The Woodsman

Jak překoná dospělý fakt, že jej přitahují nezletilé dívky? Je možné se zbavit touhy a zařadit se zpět do společnosti, která je odmítavá a nepřátelská? O tom je Dřevař režisérky Nicole Kassellové, jež si ke své režijní prvotině vybrala právě toto závažné společenské téma. Hlavní hrdina, kterého odvážně ztvárnil známý Kevin Bacon, se po 12 letech strávených ve vězení snaží začít nový život. Kasselová zvládá složité téma s mistrnou přesvědčivostí a její pohled do komplikovaného nitra lidské duše donutí k zamyšlení každého diváka. (oficiální text distributora)

KOZEL84

Nikdy bych nevěřil,že uvidím film kde někdo dokáže zahrát pedofila tak dokonale a ještě k němu budu cítit sympatie (navíc sem nedávno koukal na Deliver Us from Evil).Tenhle film a Kevin Bacon alias Walter to dokáže.I přes ty sympatie by ste mu,ale svoje děti hlídat tutově nedali.Samozřejmě je ta účast s ním zapříčiněna tím,že Walterovi tady vidíte do hlavy a víte že se s tím snaží bojovat,sám sobě je odporný,jenže právě protože to v něm prostě je.Vidíte jak trpí při mučivých návštěvách detektiva (výborný Mos Def) a jak nepříjemné je mu o tom mluvit i se svým psychiatrem.Jasně v reále by mi tohle všechno bylo taky u prdele.Vysoká koncentrace zneužívaných a úchylů je sice do očí bijící,ale toto bylo od Bacona solo přes celé hřiště,zakončené šibenicí v podobě úžasné scény na lavičce v parku,která mě až dojala i přesto,že sem ji sledoval jedním okem jak byla nepříjemná a přesvědčivá.Film je to silný a to ani neobsahuje žádné nechutné násilné scény.Právě za Bacona musím dát 5,protože předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů co sem kdy viděl. ()

FilmWave

"Kevin Bacon jako hodný pedofil" - Politicky poněkud nekorektní drama líčí utrpení pedofilního dřevorubce, který se vrací z vězení do společnosti plné předsudků. Jedinečný Kevin Bacon, skvělá hudba, hypnotická režie. Škoda, že scénář je jednorozměrný a líčí Bacona jen jako oběť, což je v případě pedofílie více než sporné. ()

Kingjiri

Tak trochu jinej pohled na pedofilii. Předevšim se na ní snímek kouká jako na nemoc, se kterou se už člověk narodil, ze který se nikdy nevyléčí, ale musí se s ní on (ale hlavně taky jeho okolí) naučit žít a mít jí pod kontrolou. Je jasný, že na plátně celou problematiku člověk vnímá jinak, než když skutečně potká pedofila, nebo je jeho pedofilníma skutkama přímo nebo nepřímo zasaženej. Nicméně, hlavní hrdina si svojí deviaci uvědomoval, chtěl s ní něco dělat a nebylo mu z ní vůbec dobře. Aneb všechny lidi (ani pedofily) nelze házet do jednoho pytle. Film jsem ale pustil hlavně kvůli mýmu oblíbenci Kevinovi Baconovi, kterej rozhodně nezklamal a hraje jako o život. ()

Gardenboy

Tak ... ludia, toto je môj prvy komentár na CSFD...konecne som horko tazko nazbieral 200 hodnoteni a presiel testom Ale k veci. Film som vzhliadol asi pred troma mesiacmi a moje hodnotenie hovorí za všetko. Z kladov spomeniem vynikajúcich hercov, zvlašť Kevin Bacon, ktorý je podľa mňa Pán herec. Je ho zaujímave vidieť v roli v podstate kladného, no pri tom mierne uchyla. Film je vynikajúco podaný, je dobré že sa niekto rozhodol natočiť snímku bez predsudkov, čonajobjektívnejšie, čuha z toho, že režisérka a tvorcovia si problematiku podrobne naštudovali. Filmu snáď vytknem dve veci. Väčšina z pedofilov vie o tom, že ak niečo s deckom majú, tak mu obyčajne ublížia - hlavná postava hovorí, že nikdy im neublížila, pri tom si priznáva, že s dievčatam niečo mal. No a tá druhá vec je, že pedofil, ktorý by lákal malých chlapcov na bonbóny priamo pred školov by bol riadne odvážny (a hlúpy) - je to totiž šialene priehladné a zaručene by to nerobil dlhšie ako jeden či dva dni. V tomto prípade je tu teda ešte zakorenená tá obvyklá a pri tom zcela mylná predstava, že pedofil je nadržaný chlapík s vreckom bonbonov, čakajúci pred školov, čo sa bohužiaľ úplne míňa s realitov. Inak rozhodne 5* ()

Lichty

Každý považuje za umění něco jiného. Abych tu teď v komentáři vypisoval pozitivy o zajímavém tématu pedofilie a dobrém Kevinovi Baconovi, už by se tu několikrát opakoval podobný příspěvek, což bych byl velmi nerad a proto raději přejdu k záporům. Při sledování Woodsmana jsem bohužel neustále cítil, jak Nicole Kassel chce mermomocí vytvořit něco těžce hlubokomyslného a právě proto jsem se do myšlenek vysloužilého pedofila Waltera nemohl úplně vžít. Krátká stopáž navíc nevyužívá všechny druhotné směry příběhu (vztah se sestrou, historie Waltera) a proto zbylo jen spousta prázdných pohledů, scén bez akce a oči pro pláč. Naštěstí slizký Kevin mnoho zachraňuje! ()

Britt

Odvážný film s výbornými hereckými výkony. Bacon si u mne šplhnul, ale to i Mos Def. Citlivě napsané a zrežírované. Výborný příspěvek do škatulky filmů, které pomáhají připomenout témata, o kterých lidi neradi mluví nebo přemýšlejí. Schopnost člověka dostat se z neuvěřitelně těžkých situací je něco, co je nám známo - někteří lidé se dokázali otřepat ze snad každého druhu utrpení, jiní překonali skoro každou nemoc/poruchu. Ale ne každému to chceme věřit, případně dovolit.. Scéna s dívkou na lavičče byla velmi silná. ()

jafuska

slušný film, další téma pedofílie, ale tentokrát, je to natočený vkusně, citlivě, a to se mě líbilo, že to nebylo natočeno nijak drsně,asi je hodně těžké vyrovnávat se každý den s touhou být blízko dítěte, i když ví, že by to pro dítě mohlo být nebezpečné a tomto je tento film, o muži, který dříve obtěžoval malé děti, a musí se každodenně se s tím nějak vyrovnávat, a okolí mu to nijak neulehčuje a dá se to pochopit, herci jsem uvěřila všecnno, jak to zahrál, ale nějaké mravní poučení od tohoto filmu neočekávejte, v tomto to určitě není, je to hlavně boj o vyrovnání se se sebou samým a přiznat si, že to bude boj už na celý život, ()

Barghest

Autorům snímku se podařilo nevídané: zachytit realisticky problematiku pedofilie, sexuálního zneužívání a začlenění propuštěného vězně do společnosti, aniž by podsouvali vlastní názor nebo vynášeli nějaké soudy. Místo toho hodí na diváka deku a nechají červotoče, ať mu vyvrtá díru do hlavy. A to byl Walter ještě docela lehký kalibr. Vše korunuje výborný Kevin Bacon, který vyvolává emoce oscilující mezi soucitem, odporem a odsuzováním. ()

UnholyEvil

Potrestaný pedofil se snaží začlenit do společnosti a po letech strávených žitím z peněz daňových poplatníků vydělávat také jednou sám na sebe. A protože je náš pedofil v podstatě hodnej kluk, tak mu to trochu ulehčíme a pošleme ho zabydlet se do města plného pedofilů, aby se chudák cítil jako doma. Autorka evidentně pečlivě vybírala, kam svého hlavního hrdinu pošle na socializační pobyt. Musela docela určitě přečíst hodně brožurek, než narazila na to, co potřebovala. Jednou se jí však přece poštěstilo. Při pravidelné ranní kávě si zřejmě jednou zapnula teleshopping a tam to bylo: ,,Pobyt na tomto přísně střeženém místě je ideální příležitostí pro rehabilitaci každého sexuálního devianta. Jsou zde pracovní příležitosti, chápavé zletilé potenciální partnerky, ale i zdravé množství různě intenzivních pochybovačů, nezbytných pro přípravu pacienta na skutečný svět. Na každém rohu se Váš "speciální případ" bude moci setkat s chytře zkonstruovanými androidy, kteří budou nápadně i nenápadně odkazovat na ono ožehavé téma a tím stimulovat mysl postiženého. A pokud zavoláte ihned, dostanete zdarma navíc lítost vyvolávajícího androida, který dělá zpětnou vazbu o tolik reálnější! Celý areál, včetně androidů, je ze zdravotně nezávadných materiálů. A proto neváhejte a zavolejte!" A bylo to. Tolik řečeno, chtěla bych ještě podotknout, že nebýt těchto hloupých prvoplánovostí, dala bych klidně za pět. Kevin Slanina byl obzvláště výborný (if you'll pardon the pun). ()

Nefaria

Naozaj je veľmi ťažké ísť s hodnotením dole pri filme s takouto témou. Niekomu sa mohol zdať pohľad do vnútra pedofila nudný, mňa to však celkom držalo nad vodou. A kevin bojoval naozaj statočne so svojou "off-screen" manželkou, ktorá v bola v tomto filme veľmi presvedčivá. Prostá, ale slušná dráma. ()

Emperor1

Film nepřináší žádné definitivní odpovědi či soudy, to nechává (naštěstí) na každém divákovi, ale jako sonda do života pedofilů to funguje. Bacon nezklamal, svým typickým úsporným hereckým uměním dokázal předvést vnitřní rozervanost, kdy na jednu stranu nechce být za netvora prznícího malé holčičky, na druhou stranu zkušeně láká osamocenou dívku v parku, aby si mu sedla na klín (nejsilnější scéna z celého filmu). Hranice přijatelného má každý nastavené jinak. ()

Flarnytryl

Velice zajímavý snímek, který je bohužel často mylně interpretován. The Woodsman se ve skutečnosti tématu pedofilie přibližuje nejvíce v momentě, kdy je v něm zmíněna Alenka v říši divů (jejíž autorem byl pedofil), jinak se zabývá úplně něčím jiným. Ostatně ve filmu, ani v oficiálních propagačních materiálech, není jedinkrát použit termín pedofil či pedofilie, vždy se o Walterovi píše jako o "sex offender" nebo "child molester", tedy volně přeloženo sexuálním násilníkovi nebo zneužívači dětí, což jsou slovní spojení významově odlišná od termínu pedofil (bohužel si to v současnosti plete příliš mnoho lidí). Málokdo ví, že většiny případů zneužití dětí se nedopouštějí pedofilové a většina pedofilů nikdy dítě nezneužije. Ale zpátky k filmu. Walter není autory zamýšlen jako pedofil a ani se tak nechová; zneužije čtrnáctiletou dívku a vůbec se otáčí po holkách, které jsou sice pod zákonem, ale pro pedofila většinou nezajímavé; nijak netouží po kamarádství s dětmi, ale pouze po sexuálním kontaktu s nimi; užívá si sex s dospělou partnerkou, ke které začne v průběhu filmu chovat velké city; má obrovské problémy se sebeovládáním, atd. atd. Walterovi by se zkrátka dala spíše diagnostikovat patologická sexuální agresivita, případně sociosexuální a psychosexuální nezralost. Ostatně, zkuste to posoudit sami z článku předního českého sexuologa Petra Weisse. Walter má po propuštění z vězení problémy zařadit se zpět mezi lidi. Jeho potíže jsou ve filmu dobře zachyceny, čemuž napomáhají nadstandardní herecké výkony. Jenže i scénář má svou velkou chybu v postavě Candyho, která je od reality odtrženou trapně stereotypní představou úchyla. Škoda, námět filmu v sobě nese obrovský potenciál, který nebyl naplno využit. Přesto se ale jedná o nadprůměrný snímek. Jen je třeba, aby si jej divák vyložil správně. ()

mayla

Kevin Bacon je zde opravdu skvělý a chvílemi jsem si musela připomínat, že není pedofil, ale herec- a neuvěřitelně přesvědčivý. Ale i tak mi na filmu "cosi" chybělo. Nevím co, nedokážu to pojmenovat...Woodsman se zabývá ožehavým tématem, nevím, kolik filmů s pedofilní tématikou je a já jich rozhodně moc neviděla...takže dávám za 4 hvězdy- s tím, že ale 3 jsou za Bacona. ()

wellfish6

Woodsman nenabízí černo-bílý pohled na problém pedofilie, nevede vás k jednoznačnému závěru, nenutí vám svůj názor. Výborná režie, kamera a Kevin Bacon. ()

Damnsinead

Dost kontroverzní téma. Hlavní hrdina (antihrdina?) se vrátí z vězení a snaží se začlenit do společnosti, má dobrou vůli bojovat se svým problémem, najde si přítelkyni, ale pořád balancuje na hraně. Samozřejmě se v okolí s pochopením nesetká, jeho sestra ho nechce vidět, pro detektiva je nejhorší špína, v práci ho všichni odsoudí, jakmile se dozví co provedl. jediný, kdo má pro něj pochopení, je jeho přítelkyně. On nenávidí sám sebe, ale nedokáže odolat a pořád pokukuje po holčičkách. Problém je, že se ve filmu objevuje nějak moc úchylů a obětí- z divného chlapa před školou se vyklube úchyl, dívka v parku je obětí zneužívání. Kevin Bacon je jednoznačně Pan Herec. Věříte mu každé gesto, každý pohled. A taky hrál nepříjemně přesvědčivě. ()

Va33ek

Je pravdu těžké hodnotit nebo nějak posuzovat film s takto závažným tématem. Nicméně myslím, že příběh o kterém tento film pojednává je velice dobře natočen. At už jsem k Walterovi choval jakýkoli negativní postoj (což se přiznám byl), tak přece jenom se podle mého jednalo o dobrého člověka, který rozhodně nebyl zlý tak, jako někteří (normální) lidé. Je hrozně jednoduché někoho odsoudit, tak proč to neudělat? Finále tlačí na pilu a při uvědomování Waltra co je podle něho správné a na jakou cestu se vydá ikdyž to nebude snadné, nemohu jinak než za 5. ()