The Woodsman

Jak překoná dospělý fakt, že jej přitahují nezletilé dívky? Je možné se zbavit touhy a zařadit se zpět do společnosti, která je odmítavá a nepřátelská? O tom je Dřevař režisérky Nicole Kassellové, jež si ke své režijní prvotině vybrala právě toto závažné společenské téma. Hlavní hrdina, kterého odvážně ztvárnil známý Kevin Bacon, se po 12 letech strávených ve vězení snaží začít nový život. Kasselová zvládá složité téma s mistrnou přesvědčivostí a její pohled do komplikovaného nitra lidské duše donutí k zamyšlení každého diváka. (oficiální text distributora)

Terminus

Kriminálníci, kteří si svůj trest "zasloužili" za sexuální obtěžování dětí, jsou považováni společností i spoluvězni za nejhorší lůzu, snad za větší společenský odpad než vrahové. Například v polském filmu Symetrie (soutěž MFF Karlovy Vary 2004) je takový zvrhlík zabit spoluvězni. I Walter (Kevin Bacon) si odseděl své roky za sexuální obtěžování mladistvých dívek, teď se pokouší zařadit zpět do společnosti. Nejedná se dozajista o první zpracování tématu, intimní způsob vyjádření však tomuto filmu dává velkou sílu. Film ukazuje hrdinu v jeho nové každodenní existenci a velké závěry nechává na divákovi. Waltereovo okolí je odmítavé - švagr (Benjamin Bratt) mu vrátil osobní dárek, sekretářka firmy, ve které Walter pracuje, šíří letáky s profilem jeho deliktu, policista (Mos Def) říká: "nevím, proč úchyly jako jsi ty vůbec pouštějí". Film se záměrně vyhýbá přehnaným emocím, srdcebolným dialogům či plačtivému hudebnímu doprovodu. Vnitřní boj Waltera i jeho vnější boj s nenávistným okolím tak získává na intenzitě a naléhavosti. Nesmírně zajímavý je bod zlomu - to když se Walter dozví, že dívenka, po níž chce, aby se mu posadila na klín, je svým otcem zneužívána stejným způsobem. V roli Walterovy "spasitelky", nikoliv však svaté (sama svedla manžela své nejlepší přítelkyně) působivě účinkuje Baconova choť Kyra Sedgwick. Bezeslovná role úchyla Candyho působí zbytečně zdobně, byť má v příběhu své nesmazatelné místo. Dřevař není v žádném případě obhajobou zvrhlíků mezi námi - je naopak obžalobou těch, kteří se nedokáží povznést nad nálepkovité odsudky. "Nikdy jsem jim neublížil", říká Walter. "Chci být normální, chci oslovit dívku a necítit, co cítím", zoufá si, jeho úchylka je prokletím. Prožití filmu se dozajista odvíjí podle toho, zda je divák dopředu obeznámen s Walterovým proviněním. Scénář vznikl podle divadelní hry. Na hudbě se podílela skupina Bacon Bros., v níž vedle Kevina B. hraje i jeho bratr Michael. ()

Joe321

Exceletní výkon Kevina Bacona. Hraje tak skutečně, že se při jeho rozhovoru s holčičkou na lavičce ošívate nechutí. Zároveň ho ale litujete, protože přes všechnu jeho snahu být normální, je stále v síti téhle odporné nemoci. Nejvíc mi ho bylo líto, když se do něj pouštěl policejní detektiv. Jenže kdyby tahle scéna byla podána z druhé strany, ještě bych policistu hecoval, aby mu jednu ubalil. Bacon mi klepe na dvířka nejoblíbenějších herců pěkně dlouho a díky téhle roli už stojí na prahu. Pocit ještě umocňuje civilní kamera a hudba. Jeden z těch filmů, kdy mám chuť dát pět za odnesený dojem. -"When will I be normal?" ()

pufina

Kevin Bacon mě právě srazil do kolen. Pedofílie - nikdy neutichající téma. Kevin Bacon jako Walther byl neuvěřitelně přesvědčivý a tak, hm.. reálný.. Ukázka toho, jak se člověk vyrovnává s pedofílií, jak se začleňuje do společnosti a bojuje s tím.. ()

zette

Vyborne drama. Divak nevi, co presne hlavni hrdina udelal, jen to, ze to posral a sklony k pedofilii ma dodnes. Je ale radost sledovat Kevina Bacona, ktereho jsem v podvedomi mel, ale po tomto snimku ho beru jako jednoho z nejlepsich hercu soucasnosti. O nic horsi neni ani Kyra Sedgwick. Uzasne natocene komorni drama, styl, ktery je memu srdci nejblizsi... ()

Carrie_3

Filmů, které zpracovávají téma pedofilie, není mnoho, což se není čemu divit, protože by si pravděpodobně těžce hledaly diváckou základnu. Je těžké se ztotožnit s někým, kdo strávil 12 let ve vězení za obtěžování malých děvčátek a nyní se snaží začlenit do normálního života. Na snímku se mi líbilo, že se divákovi nesnaží nic vnucovat, nechá jej téměř dokumentaristicky sledovat děj a tvořit si něj vlastní názor. Pedofilie není chřipka, kterou od někoho chytnete, a pokud se budete léčit, tak se uzdravíte. Takto to bohužel nefunguje a Kevin Bacon si to ve své roli zcela uvědomuje - je těžké opět nepodlehnout, když váš vnitřní chtíč je tak silný, musíte se neustále překonávat, protože cesta jinak nevede nikam jinam než pekla. Osobně bych vyzdvihla výkon K. Bacona, kterému jsem věřila každé gesto, slovo, pohyb - pro mě byl v tomto případě velice příjemným překvapením. Dle mého názoru nejsilnější scéna filmu byla nepochybně ta, kde Kevin sedí s holčičkou v parku a ve chvíli, kdy balancuje nad propastí recidivy, se dozví, že i ona je od svého otce zneužívána. Scéna je to možná účelová, prvoplánová, ale dle mého názoru má zde své zákonité místo. Na druhou stranu mně ve snímku vadila velká koncentrace zneužívaných lidí (jeho sestra, přítelkyně a další) a další pedofil (který shodou náhod nabízí sladkosti téměř před jeho bytem), které ubíraly na realističnosti. Podle mne je někdy méně více. V tomto případě je pro mě těžké snímek ohodnotit, váhám mezi 3 až 4 hvězdy, nechám si to ještě projít hlavou. Každopádně je nepochybné, že Woodsman zpracovává zajímavé téma a já bych jej doporučila ke zhlédnutí. ()

rockwoman

"Ptáci jsou moji přátelé. Vědí, že je sleduji a nevadí jim to. Jakoby byli rádi pozorovaní, ale jen když vědí, že jim neublížím." ...Kevin Bacon má na tyhle role obličej. Kevine, to byl kompliment, jsi vynikající herec! :-) ()

strixsr

Ne špatný, ale naprosto zbytečný film bez děje. Je řece všem jasné že to ma pedofil který se vrací zpět do života těžké, ale nemusím u toho strávit hodinu a půl času... ()

Antek

Je velmi nesnadné cítit sympatie ke člověku, jehož sexuální fantazie by se v budoucnu mohly týkat vaší dvanáctileté dcery. Jenomže tenhle pedofil je trochu jiný -- nechce nikomu ublížit, snaží se se svou temnou stránkou bojovat a hraje ho Kevin Bacon. A hraje jej skvěle. Walterovo znechucení sebou samou číší z každého jeho pohledu -- a tak nakonec pro vás bude skoro samozřejmostí cítit k hlavní postavě při jeho nerovném boji sympatie. Walter totiž není ten klasický zlý vlk v rouše beránčím, ale spíše zatoulaný pes, který bojuje se vzteklinou. Bloumá ulicemi, z povzdálí sleduje malé holčičky, ale uvědomuje si svou nemoc -- prostě a jednoduše se snaží ... nebýt tím vlkem. I když jej všichni (včetně mě) v reálném životě již předem odsoudí. Nezvyklý pohled na druhou stranu plotu, na němž se sbíhají černá mračna a kde malé děti, pokud zůstanou, mizí ... ()

herr_carter

Klobouček dolů Nicole Kassellové, že si vzala na paškál zrovna takové téma a světe div se - povedlo se ! Kevin Bacon je tu v dramatickém příběhu "znovusenapravivšího" pedofila fakt hodně uvěřitelnej a dost mě pobavil Mos Def v roli vyšetřujícího seržanta, on by mohl vyučovat základům černošského akcentu :-)..................... moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

maslic

Kevin Bacon jakoby si ani na nic nehrál. Po roli dozorce ve Spáčích mu věřím hlavně násilníky. A přesto jsem se často přistihnul jak stojím na jeho straně i když v přůběhu příběhu málem moji důvěru totálně zničil. Film, který člověka dostane do trochu jiného světa jednoho konkrétního společenského vyhnance, tam kde zbývá už jen malinká naděje na světlý zítřek... ()

dormouse

Kevin Bacon zcela mimořádný. Je snadné někoho odsoudit na základě neúplné informace nebo na základě vlastních předsudků. Tím nechci říct, že odpor k pedofilii je předsudek, jen že pedofil je často, jak už z termínu vyplývá, člověk, který má děti rád. A trauma, které hlavní hrdina prožívá, trauma nad svým "postižením" je jistě větší, než trauma, které způsobil dvěma děvčátkům. Člověk by měl přemýšlet, než vyřkne kritický soud. ()

lucijelucije

Výborný K. Bacon, jeho vcítění do role muselo být těžké a srdcervoucí zároveň. Tenhle snímek je o odvaze a boji mezi sebou samým..O tom jak silný člověk musí být, nebo naopak neumí být. Je to drama, které motivem asi všechny neokouzlí, ale právě proto stojí za to, mu dát šanci..Souhlasím s kleopatrou, že občas tento snímek stojí na dost tenkém ledě. ()

bloodcountes

teprve se na ten film podívám, ale první, co mě napadlo, bylo Overtovo okno. Mrkněte se na toto: http://www.rodon.cz/print/clanek.php?id=2776 Za chvilku nám média a filmy začnou podsouvat myšlenku, že sériový vrah je chudák, protože si nemůže pomoct a prostě musí vraždit. Nebo jíst lidi - viz Hannibal. Mno, hrozná sranda a lidi by se od něj klidně nechali sežrat? Ano, já jsem ty komenty četla. Zkáza postupuje. ()

Ricky_CZ

Film, který se mi nehodnotí vůbec snadno...A to zejména rozporuplnými dojmy způsobenými zvoleným tématem. Proto ho rozebírat nehodlám. Co však stojí za zmínku je naprosto úchvatný výkon Kevina Bacona, před kterým opravdu smekám. Dále pak smekám před Kyrou Sedgwick a to nejen proto, že zahrála bravurně, ale také, že vypadá extrémě dobře s ubývajícím oblečením (sexy to žena). V celku se jedná o velmi kvalitní film...Jen žel téma...To ho posunuje na okraj pozornosti a já se tomu nedivím...85% ()

Jaro_slav

Když se narodíte jako pedofil, tak jste v pěkný prdeli, poňáč s tim totiž zbla nic nenaděláte, ale okolí na vás čumí, jako byste si to vybral. Reakce plebsu i někerejch médií na coming-out pedofilů na Prague Pride 2013 byly dost názorný. A tenhle film tu mizérii ukazuje podobně kvalitně jako Hon. Ale zatímco Hon se soustředí na pedohysterickou reakci všelidovýho soudu (a hlavní hrdina pedofilem ani neni), Woodsman víc a dost uvěřitelně ukazuje vnitřní problém pedofila samotnýho a to hlavně díky skvělejm hercům a tý jedný překvapivě zakončený scéně z parku. 80% ()

Maryinka

Doteď jsem netušila, jak vynikající herec Kevin Bacon vlastně je... Objektivně bych to viděla asi "jen" na silné 4*. Když ale přihlédnu k tomu, jak je zde tak kontroverzní téma zobrazeno bez předsudků, nedá mi to a musím přidat. ()

Martyr

Je to ťažko stráviteľný film, pri ktorom máte nepríjemnú ba až odpornú úlohu a to vžiť sa do kože pedofila prepusteného z väzenia, ktorý sa snaží vrátiť do normálneho života. Spočiatku som bol presvedčený, na ktorej strane barikády stojím ale časom som pristihol v pozícii človeka chápavého, za čo sa doslova hanbím. Film to nie je príliš zaujímavý ale ak má niekto záujem nahodiť sa do kože chorého zvrhlíka bezmocne sa pokúšajúceho sa "znormálniť", tak odporúčam. Zanechal fo mne pocit keď som rozmýšľal, aké ťažké to musia mať ľudia s takýmto osudom. Každopádne som našťastie až tak "nezludštil" a vedel by som čo s takými ľuďmi. ()