36. komnata Shaolinu

36 komnat Šaolinu

• Česko

Šaolin: Pěst kudlanky

• Hong Kong

Shao Lin san shi liu fang

• Hong Kong

少林卅六房

Akční / Historický / Dobrodružný / Drama

Hong Kong, 1978, 115 min

• liborek_

Na filmy, jejichž obrazy jsou pevně zafixovány v dětské hlavě a jsou spojeny s určitými pozitivními vzpomínkami by se po pětadvaceti letech asi nemělo koukat... Kolik jen úderů schytal ten starý ořešák u babičky na zahradě vedle hromady poskládaného starého dřevěného oplocení, které v dětské představivosti byl klášterem Šaolin...? A to zásluhou především tohoto filmu. Ten posun ve vnímání filmového díla je neuvěřitelný: To, co jsme tenkrát viděli jako fascinující souboj dobra a zla - nám tehdy novými - zvláštními bojovými prostředky, dnes vidím jako směšnost s příšernými herci předvádějícími dobře nacvičenou gymnastiku a potřísněnými krví nepřirozené barvy. Přesto jsem v té legendární výcvikové části určité stopy působivosti našel i po těch letech a moji nejoblíbenější scénu, kdy hladový San Te hledá v jídelně zbytky rýže poté, co po zpackaném přeskoku vodního příkopu přišel pozdě na večeři, jsem si užil s patřičnou dávkou nostalgie.(4.1.2018)

Super, rozhodně jeden z nejlepších filmů o kung fu, sice tam nejsou žádný slavný herci jako třeba Bruce Lee, ale tim se kvalita soubojů nesnížila, spíš naopak mi to připadalo daleko líp udělaný než jiný podobný filmy z tý doby, všechny souboje vypadaly opravdově, akorát zvukaři se na nich vyřádili až moc, když narazí meč na dřevěnou tyč, tak je slyšet skřípaní a cinkání a tak podobně, ale je to tam pomálu, protože ani těch soubojů tam moc neni, protože hlavní část filmu je trénink v klášteře, ale i když by se to mohlo zdát že to bude nuda, tak neni a je to docela zajímavý. na tu dobu určitě hodně nadprůměrnej film(19.4.2005)

Mám tenhle kousek rád, moc..."Za mlada" jsem to skoukával poměrně často a vždy jsem to fakt žral (o VHSku s 36.komnatou byl vždycky největší zájem, časem byla tak ohraná, že už ani nebyl slyšet zvuk hvízdajících ruk při bitkách :o)). Ani s odstupem času na mě kouzlo tohoto filmu nepřestalo působit a jsem rád. Rozhodně můj nejoblíbenější shaolinský filmek. Celý výcvik v klášteře a všechny bitky se mi hrozně moc vryly pod kůži a já si vždy při sledování krásně zavzpomínám. Krásná pohádka o boji dobra proti zlu a jako relax bez přemýšlení, vřele doporučuji...(26.12.2009)

Zavzpomínal jsem na to, kdy jsem viděl film poprvé a jak jsem z něj byl kdysi unesený. Do značné míry to platí i teď, jen jsem si všímal, že triky občas nejsou přesvědčivé a začátek se táhne. Jinak jsem si však znovu dosyta vychutnával bojovou choreografii i momenty, které mi utkvěly v hlavě, a doceňoval jsem, jak moc se klade důraz na duševní vlastnosti. A ani dnes se mi nechce srážet otřepaný a naivní příběh.(27.12.2017)

Snad nejslavnější film Shaw brothers. I přes jeho kultovní status si myslím, že SB natočili daleko lepší filmy (co se výpravy, ale i soubojů týče). 36 komnat Shaolinu je však ryzím příkladem filmů, v nichž se mladík musí naučit ovládat nejen vlastní tělo, ale i vlastní mysl, teprv potom se smí vydat na cestu pomsty. A jako takový má tento film nesmazatelné místo v dějinách kung fu filmů.(3.8.2005)

• - Choreografiu bojových scén vytváral Lau Kar Leung. (Michal123)

• - Na 24. Asijském filmovém festivalu získal film první místo v kategorii „Best Martial Arts Award“. (HellFire)

• - Prvé české znenie z roku 1991 (voiceover, nie dabing) bolo nahrané pôvodne cez nemecký dabing s nemeckými titulkami, nie na pôvodné znenie v čínštine a účinkovalo v ňom iba pár dabérov, ktorí dabovali hneď viacero postáv naraz. Prvého českého dabingu sa dočkal až po digitalizácii v roku 2004. (Piri)