Kdo vlastně žije v Norsku, v této na první pohled úplně dokonalé zemi? Odpověď na tuto otázku můžete najít v překvapujícím filmu vyprávějícím osm příběhů inspirovaných osmi politickými stranami, které napsalo šest scenáristů a natočilo devět režisérů. Vše se odehrává během magických čtyřiadvaceti hodin před norskými volbami při benzinové pumpě, jež patří jistému Lassemu. Toto místo je jakýsi mikrokosmos, reprezentující celou norskou společnost: v této řídce osídlené zemi velkých vzdáleností se každý, kdo chce volit, musí zastavit pro benzin a natankovat. Lasse si sice vydělává na živobytí prodejem benzinu, ve skutečnosti by ale chtěl být pilotem. Teď ho však čeká neuvěřitelných čtyřiadvacet hodin... Absurdní komedie o maličkostech a jejich obrovských důsledcích. (oficiální text distributora)

agassi68

Nuž skvelé momenty striedajú tie slabšie, ale ako celok výrazne nadpriemerné dielo. Je to síce tak trochu pritiahnuté za vlasy a ťažko zaraditeľné, no kto má rád severské filmy, nebude ľutovať.. ()

bono22vox

Patnáct filmařů v povídkovém filmu s hravým nadhledem mapuje norskou politickou scénu. Výlet do Norska především pro ty, které víc než popcorn u televize, láká víc chuť sledě úhledně zabaleného v lístku z volební urny... :-) ()

ing.man

Za srdce to úplně nechytlo, ale přiznám, že mi chybí trochu toho kontextu. Do dokonalosti tak chybí jen velmi maličko. (BTW Melodie která zní při závěrečném jídle kapitoly Heimat je A.Copland - Simple Gifts.) ()

Abdul

Asi největší zážitek Febiofestu 2004. Neočekávaně kvalitní snímek s velmi příjemnou atmosférou a překvapivě dokonalým tvůrčím zpracováním. Hned bych dal sedm hvězd. "Nejvíc lidí žije v Číně" je to, co dlouhou dobu chybí v naší distribuci. Jedinečné... ()

awokado

některé příběhy skvělé(stařící s internacionálou na rtech, propadající se do bažiny, děcka s lotetrií)..některé horší... jinak mě film úplně vtáhl..(ani v podstatě nevím čím přesně)...a bavil mě..a to je důležité:) ()

hero_bk

Přišlo mi, že povídky vůbec nevystihují ty politické strany, které mají vystihovat. V čem souvisí nahý chlap pobíhající po lese s konzervativní stranou? O čem byla ta povídka s tím stopařem? A takových otázek by se vyskytlo více. Pro mě jako pro politologa a pro obdivovatele Skandinávie poměrně hluboké zklamání. ()

mignonka

Film, který mě opravdu hodně překvapil. Severský humor, tentokrát příjemně laskavý, komické i k zamyšlení určené situace... Jako že se sama při sledování filmů moc nesměju, tak tady jsem musela: Staříci mě dostali na celé čáře! ()

boombang

Moc pěkný film a v něm několik velmi vtipných situací, které diváka nejen pobaví, ale i přinutí k zamyšlení - např. sežrání mobilu krávou. Ovšem nejvíc mne dostala scéna, v níž dětičky kupují svému otci k narozeninám benzín (jak ten mrňous si na to vytáhne kyblíček...:-)). A pak taky ti dědulové, uvízlí v bažině a pějící internacionálu... Holt Norsko. ()

l.enik.c

Hodně zvláštní dílo, hodně dobré dílo, ale podle mě běžnému českému diváku musí unikat skutečné "poslání". Dávám 4*, i přesto, že k některým příběhům bych potřebovala komentář či si nastudovat politickou situaci v Norsku. Některé příběhy se ale dají krásně zobecnit, holt je to asi všude podobné. Celkem by mě zajímalo něco takového o české politické scéně, ale asi by z toho vznikla jen jedna velká groteska a fraška, ne tak vážná záležitost :D PS: Nechápu, proč byl zvolen zrovna tento název filmu :D ()

forzaroma

Dobrá, originálna nórska komédia. Kvôli mojmu značnému nezájmu o politiku, som si nemohol naplno vychutnať parafrázy na politické strany, ale aj napriek tomu boli jednotlivé príbehy pre mňa veľmi zábavné a zaujímavé. Vynikli hlavne dve a to: malé deti, ktoré mali podnikateľského ducha a príbeh s postihnutým chlapcom a jeho lacným kamarátom. Dávam 3 a pol hviezdičky. ()

NeMiQ

Jedinou veľkou nevýhodou filmu je neznalosť dobovej predvolebnej situácie. Až po prečítaní komentáru užívateľa Qasa som som opätovne preklikal film a jednotlivé príbehy nadobudli ďalší rozmer. Bez daných informácií mi prišlo toto dielko ako klasický, mierne nadpriemerný, severský sladko-trpký film. ()

dank011

Náhodně shlédnuto po dalším googlování stran podivuhodností severského filmu. Že se jedná o jakési asociace k programům norských politických stran mi bylo zcela utajeno a zůstalo neobjeveno po celou stopáž. Neřekl bych, že k újmě. Jde o poetické miniatury lokalizované do prostředí vesnické benzínové pumpy, hrabalovsky úsměvné s leckdy ( většinou ) mrazivým podtónem, jak to mám rád. Myslím že směle interpolovatelné kamkoliv do evropského časoprostoru. Nad smyslem názvu dumám dosud, kdo pochopí, prosím do pošty. Díky. ()