Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiální text distributora)

Stanislaus

Nauka o snech mě sice nedostala tolik jako Gondryho předešlý snímek Věčný svit neposkvrněné mysli, ale i tak jsem byl opět opojen neuvěřitelnou imaginací ze strany režiséra a scénáristy v jedné osobě. Gael Garcia Bernal je ve své roli plné infantilních a zároveň sprostých narážek přesvědčivý a skvěle mu sekunduje Charlotte Gainsbourg a Alain Chabat. Místy jsem se ztrácel v mysli režiséra a říkal jsem si, "co tím chtěl básník říci", ale myslím (nebo alespoň doufám), že jsem to nakonec v rámci možností pochopil. Zkrátka další šílená výprava do lidské mysli pod taktovkou a perem úžasného tvůrce. ()

evulienka3

Veľmi zaujímavé a nápadité spracovanie a pekný príbeh. Chvíľami som mala pocit, že neviem, kde je sever, ale vzápätí som sa rýchlo zorientovala. Očakávala som podstatne menej ako som dostala, takže po dopozeraní som bola mimoriadne spokojná a preto dávam štyti hviezdičky, k dokonalosti mi tam predsa len ešte čosi chýba. ()

Natascha

Gondry nechává svého hlavního hrdinu snít sny...A že jsou některé opradu zvláštní na to vemte jed. Jeho vize jsou papundeklové a mají půvab rozbitých věcí, které je nám líto vyhodit. Gondry pomocí naprosto obyčejných (a levných!) věcí jako jsou celofán nebo trubičky od toaletního papíru tvoří animace, které dodávají filmu osobitý ráz. Dějově je Nauka o snech celkem chudá, kromě neustálé snahy o zaujetí Stephanie se vlastně nic moc neděje. Zajímavost tu hledejte spíše ve zmíněných animovaných vložkách, v ulítlém humoru ( např. soulož na kopírce nebo Stéphanův kalendář-obrázek katastrofy na každý měsíc) a hlavně sympatických postavách, ať už se jedná o tichého a neprůbojného, ale přesto (nebo právě proto) okouzlujícího Stéphana či jeho praštěné spolupracovníky (vede odborník přes ženy Guy!). Jenom Stephanie mi nepřišla půvabná, zajímavá nebo co by tak měla být, aby hlavního hrdinu natolik upoutala. Spíš byla v podání Ch. Gainsbourg pěkně unylá. ()

poz3n

Gondry zase vykresluje svět jak ho cítíme a vkládá ho do filmu. Obyčejnej příběh, neobyčejně ztvárněnej. ()

Janek

Tento film je osvěžující - tolik nápádů jsem dlouho neviděl. Je to příjemné, vtipné, hravé a dokonce i romantické - ale rozhodně ne podlézavé - snímek pluje a vy, mírně zhypnotizovaní, plujete s ním. Suma sumárum - na mě zapůsobil, zafungoval - a já se těším až si ho pustím znovu. ()

prome

Tak z tohohle filmu jsem si odnesl velmi rozporuplne zazitky...chvilemi jsem se naprosto ztracel co je realita a co sen ale to byl asi reziseruv zamer a film mi sice chvilemi pripadal strasne utahany a zdlouhavy ale v zaveru sem si rikal jeste ze tak protoze by pak ztratil to sve kouzlo diky kteremu davam 4 hvezdicky..protoze napad a provedeni spolecne s hereckymi vykony byl vyborny. ()

Sawy

Skutečně krásný film,můžu upřímně říct,že se mi líbil o trošku víc než vychvalovaný Věčný svit neposkvrněné mysli. (napodruhé ovšem Svit jednoznačně vede).Gondry jako režisér i scénárista dokazuje,že má nápadů na rozdávání a ať už je ta lacinost ve snech režijní záměr nebo prostě nedostatek financí,je to okouzlující,stejně jako herecký výkon Gaela Garcii Bernala,kterého jsem nikdy neměl moc rád,ale tady mě dostal.Je ale pravda,že po stránce vypravěčské se má Gondry ještě co učit,za to strhávám hvězdičku,ale už se těším,co nám ukáže ve svém dalším filmu.Jisté je,že to bude něco divného.A to je moc dobře.80 % ()

Jansen

Opravdu hodně nekonvenční a výjimečný film. Přiznávám, že jsem chvílemi neměl tušení na co se to dívám a už vůbec o co tam jde, ale o nějakou dějovou stránku tvůrcům asi stejně nešlo. Film působí jako jedna velká koláž, kterou někdo uplácal z papíru, celofánu a lidských těl. Spíše než snová atmosféra se dá nálada filmu vyjádřit jako umělecká bizardní invence zabalená do snového alibi. Od takto pojatého filmu bych ale očekával větší důraz na emoce. Ani hudba mě moc neoslovila a místy, když plátno zrovna nehýřilo lepenkovými výtvory, jsem se dokonce nudil. Umělecká stránka super, ale jako celek mě film moc neoslovil. ()

5150

Velká část mého hodnocení je za tu originalitu a nápaditost a taky za těch pár úsměvných momentů. Jinak na mě NAUKA O SNECH nijak zvlášť nezapůsobila a v takto pojatém filmu je nakonec úplně jedno, kdo tam hraje. Prostě takový milý úlet, který se projednou nechá vidět. ()

maseer2

nápaditý guláš, při jehož konzumaci, kterou jsem si absolutně nebyl schopen vychutnat, jsem byl postupem času čím dál víc ztracen v ději a především jsem se vůbec nebavil.. takže za 2* ()

rawen

Bláznivá, milá, typicky Gondryovská výprava do křehké duše jednoho snílka. Věčného svitu ale v mých očích nedosahuje... 8/10 ()

BigDeal

Priznám sa, že romantické filmy ma väčšinou nechajú chladným, ale v Gondryho postavách sa zakaždým nájdem a dosť intenzívne to s nimi prežívam. Navyše prelínanie sna a reality + typicky gondryovské nápady (kartónové mesto, strojček na holenie, celofánová voda,...) som si vychutnával počas celého filmu. A to nehovorím o tom, že už len samotná téma mi bola neskutočne blízka. Vyzerá to na moju budúcu srdcovku. ()

murakamigirl

Po Večnom svite (ktorý nielen v mojej mysli bude svietiť večne) tu máme ďalšie Gondryho dielko pojednávajúce o snívaní, jeho pôvaboch i útrapách. A silnejšie o tých útrapách.. Stéphane je totiž taký veľký zasnený chlapec a jeho fantázia taká živá a nespútaná, až mu to pričasto spôsobuje nemalé problémy. Gondry bude nakoniec tiež tým zasneným chlapcom, aspoň jeho vlastné fantázie ho z toho usvedčujú. Hravú látku si ozaj vychutnal. Stéphanove vízie sú plné nápadov, farieb i vtipu, snové kulisy a situácie zábavné a neobyčajné. (Pred Stéphanovými očami vyrastie kartónové mesto, sčista jasna sa mu zväčšia ruky do úžasných rozmerov, Stéphan plávajúci vzduchom, vymyslený hudobný ateliér, atmosférická záverečná scéna...) Skrátka smelá Gondryho odviazanosť, aj keď nie vždy možno cítiť potrebnú ľahkosť. Bernal je vierohodný snílek, menej vierohodné už je jeho vzplanutie k Stephanie. Gondrymu sa bravúrne podarilo priblížiť nám zmätok v hlave hlavného hrdinu tým, že nás necháva tápať medzi výplodmi bujnej mysle a pravou realitou. Hoci film je hravý, cítiť v ňom veľa smútku. Je to vlastne tvrdá melancholická výpoveď, záver je surový, asi taký, ako keď krásny sen nečakane pretne realita... Bolo by určite fajn, keby raz Gondryho zlákala i svetlejšia stránka veci. :) ()

Chermy

Přehršel nápadů a zajímavá hlavní(ženská) postava, nemůžou zaplácnout dějový zmatek. Věčný svit neposkvrněné mysli byl nádherný! Ne jednoduchý, ale smysluplný ano. Sny jsou pro Gondryho imaginaci ideálním námětem, také proto jsem si Nauku pustil. Výsledek se mi ale ani trochu nelíbí! A to hlavně proto, že hlavní mužská postava i jeho vulgární kamarád, jsou mi vrcholně nesympatičtí. ()

MrCreosote

Vzpomínám si, že u sledování tohoto filmu mi bylo špatně. Jestli to bylo kvůli němu, po tom raději nepátrám, pravdou ale je, že to na hodnocení nepřidá. ()

jahol

Na rozdíl od jiných čtyřhvězdičkových má Nauka o snech (to se zase naši distributoři při překladu vyznamenali, co takhle "Umění spánku"? - science není nutně věda nebo nauka, je to i "dovednost") k pěti hvězdám opravdu blízko. Ve svých detailech dílko neskutečně originální, hravé, ale nikoli veselé, jak může při povrchním pohledu vyznět. V celku už mi tak neladilo... hlavní hrdina mi přišel tak nějak příliš žánrově roztříštěný, jako kdyby režisér nedokázal zcela ukočírovat vlastní hravost, sevřít ji a uhníst z ní plnotvárné sdělení. Naproti tomu, Charlotte Gainsbourg je excelentní, všiml jsem si, že se narodila v Londýně, ale snad není Britka ne? Její postava je nádherně minimalistická, jak vyšitá z francouzské nové vlny... nové před čtyřiceti lety. Film stojí v každém případě za vidění, ale nechoďte na něj probůh ani jako na crazy komedii, ani jako na Améla z Montmartru - byli byste zklamáni, tenhle film je spíš tragický... ()