Lampasy

Stripes

• slovenský

Lampasy

Komedie / Válečný

USA, 1981, 106 min (SE: 126 min)

Tohle je jedna z těch komedií, u nichž vlastně nezáleží na zápletce. Recept je jednoduchý: vezmete hrst libovolných herců, zasadíte do určitého prostředí, přihodíte Billa Murrayho a necháte ho, aby se mezi ně vmísil a suše glosoval. A on pak všechnu tu nudu koření jednou improvizovanou replikou za druhou. Kdybych měl hodnotit jen Billův autorsko-interpretační přínos, byl by to tu samý superlativ. Bohužel musím zohlednit všechny ostatní komponenty a ty mi dávají výsledek 50 %(19.4.2005)

• Jara.Cimrman.jr

"Tempo si udávám sám, seržante." Dva nedisciplinovaní flákači v armádě mohli a měli být zdrojem skvělého humoru, ale u mě se to nepodařilo. Důvodem je jednak to, že neshledávám nic vtipného na pitvoření a hlavně nemám rád spiklenecké pomrkávání ve stylu, že to tedy jako je velká sranda. Mě to zkrátka moc nebavilo, ale společné scény s Vojenskými policistkami stály za zhlédnutí a jakmile vyrazili bojovým karavanem ze SRN přes závoru hlídanou dvěma sovětskými vojáky do ČSSR, aby se zde utkali s Rudou armádou, tak jsem hodně zbystřil. Už jsem se totiž o své rodné hroudě z amerických filmů dozvěděl nejeden nesmysl, ale teprve tady jsem zjistil, že o své zemi, nevím vůbec nic. A to je smutné. Jdu se dát naverbovat a pak ve speciálně upravené Škodě 1000 MB tajně překročím česko-americkou hranici v povodí Nilu, abych následně dobyl jejich hlavní město Vancouver.(5.1.2017)

• JohnSmith

Průměrná komedie se slušným obsazením, bohužel nejvíc prostoru dostává Bill Murray, který je sympatický asi jako osina v zadku. Invaze karavanem do Československa je sice pěkně natočená, ale jako Čecha mě spíš urazila. Jediné co pak opravdu stojí za zmínku je svérázně nacvičená promenáda před generálem.(13.11.2012)

Pro mě hodně podivná komedie. Zvláštní námětem a především scénářem, něco takového se jen tak nevidí. Dvojka složená z Murrayho a Ramise je báječná a opravdu výbušně vtipná, bohužel se film vyčerpal během první půlky. Pak film vypadá jako by si tvůrci s rozjetým příběhem nevěděli rady a ztrácí šťávu, vtip a hlavně pro mě ztrácí absolutně smysl. První půlka našlapaná a originální (klidně bych hodnotila 85%), žel druhá už je jen stínem první části (dala bych tak 20%). S ohledem na mého oblíbeného Reitmana a ústřední dvojku si myslím, že tři hvězdičky jsou adekvátní.(10.7.2012)

• Pohrobek

Ve verzi pro americkou televizi byla "necudná" striptérská scéna vystřižena a nahrazena mládeži neškodnou. Podobný prostřih by neškodil celému filmu, i když jedná česky psaná cedulka na hranicích a jakási česká verze titulní stránky Tribues s ruskou podobou československé reality osmdesátých let úplně nekorespendují.(26.3.2005)

• - Timothy Busfield v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)