Významný spisovatel Andrew Sterling si konečně bere dlouho očekávanou dovolenou ve svém zánovním domě. Jeho chvíle zaslouženého odpočinku jsou ovšem záhy narušeny, když sousedé v domnění, že jej někdo vyloupil, zavolají policii. A to je příležitost na jakou dlouho čekal místní policejní šéf. Ten se však nespokojí s banálním vloupáním, ale uzavře dohodu s nesmělým podvodníkem Amosem Odellem, aby jakoby unesl slavného dramatika, on je dopadne a získá tím ohromnou veřejnou publicitu. Intrikánský šéf ovšem nepředpokládá, že z obou mužů se stanou přátelé, čímž "jasnou záležitost" převrátí zcela naruby... (oficiální text distributora)

lamps

Komedie, u které sice lehce zamrzí, že Samuel ještě není ten excentrický "Bad Motherfucker" a Cage se nechová úplně jako Cage, ale jinak se jedná o pohodovku jak vyšitou. Buddy potenciál zůstává nevyužit a vedlejší postavy jsou všichni idioti, ale zvraty jsou tak upřímně absurdní a provedení energické, až se ta aura a vyznění příběhu stávají nakažlivými. 65% ()

Xmilden

Tak podobnou krimi komedii si příště raději odpustím. Film mi dokonale dokázaly zhnusit všelijaké rasistické narážky. Proč pořád řešit že je někdo černej a že má třeba velkej dům. Zvyknul jsem si na Chrise Rocka, který snad ve všech filmech kde hraje si stěžuje na to že je černoch. Ale že tohle činil na začátku kariéry i Samuel L. Jackson? Abych to shrnul, kdo tento film neuvidí, tak o nic nepříjde. ()

Skejpr

Postavit před kameru Nicolase Cage a Samuela L. Jacksona byl spásný nápad. Režisér E. Max Frye byl debudant a na filmu je to vidět... V tom špatném (občas trošku zlobí střih v úvodní části) i v tom dobrém. Skvěle napsané dialogy, brilantní slovní přestřelky a do toho všeho velmi umě zamíchaná polemika o rasismu. Cage je umírněný (žádné ty jeho držtičky, na které jsme zvyklí) a Samuel L. Jackson je intelektuál jak vyšitej. Film navíc příjemně ubíhá, takže vzhledem k nižším očekáváním (co to může bejt za film, v půl dvanáctý, v neděli a ještě na nově) jsem velice mile překvapen. ()

misterz

Celkom fajn zábava, duo Cage-Jackson vytvorilo zaujímavý tandem, ktorý sa pekne dopĺňal. Nájde sa tu i veľa šplechov a humorných situácií, hlavne v podaní Cagea. No na druhú stranu je tu i dosť hluchých miest, pri ktorých som zíval nudou. Obsahovo to chcelo ešte niečo zaujímavejšie ako len lacné vtipy na báze bielych a čiernych. Ale na slabší nadpriemer to stačí. 70/100 ()

Jara.Cimrman.jr

"Já mám pušku, ty máš pánev. Kdybych tě, brácho, chtěl zabít, byl bys už mrtvej." Černoch s elektronikou v ruce je samozřejmě podezřelý, takže i když se jedná o poctivý sousedský omyl, tak je třeba zasáhnout a zamést stopy. Mě tedy Amos s Andrewem nijak zvlášť nebavili, ale zparchantělý šerif Tolliver byl vynikající, uvědomělí sousedé Gillmanovi rovněž a skupina nespokojených černochů protestujících proti nespravedlnosti světa k tomu taky tak nějak patřila. Zábava to tedy byla spíše průměrná, poučení o koupi domu je tam spíše pro zástupce jiného barevného spektra, ale pokud si nějaký migrant za dávky koupí dům v mém sousedství, tak s puškou v ruce a ohněm v srdci okamžitě jmenuju Tollivera starostou s povolením deportovat. ()

• Natáčení probíhalo převážně v Severní Karolíně. (Terva)