Lampasy

Stripes

• slovenský

Lampasy

Komedie / Válečný

USA, 1981, 106 min (SE: 126 min)

• Colonist

80. léta, slibné prostředí pro komedii, můj oblíbenec Bill Murray pod taktovkou Ivana Reitmana, to přeci nemůže dopadnout špatně, říkal jsem si. Jenže bohužel dopadlo. Začátek filmu byl poměrně slibný, Bill hrál ve své typické póze a byl zde humor, což slibovalo příjemnou podívanou. Jenže s postupem času humor ubýval a zůstávaly jen nevtipné pokusy, něco skutečného zábavného se objevilo jen výjimečně. Se scénářem jsem také nebyl spokojen. Čekal jsem větší důraz na armádní výcvik, což by přinášelo jistě mnoho zábavných situací, čekal jsem, že kromě hlavních hrdinů se budou ostatní vojíni skládat z pestrých charakterů (něco ve stylu Policejní akademie), díky čemuž se také naskytnou mnohé vtipné okamžiky. Bohužel, slibně načrtnuté postavy jako "Psycho" nebo postava Johna Candyho nemají téměř žádný prostor a scénář jim nedovolil nic, čím by mohli doopravdy zaujmout. Ostatně co se týká dějové stránky, ani na té si nedali zrovna záležet. Je to osmdesátková komedie, Oscara za scénář nikdo nečeká, ale co je moc, to je moc. Že scénáristé odbyli výcvik, nejslibnější část filmu, a raději se věnovali podivně vloženým scénám jako byl zápas Johna Candyho s ženskými v bahně, to bych jim odpustil. Ale tu pitomou zápletku ve druhé půlce, to už vážně ne. Ústřední dvojici napadne, že si jen tak "vypůjčí" speciální armádní karavan a vyjedou si s ním do Německa za svými přítelkyněmi, zatímco je zbytek jejich jednotky pronásleduje a omylem padne do zajetí ruských oddílů v Československu. Je pochopitelné, že se hlavní hrdinové vydají svým kamarádům na pomoc, všechny zachrání a stanou se z nich hrdinové. Když už chtěli do závěru nacpat otřepanou akční zápletku, to nemohli vymyslet něco méně blbého? Komedie nekomedie, tohle bylo vymyšlené špatně (ani vtipné, ani napínavé) a ke konci jsem byl rád, že sleduji klasickou verzi, ne tu se dvaceti minutami navíc, protože i tak jsem měl problém film dokoukat. Bohužel, ani Bill Murray nedokáže zachránit tuhle ne moc vtipnou komedii s přitroublým dějem...(18.1.2009)

• Rex Mundi

Uf, pred zhliadnutím tohto filmu by som si nikdy nemyslela, že raz dám svojej obľúbenej parte Murray-Reitman-Ramis hodnotenie odpad. Mám slabosť napr. pre Ghostbusters...ale toto?! Tupozraký militaristický pro-americký blábol, s príbehom pozliepaným z obohratých komediálnych klišé, humorný asi ako pondelková cesta do práce. A to nevravím len kvôli averzii k americkému militarizmu, aj o armáde sa dajú natočiť zábavné komédie a kvalitné filmy. Lampasy medzi ne rozhodne nepatria.(27.4.2005)

• Jara.Cimrman.jr

"Tempo si udávám sám, seržante." Dva nedisciplinovaní flákači v armádě mohli a měli být zdrojem skvělého humoru, ale u mě se to nepodařilo. Důvodem je jednak to, že neshledávám nic vtipného na pitvoření a hlavně nemám rád spiklenecké pomrkávání ve stylu, že to tedy jako je velká sranda. Mě to zkrátka moc nebavilo, ale společné scény s Vojenskými policistkami stály za zhlédnutí a jakmile vyrazili bojovým karavanem ze SRN přes závoru hlídanou dvěma sovětskými vojáky do ČSSR, aby se zde utkali s Rudou armádou, tak jsem hodně zbystřil. Už jsem se totiž o své rodné hroudě z amerických filmů dozvěděl nejeden nesmysl, ale teprve tady jsem zjistil, že o své zemi, nevím vůbec nic. A to je smutné. Jdu se dát naverbovat a pak ve speciálně upravené Škodě 1000 MB tajně překročím česko-americkou hranici v povodí Nilu, abych následně dobyl jejich hlavní město Vancouver.(5.1.2017)

Když se na HBO objevil jeden starší kousek, co má na starosti Ivan Reitman, ihned jsem zpozorněl. O to více mě to potěšilo v momentě, kdy jsem v seznamu herců viděl Billa Murraye a Johna Candyho. Samotný film už ale taková hitparáda, jak jsem si představoval, není. Film je vlastně legrační jen díky těmto dvěma hercům. Jinak je to spíš naprostej průměr. Srovnávat se to taky s ničím nedá, pač je to vesměs jedna velká ptákovina. No a závěr s Československem, ten si podle mě Ivan Reitman mohl připravit lepší. Beru to, že ironizuje na co přijde. České cedule jsou také fajn, což o to, ale proč tam všichni mluví rusky?(31.1.2015)

Začátek funguje jako komedie více než dobře, Murray a Ramis jako komediální duo taky. Bohužel na dnešní poměry tohle rozhodně není nijak originální a závěr v Československu to vyloženě sráží minimálně o jednu hvězdu. Mimochodem debilní je, že v českém dabinku mluví češi rusky, je fakt, že to jde pochopit.(26.2.2014)

• - Timothy Busfield v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)