ovšem ty jejich klobouky nemají chybu, ale na hlavě bych je mít nechtěla.(24.7.2008)

Nenáročná zábava. Jiří Adamec platil vždy za solidního televizního tvůrce, nikdy díru do světa neudělal, ale vesměs nezklamal. Tady občas použil horkou jehlu, takže dějově je to místy slušný guláš, každopádně každý si pamatuje především chytlavou hudbu Jiřího Zmožka, střídání laskavého humoru s tím lehce cynickým a velká herecká jména, která si své role nadmíru užívají.(24.12.2017)

• - Pro natáčení tvůrci využili prostory zámeckého parku v Průhonicích. (hippyman)

• - Než odjede Miroslav Vladyka do boje, zpívá s Ivanou Andrlovou na schodech, přičemž je v úvodu skladby vidět novodobý radiátor. (Pepy)

• - Když je král v chalupě na výzvědech, odchází dveřmi na chodbu a dává se doleva. Když na konci pohádky přibíhá Martin Stropnický varovat prince a vychovatele, že se blíží vojáci, tak přichází stejnými dveřmi, ale přímo z venku. (Pepy)