Roku 1928 ztroskotala vzducholoď Italia na ledové kře. Přeživší členy posádky by čekala jistá smrt, kdyby se z velitelské gondoly nepodařilo zachránit vysílačku, kterou si přivolali pomoc. Poté musí mnoho dní čekat na záchranu v červeném stanu, obklopeném ledovou tundrou, než se objeví ledoborec Krasin. V hlavních rolích tohoto nákladného velkofilmu se objevili Peter Firth (velitel výpravy Umberto Nobile), Claudia Cardinale a Sean Connery jako Roald Amundsen. (mahler)

majo25

Hviezdne herecké obsadenie tohoto sovietsko-talianského snímku budí určite pozornosť - bloňdavý Connery ako Amundsen, C.Cardinale s hroznou parochňou, že ju vôbec ťažké nazväť krásnou, nemeckí a britskí herci - fakt netypické na ZSSR. Príbeh je skôr dráma na popredí i pozadí dobrodružnej výpravy najprv dosiahnutia severného pólu vzducholoďou a potom pátranie po stroskotancoch. I podvedomý súd, či veliteľ urobil všetko pre záchranu svojich ľudí. Po technickej stránke je film určite podarený - spracovanie akčných scén nezaostáva za západnou produkciou, menej už po stránke hereckej. Hodnotenie: 65% ()

mortak

Máme Claudii Cardinale a neváháme ji použít. Italský producent si přál mít co nejvíce na plátně CC (nejraději v každém záběru), až autor knihy o výpravě odešel znechucený od scénáře. A tak místo ztroskotané Nobileho výpravy spíše sledujeme CC, jak chodí sněhem, či jak rozmlouvá s Amundsenem. Její znechucení je nesmyslné, protože se Nobileho výpravu snažil zachránit kde kdo, nejen Rusové. Roli slizkého zlosyna nafasoval nebohý letec Lundborg. Ten zahynul pár let po událostech líčených ve filmu, a tak se pochopitelně nemohl této urážce bránit. Finn Malmgren si myslel, že on svou špatnou předpovědí zavinil ztroskotání Italie, a toho velmi oslabilo (nejspíš to byl asi Nobile svým rozkazem, aby Italia vystoupala nad mlhu). Tady je z něho svatý, objekt tragické lásky. Co se stalo mezi těmi třemi se nikdy nedozvíme, ale asi to nebylo nic hezkého. Film toto všechno obchází estetickou konstrukcí soudu mrtvých, který je spíše směšný než dramatický. Jako dítě jsem rád četl Běhounkovo vcelku objektivní vylíčení událostí z pohledu trosečníka. Skvělá kniha. Ale tak nepovedený film se jen tak nevidí. ()

Mrkvič

V první řadě snímek, který za tu dobu minimálně zestárl a doufám, že nebude v nejbližší době remake. Snad jen hraní některých herců a pár triků už vyšlo z módy, ale to ostatní je pořád úžasné. Záběry z liduprázdných míst jsou až neskutečné, takže lehce odpustíme vrtuli vrtulníku, která se motá v záběru. Příběh je skvělý a ještě ho umocňuje pojetí tragedie, kdy si skupina tehdy přeživších i mrtvých vše zpětně rozebírá někde v nebi 40 let po události. ()

noriaki

Obdivuju na tom režii i výpravu, ale tohle se neskutečně táhlo. Viděl jsem tu delší verzi. Subjektivně má zhruba osm hodin a v sedmi z nich se toho stalo pramálo. Atmosféra beznaděje existuje maximálně v izolovaných scénách, a ani v nich není kdovíjak hutná. Connery a Morricone mají ve filmu jen větší štěky - jakkoliv to může znít o autorovi hudby zvláštně. Zcela nezásadní film pro oba, a přitom jsem si od jejich spolupráce sliboval hodně. ()

xaver

Film jsem viděl jako mladík nedlouho poté, co jsem shodou okolností dočetl knihu českého polárního badatele Františka Běhounka, Trosečnící polárního moře. Běhounek v románu popisuje, jako přímý účastník výpravy genarála Nobileho, příběh této výpravy. O to s větším zájem jsem pak film sledoval a i moje hodnocení je tím zásadně ovlivněno, protože od té doby jsem už film podruhé neviděl. Italská výprava k severnímu pólu je zachraňována ruským, pardon sovětskym, ledoborcem Krasin. Je proto pochopitelné, že tento poutavý příběh byl sfilmován v sovětsko-italské koprodukci. Méně pochopitelné je pak herecké obsazení tohoto filmu. Ne že by bylo špatné, naopak je skvostné, ale je až neuvěřitelné, že do hlavní role byl obsazen představitel Jamese Bonda, který byl v tehdějším Východním bloku zatracován a naprosto nežádoucí. Každopádně se ale jedná o jeden z nejlepších snímků z konce 60-tych let, o co nemálo zasloužila nádherná hudba Ennia Morriconeho. Takže celkový umělecký dojem za 5. ()

provitamin

Ak sa Ti páči Stalker alebo Vesmírna Odyssea a máš rád dlllhúúúúúú nudu, potom je Červený stan ako stvorený pre Teba. Ak naopak patríš medzi normálnych, mal by si toto dielko obísť veľkým oblúkom. Morriconeho soundtrack je síce fajn, ale to je asi tak všetko. ()

luczi

Pro ty, kteří znají příběh vzducholodi Italia, může být tento film zdlouhavý a nudný (pro knihomilce doporučuji spíše V říši věčného ledu a sněhu od Fr. Běhounka), Michailovi Kalatozovi šlo ale, spíš než o vyprávění příběhu, o úvahu nad svědomím, charakterem a odpovědností za naše rozhodnutí, která graduje především závěru filmu. Obsazení mě víc než překvapilo (stejně mile jako zaznění českých slov, konkrétně špekáčky :)), ale největší dojem na mě udělala výrazná hudba, jen stopáž je mírně řečeno nadlimitní, takže další film pro dlouhé zimní večery ;). ()

Mikino00

Velmi rozvleklý a mrazivý film, kde se rozjíždí hned několik linek, které časem omrzí. Sean je tam opravdu minimálně, a já si myslí, že zkrátit to tak na polovinu a je z toho skvělý film. ()

Tormentor665

Velepůsobivé polárnické drama s prvky existencialismu. Generál Nobile je souzen členy i zachránci své tragické výpravy, přitom každý z nich se dopustil také těžkého selhání. Jaké je tedy jejich právo vyslovit rozsudek? ()

lake-lake

Tenkrát z toho čišela násilná snaha v tak vypjaté době udělat nákladnou koprodukci Východ - Západ. Jako každý ruský film, táhne se to jako Lovosice. Ale bylo by moc pěkné vidět to znovu. ()

WolfIssen

Pro mě velké překvapení. Dobrodružný film dramaticky zachycuje ztroskotání vzducholodi Italia, vývoj událostí ihned po katastrofě a následnou záchranu přeživších členů expedice. Škoda jen, že František Běhounek nedostal více prostoru. Skvělý film, který určitě potěší všechny milovníky polárních dobrodružství. ()

route60

Je to až neuvěřitelné Sovětský snímek ve kterým hraje Bond Connery opravdu povedený film se skvělou hudbou Ennia Morriconeho ()

Saxos

Jeden z filmů na kterém jsem byl na základní škole v kině při povinných každoročních návštěvách sovětských filmů. Líbil se mi v té době a i teď. Ještě si pamatuji, jak jsme hnali ledoborec Krasin dopředu, aby rychle lámal led a všechny zachránil. Dnes viděl delší verzi v původním znění. Určitě jsem jako dítě nevnímal herecké obsazení, ale Claudia byla kočka. Shrnuto film podle skutečné události, vystižení charakteru postav, herecké obsazení a jejich výkony, filmová hudba a originál znění, dobrý střih se střídáním scén. Podobný americký film z roku 1993 "Přežít" o pádu letadla s Uruguayským rugbyovým týmem a jejich rodinami v Andách. ()

zigy

Přečtěte si nádhernou knihu od Františka Běhounka Trosečníci polárního moře - a uděláte líp! Knížka je dobrodružná, film je trochu jinak laděn - spíše psychologické drama, což mě tolik nesedlo. Ovšem k dabingu není třeba nic dodávat - těžko si představit lepšího šéfa výpravy než Josefa Větrovce. Connery jako Růžek - zajímavé, ale až tolik mi to nesedlo. Závěr jsem si tedy představoval jinak než nekonečné filosofování a moralizování. Ale zaplaťpánbůh, že někdo natočil film o něčem tak zajímavém, i když to mohlo být o dost lepší. ()

nanamarak1

Nenechte se nalákat na Conneryho. Hraje tu asi ve čtyřech scénách, max 10 minut. Jinak jde o rozhodně nadprůměrný film, byť si myslím, že vzhledem k velice silnému námětu to mohlo být mnohem lepší. A navíc ty scény s těmi duchy, co Mobile vidí, jsou opravdu zbytečné. 70% ()