V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

paascha odpad!

Hraní si na hrůzu v podání ovarů a mediálních sraček působí značně odpudivě. Cílem bylo zjevně ukázat čecháčkům, že za tý války to zasejc nebylo tak špatný, že jo, jak ty starý geronti furt melou. No, já měl dva dědy v koncentráku, strejdu v Rudý armádě a nějakou tu přízeň na nucených pracích v Reichu, takž jsem na téma jak nám bylo v Říši fajn poměrně dost háklivej. Kdyby to šlo, každému, kdo tenhle hnůj stvořil, bych osobně nakopal prdel a dopřál roční pobyt v Dachau, aby si to užil. ()

Peytl

Až prošutrujou všechno žrádlo, Heydrich jim uhrane krávu a obrýlený adolescent s několikanásobnou mrtvicí se přizabije na nedodělaných schodech, tak poté se produkce rozhodne rodinu přesídlit na sever do Dolního Saska? Do campu? Bude pak název téhle zhovadilosti znít "Dovolená v Bergen-Belsenu?" Čétéčko, vy jste opravdu neuvěřitelná banda diletantů. ()

castor

Výsledek jde kapku mimo mě. Prvotní myšlenka asi zajímavá, ale zoufale nedomyšlená a pro někoho i provokativní. Ochotnická rodinka na venkovské samotě zkouší přežít v protektorátní době, jenže ten skopčák je pořád jenom herec a v těch zbraních určitě není ostrá munice. Prostě v té aranžovanosti nehrozí „reálné“ nebezpečí. V jiných podobných reality show, které navíc měli takřka jasnou cílovou skupinu, hrdinové něco nezvládli, tak jim to dal štáb sežrat. Třeba tím, že jim zabavil alkohol, nějakým úkolem nebo je nepustil ven. Tady nám o postavy nejde, nemáme svého favorita, jsou nám lhostejní. Větší reklamu projektu udělal zahraniční zájem, který řeší „kontroverzní“ téma. A vzdělávací účel úplně nevidím, je to stejně ploché jak školní dějepis, když ho učitel přednáší dvacet let stejně. ()

Big Bear

Zatím počkám jak se to vyvine. Jako člověka, který se o válku zajímá mne samozřejmě koncept zaujal. Je to celkem originální námět, který by mohl i lecos z té doby divákovi přiblížit. Samozřejme je to reality show a tak jde o prachy a sledovanost o tom žádná. Obyvatelé usedlosti budou postupem času deptáni úkoly při nichž občas vypění což má divák rád. idilické soužití na statku nebude nikdo sledovat. A jelikož je těžko sebere gestapo, nebo budou jen stěží zastřeleni v Kobylisích...můžou jim tvůrci znepříjemňovat život akorát tak nedostatkem potravin. (Paradoxně lidé z venkova toto mohli mnohem lépe kompenzovat z vlastních zdrojů než lidé ve městech.) V tom vidím hlavní slabinu pořadu. Je to prostě jen a jen jako. Těžko věřit u rozhlasových zpráv, kdy se obyvatelé statku z kapličky dozvídají o vzniku protentokrátu jejich špatně hrané ,,proboha! ''. Jsem zvědav, jak to mají tvůrci vymyšleno dále. Jistě se tam brzo objeví nějaký ten partyzán, či snad para výsadek z Anglie? :-) . Nebyl by špatný atentát na místního velitele SS či vyhození do povětří muničního vlaku :-))) --- Mně by se účast na tom projektu líbila čistě soukromě z čistě vzdělávacího hlediska a jsem si jist, že bych si řadu věcí ,,vychutnal'' mnohem více než ti ,,herci'' obsazení do rolí rodinky z usedlosti, z nichž některé to už teď evidentně moc nebaví. Ale uvidíme, válka začne teprve ve druhém dílu a i když na samoty doléhala pomalu, nakonec přišla i tam. a nutila lidi dělat vážná, někdy i osoudová rozhodnutí... * * * ()

Dadel

Na rozdíl od amerických a izraelských mediálních mrdek mi nijak nevadí téma pořadu, naopak v rukou schopnějších tvůrců by to mohlo být velmi zajímavé. Samozřejmě je jasné, že když soutěžící vědí, že se jim nemůže nic stát a mohou si hrát na hrdiny a smát se gestapákům do ksichtu, nemůže být o autenticitě ani řeči, přesto mě ten mediální humbuk přiměl seriál rozkoukat, a doufal jsem, že mě to bude bavit. To by ho ovšem nesměla vytvářet ČT. Po dvou a půl dílech, byv málem unuděn k smrti, jsem to vzdal. Vybraná rodina má charisma jako domovnice z ubytovny a tempo by uspalo i insomniaka. Až příliš pozdě mi došlo, že cílovkou pořadu jsou důchodci, kteří Protektorát sami zažili:( ()

• Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)