Vítězové a hříšníci

• Hong Kong

Qi mou miao ji: Wu fu xing

奇謀妙計五福星

• Hong Kong

Kei mau miu gai: Ng fok sing

Winners and Sinners

Five Lucky Stars

Lucky Stars 1

(neoficiální název)

Víťazi a hriešnici

Winners & Sinners

Akční / Komedie / Krimi

Hong Kong, 1983, 108 min

Taká roztomilo-pytomá honkogská jednohubka z 80-tich rokoch s kopou situačnej komiky a ako i parádnych akčných scén. Zárukou kvality je Sammo Hung, hlavný hrdina i režisér v jednej osobe. O akciu sa postará i policajt Jackie Chan vo vedľajšej úlohe. Nutná potreba vypnúť mozog a len sa baviť, ono ani pri takom chatrnom scénari, ani nie je nad čím premýšľať.(1.3.2008)

Sammo je borec. Se svojí postavou předvádí neuvěřitelně mrštné pohyby, režíruje a ještě si přibere do filmu Chana, který udělá filmu minimálně dobrou reklamu. Ten má menší roli, ale rozhodně nezapadá. Akce není moc, humoru je více. Scénař není složitý, což je u tohoto druhu filmu jen dobře. K nadprůměrnosti však něco chybí....(4.8.2009)

Hongkongský humor je zvláštny a nie vždy funguje na mňa. Tentokrát je však obstojné, ale iba zo začiatku filmu. Potom sa vytráca úsmev a nastupuje akcia. Jackie Chan hrá iba okrajovú úlohu, za to jeho parte preberá Sammo Hung alias Konvička, ktorý ho skvelo zastupuje. Navyše vo vedľajšej úlohe sa objaví fešná Cherie Chung, ktorá skončila na 3. mieste v súťaži Miss Hong Kong 1979.(21.6.2013)

Je to dosť dobrá akčná komédia so Sammom Hungom. Má celkom dobrý príbeh o pätici odlišných zlodejov, ktorí sa dostanú do väzenia, kde sa aj spriatelia a tak po prepustení naďalej zostávajú spolu a spoločne so sestrou jedného z nich si založia upratovaciu firmu. O sestru začnú všetci súperiť, ale hlavným problémom sa stáva, keď sa behom policajnej akcie náhodou dostanú ku kufríku vplyvného mafiána a ten ho chce späť za každú cenu. No pomáha im v tom aj schopný policajt. Spracovanie sa mi páči, toto nie je ten typ akčnej komédie, aké točil napríklad Jackie Chan, ale vlastne čistokrvná komédia s niekoľkými akčnými scénami, ale sadlo mi to až prekvapivo dobre. O tú kriminálnu zápletku tu vlastne ani tak moc nejde, až v druhej polovici dostane trochu viac priestoru, no s tým nemám žiadny problém. Prvoradá je tá skupina zlodejov, ktorá funguje perfektne, pričom ale nikto z nich nesklame ani vo svojich samostatných scénach a hlavne tú prvú polovicu sa postarajú o množstvo výborných scén. Akcie je tu priemerné množstvo, ale je celkom slušná. Súboje sú síce viditeľne trochu ovplvnené tým zastaranejším štýlom choreografie, takže ešte to nie sú tie pravé osemdesiate roky so špičkovou akciou, ale aj tak si udržujú dobrú úroveň, pôsobia dynamicky, očakávane prehľadne a schopnosti hlavných hrdinov sú samozrejme na vysokej úrovni, či už bojovej, ale aj kaskadérskej. A nesklamú ani naháňačky. Najviac sa mi páči Chanova naháňačka na kolieskových korčuliach, ale určite musím pochváliť aj hromadnú bitku v skladisku. No nesklame ani ten zvyšok. Určite musím pochváliť humor, túto komediálnu skupinu mám veľmi rád a tu je vo výborne forme. V druhej polovici sa už síce musia prispôsobiť hlavnej zápletke, kvôli čomu to už nepôsobí až tak vtipne, ale v tej prvej, keď ich ešte nič neobmedzuje som sa smial prakticky neustále. A chválim hlavne všetky situácie v byte so sestrou jedného z nich, obzvlášť predstieranie neviditeľnosti. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný. výborná pätica zlodejov, obvlášť Sammo Hung a Richard Ng, príjemná postava sestry, obstojní záporáci a samozrejme aj Jackie Chan, ktorý tu vlastne ani nie je až tak dôležitý, ale má tu viacero scén a prichádzajú približne v pravidelných intervaloch, takže sa dá užiť aj jeho prítomnosť. Réžia a technická stránka mi až na pár detailov prídu pre potreby filmu úplne ideálne. Takže som dosť spokojný, moji obľúbenci nesklamali a dostal som slušnú akciu, ale aj výborný humor, jedna z mojich obľúbených komédií. 76%(14.7.2009)

Film, ktorý si dokonale pohráva zo žánrovými klišé a všetku svoju energiu sústreďuje, do neskutočne vtipných, skečovitých etudiek, kedy sa hlavný hrdinovia dostávajú do prekérnych situácií a následne sa z nich snažia dostať von. Po príbehovej stránke sa nejedná o žiadne veľdielo a aj ten príbeh je tam zrazu hodený, len aby sa od neho odvíjali ďalšie eskapády všetkých zúčastnených. Síce mi trocha unikla podstata, prečo v tomto filme hral Jackie Chan úlohu, akú hral, ale to čo by v iných filmoch pôsobilo rušivo, tu akoby zvláštnych spôsobom patrilo. Sammo Hung kam - Bo - dobrosrdečný tučko, s príjemných hereckým prejavom a sympatickou réžiou, vytvoril naozaj skvelú komédiu, bez hluchého miesta, so spanilou slečnou v jednej z hlavných úloh a jackie chanom. Film ktorý skvelo pobaví, ale ktorý docenia skôr fanúšikovia ako typický konzumný divák. Plný počet za príjemné stravené skoro dve hodinky.(13.3.2010)

• - Yuen Biao, Lam Ching-ying a Billy Chan v roce 1984 vyhráli cenu Hong Kong Film Award v kategorii nejlepší akční choreografie. (Rominator)