• evangelik
  ****

  Nevzpomínám si, že by Č(S)T tuhle celkem zdařilou parodii na operetu někdy opakovala. Pravda, je to trochu pokleslé a určené vkusu "prostého lidu", ale režisér Podskalský se ani nikdy netajil, že nemá ambice točit náročnější věci. To jsme se vždycky doma nedočkavě posadili před televizi a úplně nejvíc jsme se smáli Waldemaře Krapsaté a tomu jejímu smíchu....(10.1.2019)

 • Oskar
  *****

  Lubomír Lipský v jedné ze svých převlekových rolí, kdy se jako tajemný fantom nejprve snaží zhatit plány své ženy (Bohdalová) dát se k operetě, aby se víc věnovala domácnosti a míň poskakovala u gramofonu, až se z toho sousedce o patro níž (Zázvorková) plaší netopýři. Později naopak hájí její čest, když je v divadle nahrazena protekční slečnou Valdemarou Krapsatou (Janžurová), která sice neumí zpívat ani hrát a tančí asi jako hrnec se sádlem, ale je přítelkyní pana ředitele (Bláha). Už román Eduarda Fikera je velmi zábavný, doporučuju. Chvílemi je to větší sranda než Saturnin. Ale nevídaně se povedla i seriálová verze a vzniklo něco tak nádherně bláznivého, že to neváhám přirovnat k britcomům. Velkolepá sranda je třeba když fantom přepíše text operety Když srdce rozmrzá a na zkoušce pak všichni zpívají kraviny jako "Loučíme se s tebou a nohy nás zebou, sláva tobě, sláva, volá každá kráva." :-) Nebo úžasná kreace Ivy Janžurové s tím proslulým hyením smíchem "chjo chjo chjo chjo chjo chjó!" Proč se to, u všech sakrů, už tak dlouho nevysílá? 100%(23.1.2006)

 • slavo75
  *****

  Naivita deja je v tomto prípade zámerom a formou, ako parodovať naivné zápletky v operetnom žánri. Tvorcom sa to podarilo dokonale - nechýba zápletka, zločin, kladné i záporné postavy, láska, intrigy - to všetko v citlivom spracovaní, kde satira a irónia sú vo vyváženej rovine a kde paródia neskĺza na úroveň výsmechu. O kvalitách hereckých výkonov je asi zbytočné sa rozpisovať - Bohdalová, Janžurová (asi dve najvýraznejšie postavy, ktoré excelujú v konverzácii aj v "pohybových" kreáciách), skvelá je Stella Zázvorková a rozhodne pobaví aj Hlinomaz, Menšík, Lipský, Bláha... Nenáročná, ale pritom vkusná zábava.(28.9.2011)

 • woody
  *****

  "Slečno Šimajzlová!!!" _"Copak po vašem manželovi zůstala lokomotiva s tendrem?" "Ano.Zasypaná v tunelu pod Zbraslaví." "Vona je tam furt?" "Von taky!" Zapomenutý 5-dílný seriál s geniálním hereckým obsazením.Každá rolička zaplněná těmi největšími esy naší kinematografie.Pan Bláha jeko proradný ředitel divadla.Hlinomaz jako zneuznaný režisér.Kopřiva jako "Vejprava" s neuvěřitelným hárem.Menšík jako architekt ("To jo, ale zahradní.to nebude premiéra to bude funus!").Filipovský jako kapelník...No zkrátka, každý dialog, každá scénka vypointované do dokonalosti.Tehdejší(o denšních ani nemluvě) seriály mohou jen tiše závidět.(18.2.2006)

 • farfalla
  *****

  ´Fantom operety´ je výborná komedie, postavená na operetách a filmech začátku 20. století. Hned ta jména postav - Ludvík Láce (Lubomír Lipský), jeho žena Lola (Jiřina Bohdalová), sousedka vdova Bártová (Stella Zázvorková), Valdemara Krapsatá (Iva Janžurová) - přispívají k vykreslení postav. Všech pět částí má stejný průběh, tak jako operetní kusy. Začne se tanečkem, pak čtyři zpěváci zazpívají krátkou píseň na tu samou melodii, pokaždé však na jiné téma - piráti, armáda, život salónů, pražské podsvětí, Prodaná nevěsta. Vypravěč (Otakar Brousek) shrne, co jsme viděli v předcházejících částech. Zjistíme, co je nového u Ludvíka a Loly, a pak už do divadla, kde se chystají na novou operetu. Nový ředitel (Josef Bláha) a jeho zástupce (Lubomír Kostelka) jsou spíše podnikatelé a jde jim především o peníze. Další postavy z divadla, jako výprava (Luděk Kopřiva), režisér (Josef Hlinomaz), architekt (Vladimír Menšík), dirigent (František Filipovský) a choreograf (Jiří Lír), jsou spíše afektované, ale jde jim o umění. Zpěváci (Eduard Kohout, Alena Karešová, Václav Štekl a Milan Chladil) jsou dosti pragmatičtí, profesionálové a jde jim o to mít respekt a být vidět. Nacvičování na jevišti i práce za jevištěm jsou samé hlášky - ´To je vytí šakalů v Istambulu!´ Smích Valdemary Krapsaté proslavil Ivu Janžirovou. Úplná smršť blbin se však dostaví, když se umělci dostanou k textu, který jim Fantom přepsal - ´Sláva tobě, sláva, volá každá kráva.´ ´Na tom našem dvorku stojí husa v horku.´ Když je zmatek už příliš velký, povolá zástupce ředitele detektiva (Juraj Herz), aby tomu přišel na kloub. Samozřejme se na konec velkým odlehčeným skokem dostaneme k závěru.(17.9.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace