Bezcharakterní žena

Woman of Straw

Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie, 1964, 115 min

Příjemné překvapení: přesvědčivé drama se v druhé části mění v napínavý thriller s dobrou pointou. Mezi výborně napsanými i zahranými třemi hlavními postavami to náležitě jiskří. Zajímavý je pohled na tenkrát bondovského Conneryho, příjemný je pohled na relativně mladou Lollobrigidu, Richardson předvedl ukázkového hrubiána. Bál jsem se dabingu, kterému se vyhýbám, ale tento na MGM TV byl na úrovni naší tradice. 75%(10.4.2011)

• dopitak

Mohla to být slušná detektivka, kdyby t o n e b y l o t a k h r o z i t á n s k y n a t a h o v a n é... Zbytečně tak film ztratil náboj a napětí a ani jinak výborná trojka hlavních představitelů ho už nemohla z toho marastu vytáhnout. Pro mě obrovské zklamání i přes lahůdkovou roli záporáka Seana C.(6.8.2008)

Hlavním tahákem tohoto filmu je beze sporu herecké obsazení. Bylo to tak ve své době a platí to i dnes. Connery v tu dobu již známý agent 007 (měl za sebou Dr. No, Srdečné pozdravy z Ruska a uznávaného Goldfingera), též proslavený v Hitshcockově MARNIE a k němu Gina Lollobrigida, v tu dobu již deset let hvězda světového formátu. Přesto pokud máte rádi Conneryho jako představitele tvrdých a férových chlapíků, tak tento film moc nedoporučuji. Stejně tak Gina sic se zde neukázala jako nejvíc bezcharakterní postava, jak by název napovídal, tak k oné bohabojné katoličce ze série filmů LÁSKA CHLÉB A…. zde má asi tak stejně daleko, jako rychlík z Moskvy do Vladivostoku. Tady z ní šel místy strach. Nemohu se ubránit pocitu, že role temperamentních Italek Gině seděly výrazně více, než role spořádané konzervativní (ve smyslu anglickém) zdravotní sestřičky. Zde jí v roli cosi svazovalo a bylo to cítit. Drzá povaha s vtipem a odvahou, která je zase vlastní Connerymu hereckému projevu, zde vyznívá vzhledem k roli poněkud nepatřičně. Ve vztahu ústřední dvojice se celou dobu něco třískalo. Jakoby si místy vzájemně překáželi. Oba herci asi byli zvyklý táhnout film spíš jako sólo a těžko se přizpůsobovali. Teprve v momentě, kdy stáli proti sobě, dostalo to tu správnou jiskru. Jinak zápletka, dialogy i závěrečné rozuzlení bylo uděláno velmi dobře. Film ale nevyužil celkový potenciál, který měl. Můžeme jen spekulovat, kdo za to může, protože k dokonalosti notný kus chybí. Místní hodnocení 72% je docela odpovídající.(15.8.2011)

Není to špatný námět a scénář. Jak dokáže krásná žena ovlivnit starého nepřístupného a krutého boháče. Vlastní synovec je mu hlavním nebezpečím a krásnou ošetřovatelku zneužije ke svému plánu. Podezřelých osob včetně kapitána lodi či obou černošských sluhů je tu samozřejmě víc. Celý film jsem přál Gině ať se z toho dostane. Když už tu roli vzala, tak ji přeci nemůžou odsoudit, to bych "nepřežil" :-). Hodnocení pro mě tak 85%, ale ta Gina mi to zaokrouhlí.(13.12.2010)

Až jednou budu prudící dědek na invalidním vozíku, což se dá očekávat, tak bych si přál vyčarovat nějaké slušné jmění, abych mohl párek černochů učit aportovat, abych si mohl pořídit sympatickou ošetřovatelku a abych mohl své příbuzenstvo škádlit odkazováním majetku charitě. Já jsem se v panu Richmondovi zkrátka našel, do Marii jsem se zamiloval a jen jsem si zasmutnil, že nemám charismatický mozek lišáckého Anthonyho. Jednotlivé postavy mne prostě bavily o něco víc než celkový příběh, ale na nudu jsem si čas nenašel a vítězství spravedlnosti nad mamonem jsem si užil alespoň ve filmu, když už to v demokratickém světě příliš nefunguje.(31.5.2015)