Lampasy

Stripes

• slovenský

Lampasy

Komedie / Válečný

USA, 1981, 106 min (SE: 126 min)

Pěkná a trhlá komedie která je u nás relativně neznámá. A přitom jí režíroval Slovák :) Po tomto počinu se znovu vrátil ke spolupráci s Billem Murraym při natáčení jeho nejznámější komedie. Krotitelé duchů. Nalezneme zde i drobet hodně podivnou českou stopu. ;) Flákač John je natolik línej že ho nakonec opustí přítelkyně. Jeho to jak se patří sebere a nakonec se rozhodne narukovat. To se ukáže jako špatnej nápad. Díky jeho osobitému humoru a chování dostane sebe i celou svou jednotku do nejednoho problému. Když si ale vypůjčí přísně tajné vozidlo. Začíná to být poněkud vážné. Nečekejte žádnej hlubokej příběh. Ani žádnou vojenskou přesnost. Ale na odpolední odpočinek a odreagování je jako dělaná. Osobně doporučuji.(7.2.2013)

Když se na HBO objevil jeden starší kousek, co má na starosti Ivan Reitman, ihned jsem zpozorněl. O to více mě to potěšilo v momentě, kdy jsem v seznamu herců viděl Billa Murraye a Johna Candyho. Samotný film už ale taková hitparáda, jak jsem si představoval, není. Film je vlastně legrační jen díky těmto dvěma hercům. Jinak je to spíš naprostej průměr. Srovnávat se to taky s ničím nedá, pač je to vesměs jedna velká ptákovina. No a závěr s Československem, ten si podle mě Ivan Reitman mohl připravit lepší. Beru to, že ironizuje na co přijde. České cedule jsou také fajn, což o to, ale proč tam všichni mluví rusky?(31.1.2015)

Priemerná komédia výnimočná skôr tým, že sa tu zišlo kopec hercov, ktorí v nadchádzajúcej dekáde udávali trendy komédií, najmä teda Bill Murray, Harold Ramis, John Candy a Ivan Reitman (a čiastočne Judge Reinhold). Príbeh je klasickou šablónou o chlapíkovi, ktorý sa dostane na akadémiu/školu/vojnu a musí sa s tým popasovať, aby nakoniec v akcii ukázal, čo sa naučil. Pravdaže všetko je to absurdné a občas vtipné. Občas.(31.7.2013)

Tohle je jedna z těch komedií, u nichž vlastně nezáleží na zápletce. Recept je jednoduchý: vezmete hrst libovolných herců, zasadíte do určitého prostředí, přihodíte Billa Murrayho a necháte ho, aby se mezi ně vmísil a suše glosoval. A on pak všechnu tu nudu koření jednou improvizovanou replikou za druhou. Kdybych měl hodnotit jen Billův autorsko-interpretační přínos, byl by to tu samý superlativ. Bohužel musím zohlednit všechny ostatní komponenty a ty mi dávají výsledek 50 %(19.4.2005)

Pohodova komedie, trosku takova vojenska verze Policejni akademie, ale bohuzel musim rict, ze je na filmu drobet videt stari. Precejen se tvurci nepoustej do nejakejch moc vostrejch vtipku a drzi se vcelku pri zemi. Rozhodne jsem cekal vetsi jizdu pote, co na zacatku Murray naprosto brutalne naprudil babu v taxiku. Murray vlastne celej film tahne, takze to dokaze bavit i v momentech, kdy se zrovna nic moc nedeje. Ostatni herci jsou sice taky fajn, ale moc prostoru nedostavaj. Jeste stoji za zminku Harold Ramis, jehoz to je prvni film. Celkove docela vtipna komedie, obcas padne nakej paradni for, obcas dojde i na akci, ale celkove nic extra.(17.8.2008)

• - Timothy Busfield v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)