Reklama

Reklama

Polosvět


Polosvět policajtů (E03)

(epizoda)
Dokumentární / Krimi
Česko, 2022, 52 min

Obsahy(1)

Prolínání světa organizovaného zločinu s vlivem zkorumpovaných špičkových policistů. Kauza údajně největšího případu v historii české kriminalistiky... Příběh jako z hollywoodského filmu a inspirace pro úspěšný seriál. Tohle není gang, kterému by za úplatek pomáhala policie. Tenhle gang je policie! V kriminálním polosvětě začínal David Berdych v klubu Ivana Jonáka. Společně s Jaromírem Prokopem vytvořili profesionální gang, který plánoval loupeže, přepadení, vydírání, ale i vraždy. Prováděl je ve skutečných policejních uniformách a dokonce s pravou policejní výzbrojí. To proto, že policisté, kteří měli trestnou činnost gangu vyšetřovat, ho ve skutečnosti řídili. Komplot s vysoce postavenými policisty se zdál neprůstřelný. Jenže ve stejném oddělení pro boj s organizovaným zločinem pracovali i slušní detektivové, Helena Kahnová a Tomáš Gregor. Právě jim se podařilo přijít na divné praktiky svých šéfů a celou kauzu vynést na světlo. Trestná činnost byla tak rozsáhlá, že proces musel být rozdělen. V první části se vyšetřovaly zločiny, kterých se Berdych a spol. dopustili, když ještě nebyli napojeni na policisty. Následně začalo vyšetřování se zkorumpovanými ochránci práva. Většina členů gangu byla odsouzena k vysokým trestům, pouze Jaromír Prokop uprchl. Nedávno byl dopaden v USA a vydán zpět do ČR. Změní jeho výpovědi něco? A ví sám David Berdych, který během soudního líčení vzorně spolupracoval, o něčem, co by činnosti po něm pojmenovaném gangu definitivně objasnilo? (Česká televize)

(více)

Recenze (20)

Marze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Necekal jsem ze v dokumentu bude vystupovat sam zlocinec Berdych ,neuveritelne ztucnely (kdyz je chlap tlusty bud se malo pohybuje, nebo nezrizene zere a pije) s aroganci medialni hvezdy, coz pridava na dokumentu zajimavosti. V závěru říká policista, ze se nyni Berdych omlouva jen policii, ale jeho obeti a pozustali jsou mu ukradeni. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

O vlku v rouše beránčím, znám, nebaštím absolutně, bezejmennost všech vydíraných, zavražděných, poškozených, děsí, desetinka sebraných a odsouzených je sice útěchou, nicméně asi ne dostatečnou, přesto  chválím náhled do celého bordelu, který neskončil ani náhodou a z toho plynoucí pocit marnosti. Ano, společnost má takovou policii, jakou si zaslouží. Před párem kriminalistů smekám. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Bezprecedentní spojení zločinu a policie. Zajímavé je, že začínáme u Jonáka. Vysmátý David Berdych není úplně uvěřitelný. Také proto, že vyšetřování opět maří jakási "vyšší moc", kolem gangu je stále mnoho otazníků. ()

otík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tento díl už nenavazuje na dva předešlé a ukazuje zcela nový druh mafiánství - korupci policie. Máme tady opět dva zásadní pohledy - kriminálníka Berdycha a novináře Janka Kroupy. Jeho pohled i vyprávění má hlavu a patu, je zajímavé a dá se s ním ztotožnit. Berdych jen maže med kolem huby a hraje si na dobrodince, který sice své kumpány napráskal, ale sám za nic nemůže. Tohle mě opravdu nasr..... . Nulová sebereflexe, což se ovšem od násilníka dá čekat. Ať si teď chlapec žije spokojeně jak chce, spousta lidí díky němu přišla o zdraví nebo i život a to ani těch trapných 11 let v kriminále nezaplatí. Nejsmutnější je poznání, že Berdychův klan vlastně ani tak moc potrestán nebyl (nemluvě o zkorumpovaných policajtech, kteří byli po půl trestu z vězení venku) a že spousta z těch, kteří tehdy byli u moci, jsou u ní i teď nebo z ní aspoň těží. Smutně realistické. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

„Každá společnost má takovou policii, jakou si zaslouží.” - To je velká pravda, která by se dala tesat do kamene. ()

Foxhound#1 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

No jo, Berdych je vlastně takovej Andy Dufferson, nevinnej a advokát to posral. Dobře, svoje si odseděl a ano, ve srovnání s tím, že shnilý benga seděly mnohem kratší dobu to je tak trochu nefér. Ale stejně to je taková pachuť s jakou se nám ho tady snaží prezentovat jako hodnýho kluka, byť to byl třeba jen pěšák. ()

mira007 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Berdychův gang od A do Z se zajímavými mluvícími hlavami jako reportér Kroupa, policajta Tereza Hodačová pardon vlastně Kánová, která tu bandu dostala a dokonce samotný pan Berdych. Je suprový a dojemný, jak ten napravený pán jako jediný spolupracoval s policií ( a pak ze všech seděl nejdýl) , jak došel k jakési sebereflexi a otevřenosti o tom mluvit a člověk by tomu hrozně rád uvěřil, ale spíš bude něco na slovech Kroupy, že sice pan Berdych mluví upřímně o všech zločinech, ale kromě těch vražd, ty jako by nebyly a taky bude něco na odhadu, že má někde skrytý prachy , který se nevypátrali. Ovšem nejvíc mne točilo do běla, že vlastně byl osdsouzen jen zlomek těch lidí zapojených do toho gangu a někteří jsou dál policajtama, v inspekci nebo jako státní zástupci. ()

Mlle 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tento díl byl naprosto otřesný. JAKO, JAKO, JAKO – takhle se vyjadřuje novinář? To pako, které tam celou dobu sedí rozkročmo JAKO buran a nedokáže pronést jedinou souvislou větu? Aha – Nova, Mladá fronta, Seznam zprávy… ;) Tím se to vysvětluje… Opravdu se to nedá poslouchat. A informace nula. Další pozvaní účastníci o případu drmolili, vlastně jsme se vůbec nic nedozvěděli. Velký propad úrovně série, pan Kmenta ve srovnání vyniká inteligencí, slušností i sdělností. ()

bobstock 

všechny recenze uživatele

Naprosto sdílím nepochopení Janka Kroupy v rozhodnutí vyšetřování v případě mnoha podivných sebevražď, které do dnes nemají viníka. Mám pocit, že Berdych je proti tehdejší policejní korupci ještě malej pán. ()

gemi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Neskutečné! Zcela otevřená výpověď všech klíčových aktérů okolo Berdychova gangu. Zajímavé je, jak Berdych oceňuje policisty, kteří jej dostali za katr, vzdává jim hold. ()

milwaukee 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Berdych byl vlastně celkem hodnej kluk, když to tak pozoruju. Ale docela mě děsí, že řada podmazanejch policajtů zůstala na svých pozicích, jako by se nic nestalo. A co teprve ve Východních Čechách. To snad ani nechci domyslet. Takže předtím hodnej mladej Běla, dnes napravený slušňák Berdych a příště budou sympatičtí zabijáci. Už se těším. ____ Jinak souhlas s uživatelkou Soviczka. Berdych oskarový výkon a z Ortmana se mi zvedal žaludek. A zdá se mi, že s každým dílem jdu s hodnocením o hvězdu dolů. To není moc povzbudivé. Dělat s kriminálníků celebrity fakt není ideální. A nebo si máme zvykat? ()

soviczka 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V mých očích jinak velice kvalitní dokument sráží dolů samotný "napravený" psychopat Berdych, který odvedl herecký výkon na Oscara, po kterém byste mu dali pětikorunu. Akorát, že vůbec... ()

subic 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tentokrát Kmenta navíc i s Kroupou o původně vyhazovači v discolandu Berdychovi. Krátce tu jsou záběry z dřívějšího dokumentu Zákon Helena (2016). Jak je tu řečeno na konci, Berdych byl takovým tím pojítkem, kdy policie vyřešila asi 40 případů, bylo na 200 obžalovaných a 40 odsouzených, tedy ne všichni a zejména policajti byli odsouzeni. ()

Salvator 

všechny recenze uživatele

Pánové Kroupa a Kmenta jistě mají hodně informací. Ještě více ale ví samotný Berdych. Není tedy proč slavit. ()

tata22 

všechny recenze uživatele

Jako člověku příliš se nezajímajícímu se o tyhle věci mne to docela šokovalo. Samozřejmě je otázka co všechno je pravda a co domněnky. Nicméně 2 věci mi vážně hnuly žlučí. To, že organizátoři - policajti dostali v podstatě nízké tresty a ještě k tomu je propustili za dobré chování. Já chápu, že se asi spousta věcí těžko dokazovala al tihle lidé, kteří mají zřejmě na svědomí 2 vraždy (ne-li více), spousta mučení, přepadávání a podobných krutostí (i když sami nebyli vykonavatelé) by z vězení neměli vylézt vůbec. Nevím co na to rodiny těch zavražděných ale myslím, že si myslí totéž co já. A za druhé, to co tam předvedl ten advokát - on je snad nakonec ještě hrdý na to, že Berdych dostal nízký trest. O advokátech mám svoje mínění ale tohle předčilo veškeré moje očekávání. Být hrdý na to, že jsem dobře obhájil lidskou zrůdu, zločince nejvyššího kalibru, který mohl zabít kohokoliv z nás. To mi hlava nebere. Nevím jak by schoval kdyby on byl jeho obětí, to by asi obhajoval jinak. Děsné. Bohužel většina advokátů to má stejně, hlavně ti úspěšní. Lidé bez svědomí, kteří za peníze a slávu udělají cokoliv. Myslím, že tomu člověku bych ruku nepodal.... Je mi z toho vážně zle... ()

smajlítko odpad!

všechny recenze uživatele

Nepokrytý obdiv a shovívavost vůči největším zločincům polistopadové éry zabalila "čété dva" coby dokument o tom, jak to vlastně tehdy bylo. Pozornému divákovi neujde, že zatímco se v naší zemi bestiálně vraždilo, mučilo, vydíralo, kradlo, podplácelo, dnes je servírováno coby nevinný úlet lidí, kteří si vlastně nedokázali poradit s nově nabytou svobodou, demokracií a penězi. pokud policista mluví o některém z aktérů těchto událostí familiérně křestním jménem, pak to je jen další fackou těch, kteří přežili, nebo pozůstalých po těch, kteří takové štěstí neměli.  Zatímco dřív si zločinci dělali, co chtějí, protože na ně byla policie krátká. Nyní se zločinci smějí z obrazovky veřejnoprávní televize, protože je naše paměť krátká. ()

draxxi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Je to hodne zajimavy a zaroven desivy. Skutecnost, ale byla urcite mnohem drsnejsi, nez nam to tu serviruje "milej strejda" Berdych a ostatni. Super se to doplnuje s hranym serialem Expozitura. Jen me desi, na kolik takovych propojeni s policii a soudci se proste nikdy neprijde... 14/10/2022 88% ()

Reklama

Reklama