Sedm studentů gymnázia v německém městečku pěvně věří v jasné vítězství Německa i na jaře roku 1945. Když obdrží povolání do Volkssturmu, je to pro ně vytoužená možnost, jak projevit odvahu a stát se hrdiny v boji za vlast. Jejich úkolem je ubránit most, do čehož chlapci vloží veškerou svou mladickou energii a ideály. Jejich sen o dobrodružství a kamarádských zážitcích ale záhy začne požírat krutost a bezvýchodnost války... Legendární pacifistický snímek Bernharda Wickiho nese zcela nadčasové poselství o lidskosti a morálce. Most byl oceněn nejen v Německu, ale výrazný úspěch zaznamenal i v zahraničí – byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film a získal prestižní Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film. Oceněn byl i v několika kategoriích Německých filmových cen a uveden na řadě zahraničních filmových festivalů. (Česká televize)

pestak

Bez ideologických řečí, zbytečného hrdinství a moralizování líčí režisér reálně příčiny, jež vehnaly chlapce do záhuby. Vynikající protiválečný film. ()

ostravak30

Most není jediným dílem, které popisuje původní nadšení mladých lidí z války. Totéž jsme mohli zaznamenat již v Na západní frontě klid. Tam se jednal o tu první největší válku. Jenže tito němečtí kluci byli zmanipulováni nacisty a Hitlerem. Prozření pak bylo kruté. Tak přeci jen jsou dneska ty sociální sítě a mobily dobré. Mladí lidé se už do války netěší a když nebude vojáků, třeba nebude válek. Každopádně film má dost pomalý nástup a kombinace černobílé a děje odehrávajícího se ve tmě tomu taky následně nepřidá. Krutost a nesmyslnost války byla zachycena jistě i v jiných o něco málo lepších filmech. ()

Bumerang

No tedy přihlédnuto k roku výroby... HÓÓÓÓDNĚ dobré!!! Most ve mě emoce rozhodně rozpumpoval. Zapomenutý klenot! ()

DonBraso

Příběh,který bolí.Závěrečný titulek řekne toho tolik,kolik tisíce slov.Je pravda,že začátek jsem nevěděl jestli je to klad či zápor,který doopravdy 45 minut jel dramatickou část o partě kluků ze školy.Je pravda,že bez příkras a reálně je zde vše vyobrazeno,jakoby jste někde na vesnici prožívaly svoje dětství ve válce.Právě ten konstrast je tu na tom snad nejlepší z celého snímku.Tedy nevím jestli divák měl soucítit těma charakterama postav,na to bylo bohužel málo času.Sedm chlapců je i tak hodně,tak v důsledku vlastně nemáte takový pouto ani k jednomu,což je nepatrně znát.Film má sílu poselství,že i Němci byly taky lidi.Jak se parta kluků těší,že budou bojovat za svoji půdu,za svoje Německo a pak přijde kruté vystřízlivění je naprosto bravurní.90% ()

Valenta28

Nejsem obecně velký fanoušek německé produkce - nikdy jsem v ní nenalezl své místo - nicméně tento titul je jiný. A z mého pohledu absolutně dokonalý. Válečných filmů jsem mnoho neviděl, ale víc jich bylo. Žádný na mě nepůsobil stejně, jako Most. Kouzlem pro mě byla z nějakého důvodu kamera. Kompozice záběrů, perfektní gradace smutných/stresujících momentů kouřem, zkrátka stylizování. Pohledy do očí postav, zdůrazňování emocí a pocitů mladíků. Každá postava ve filmu perfektně reflektuje tehdejší realitu. Ustaraná a udřená maminka, děda, který radí chlapcům "zběhnout", apod. Vše je tam tak, jak to má být. ()

SNCF

Tento film je jeden z mála, který ve mě vyvolal pocit, že jsem zažil něco víc než jen válečný film. Opravdu snad není film, který by takhle syrově a realisticky zachytil šílenost a krutost druhé světové války. Na konci filmu ve mě byla "malá dušička", a byl jsem cele fascinován způsobem natočení. Mohu jen vřele doporučit! ()

PTuranyi

Úprimne smutný film zobrazujúci posledné dni 2. svetovej vojny v malom nemeckom mestečku. Povolávaní do armády sú aj miestni gymnazisti. 16-17 roční chlapci nastupujú do služby s entuziazmom a s odhodlaním, plní ideálov. Za úlohu dostanú strážiť miestny most. Nočný poplach ich síce rozladí, ale stále je to pre nich hra a utekajúci vojaci sú pre nich zbabelci. Ako prvý padne Zigi, lebo pre posmešky a podpichovanie sa neskryje pred náletom. Pre chlapcov je to šok ale ešte stále majú chlapácke reči. Prichádzajú však tanky a začína skutočný boj. V sústredenej paľbe však väčšina stráca odvahu. Čoskoro umiera najsfanatizovanejší Jurgen. V panike postupne umierajú jeden za druhým. Zostávajúci dvaja sa nakoniec kvôli svojim pomýleným predstavám dostanú do potýčky s vlastnými vojakmi a z celej partie zostáva jediný chlapec. Výborná kamera, atmosféra a charaktery. 85% ()

VlaP

Videl som tento film opäť asi po 25 rokoch. Až teraz som ho však videl tak, ako bol nakrútený, pre dospelého diváka. Príbeh školákov, zmanipulovaných vtedajšou propagandou, tešiacích sa z povolávacieho rozkazu a veriacich vo víťazstvo v práve prebiehajúcej vojne. Autorom sa podarilo vystihnúť kontrast medzi chlapčenskou túžbou po dobrodružstve a skutočnou tvárou vojny v jej najskutočnejšej podobe. Film pozvoľna vtiahne diváka do deja a postupne vrcholí až do pocitu nezmyselnosti vojny a bezcennosti života pre tých čo túto vojnu vedú. Výkony hercov sú na dobu vzniku filmu a ich vek celkom dobré, paradoxne na mňa neprirodzene pôsobil americký vojak, zvláštne pobehujúci po bojovom poli. Film je asi najlepším protivojnovým filmom nakrúteným v Nemecku a zlatý glóbus si plným právom zaslúži. ()

ellysium

Naivita mladých lidí strhávaných nacistickou ideologiíí a fanatismem je v tomto filmu plně rozvinuta a divákovi skutečně běhá mráz po zádech,když tento strhující snímek vidí.Režisér neukazál žádnou fikci,ale jen holou realitu třetí říše.Film je skutečně strhující a depresivní atmosféru dotváří fakt,že je černobílý,což umocňuje celou podstatu díla.Vynikající věc,bez námitek. ()

Sa.sa

Super film o konci válce, která byla surová, drsná, nekompromisně šílená, když partička kluků věří ideálům a propagandě... Super konec, který byl výstižný... Mimochodem ten boj byl opravdu natočen kvalitně... ()

mopy

Výborný film, který dokáže ukázat válku z pohledu dětí, které v ní museli bojovat. A umírat naprosto zbytečně... ()

Udet

..snad nejlepší válečný film co jsem viděl.. ..příběh skupinky mladičkých studentů kteří jsou na samém konci války povoláni do Wehrmachtu a mají za ůkol bránit strategicky zcela bezvýznamný most před postupujícími Američany.. ..mladí kluci náhle konfrontováni s hrůzami války , ale přesto s neuvěřitelným nasazením se pokoušející splnit nesplnitelný rozkaz.. ..film s ůžasnou atmosférou a velmi přesvědčivými hereckými výkony a řadou velmi silných scén ( panzerfaust, umírající Američan, hloubkař..) Natáčeno kousek od českých hranic, v Chamu- na tamním mostě je umístěna pamětní deska. Viděno v originálním německém znění s titulky. ()

milos.bradik

Tak toto byla fakt síla. S jakým nadšením ti kluci přivítali povolávací rozkazy, přitom už byl konec války a většina Němců už věděla, že odpor nemá cena a válka je prohraná. Jak se ti puberťáci radovali, když zasáhli tank a dětský úsměv kluka, když zastřelil amerického vojáka. Momentů, které stojí za zmínku je ve filmu víc a je to neprávem opomíjený protiválečný film. ()