Vesper Chronicles

Ekosystém země se v blíže neurčené budoucnosti zhroutil. Třináctiletá houževnatá Vesper, která žije se svým paralyzovaným otcem, se snaží obstarávat obživu, jak to jde, a zároveň ve své laboratoři experimentuje s biologickými materiály. Když jednoho dne najde v lese záhadnou ženu, doufá, že ji zavede do Citadely, místa, odkud mocní rozhodují o osudu zbytku světa. Kristina Buožytė a Bruno Samper umně využívají kulis lesnaté litevské krajiny, do níž zasadili děj této dystopické sci-fi, a díky kombinaci silných hereckých výkonů, jedinečného výtvarného konceptu a nápadité hudební složky přináší divákům vskutku komplexní audiovizuální zážitek. (MFF Karlovy Vary)

kajas

Sci-fi snímek, který překvapí hlavně svým původem (jako mnozí zdejší uživatelé jsem byla mile překvapená z vizuální vytříbenosti filmu, který vznikl v koprodukci Litvy a Belgie) a zařazením do Hlavní soutěže na KVIFF. Zapůsobila na mě hutná depresivní atmosféra, méně už pak pravidla (respektive žádná pravidla) fikčního světa. A závěr se teda taky moc nepovedl. ()

filmoid

Vizuálně precizní dystopie, ale s mohutnými trhlinami ve scénáři. Kouše si to velké sousto - ve dvou hodinách se rozehrává sociálni téma, konstruuji ekomotivy, načrtavá struktura postapokalyptické komunity... a nic se pořadně nedotáhne. Ale jako kontinentální přispěvek do žánru dobré ... ()

honajz2

Ale jo, na jedno zhlédnutí to je fajn a taky stojí za to vidět, jak funkční to má vizuál, jak solidně je to natočené a jak kreativní svět tvůrci vytvořili. Škoda jen, že se v něm neodehrává něco rozvinutějšího, protože mi to ve výsledku přijde dost průměrné, na dvě hodiny nedostačující a bohužel si mě moc nezískala ani jedna z postav, takže mi tu chybí i nějaký silnější dojem. Určitě ale cením, že je to ryze žánrový film a na víc si to nehraje, protože jsem se obával další generické ekoagitky se silnou mladou hlavní hrdinkou, která nemá žádný jiný charakter než že je neohrožená a vlastně dokonalá, jen chudák nepochopená. Ne, spíš je sympatická a nechová se na svůj věk nijak přehnaně. Tohle bylo docela osvěžující a do jisté míry i originální, jen jsem v tom postrádal hmatatelnější emoce, ale co jsem viděl od Buožyte, tak to vypadá, že s tím má problém častěji - i když jsem od ní viděl jen krátký příspěvek do druhé Abecedy smrti. Čisté tři hvězdy jsou ale opravdu tak akorát. 3* ()

M.i.k.e

zajímavé prostředí depresivního "postapo" světa kdy mi nejednou na mysli vytanula vzpomínka na Garlandovu Anihillation. Jenže stejně jako ona mě to příběhově lehce minulo a čkoliv nemám nic proti komorně laděným filmům, z Vesper se žádná klasika nestane. Je nicméně třeba ocenit, že v Evropě - konkrétně v Litvě - je možné natočit něco podobného...60% ()

C0r0ner

Filmy tohoto typu mám moc rád. Příběhově to sice nebylo kdovíco, inspiraci si to bralo všude možně, ale na rank evropské koprodukce je to pořád ještě velmi povedená a originální věc. Ještě tak vybrousit scénář a spád, a bylo by to na plnou palbu. 80% ()

dubinak

Asi se budu opakovat po zdejších komentujících, ale tento film poměrně dost selhal na nevyužitém potenciálu, protože řemeslně by mohl konkurovat kdejakému áčkovému hollywoodskému sci-fi, nicméně, zůstává svou opulentností hodně u země a my se nedostaneme nikam moc ven a tak se s hlavní hrdinkou plácáme pořád jen kolem chatky a někde v lese a přitom si užíváme krásné vizuální efekty a výjevy, které by si zasloužily větší a hlubší příběh. Takže všechno ostatní super, děj slabota. KVIFF 2022 ()

Martrix

Audiovizuálně skvostné. Dystopický svět v tomto podání, vzbuzoval smutek i přesto, že jeho obyvatelé stále bojovali a postava Vesper beznaději nepropadala. I když mi ten koncept zhrouceného ekosystému moc nevoní, velmi rád přimhouřím oko, protože ten zbytek zaslouží velké uznání za nápady i zpracování. Takhle to má vypadat. Naštěstí se tvůrci nepouštěli do zbytečně velkých akcí jako kdysi Garland. V tom komorním a poetickém duchu, kdy má atmosféra navrch před hereckou a scénáristickou exhibicí, to je sice pomalejší...ale kam by jste nakonec v soumračné budoucnosti lidstva, chtěli spěchat? Kdyby to občas obsahově neskřípalo, byl bych nadšený...takto jsem "jen" velmi spokojený. ()

LenkaAK

Já mám ty dystopie prostě ráda, jinak by to bylo za tři hvězdy.  Příběh se odehrává po katastrofickém zhroucení ekosystému. Malá Vesper žije s paralyzovaným otcem a provadí experimenty s biologickým materiálem. Když jednou najde v lese ženu z Citadely, vkládá do ní své naděje na lepší budoucnost.... Vesper byla prostě hrozná sympaťanda. ()

majo0007

Sympaticky depresívne sci-fi. Keď si pozriete, kto sa podieľal na produkcii filmu, tak nad vizuálom musíte smeknúť klobuk. ()

hanagi

Totálně zničený svět, bezútěšný a depresivní, ve kterém přežívají jen lidé bezohlední a krutí. Ale i na takovém místě se může zrodit něco krásného a smysluplného. I takový svět může vykoupit laskavá a nesobecká duše... Originální, neokázalý, ale výtvarně do detailu vyšperkovaný příběh s jasným poselstvím. Moc hezké. ()

elanius

(65/2023) ) Vcelku podarený európsky pokus o pomalé, inteligentné a atmosférické sci-fi. Vesper nie je o deji, ten je docela jednoduchý, skôr je o pocitoch, emóciách a atmosfére. Mám rád pomalé filmy, ale tentokrát som sa nedokázal úplne namotať a tie skoro dve hodiny mi plynuli dosť dlho. (6/10) ()

jefff

Velice dobře zpracované sci-fi, které je silné ve své vizuální stránce, hereckých výkonech i celkové myšlence. Má daleko preciznější scénář, než většina americké sci-fi produkce. Zklame snad jen zastánce překotné akce - protože té tu je poskrovnu. ()

Lukoboss

Těšil jsem se na nový neotřelý postapo, ale dostal jsem emancipační (je vidět, že už se tahle filmová mánie dostává přes oceán i k nám) blábol, kterej je ve výsledku naprosto o ničem. Ano, teď zcela záměrně pomíjím myšlenku o kolapsu ekosystému, protože to tam sice je, ale takových už tady bylo X a právě tenhle snímek v tom nepřináší vůbec nic, rozhodně to nevytrhne ani ten poslední záběr, kterej to pro mě ve výsledku spíš zabil, než povznesl. O tom, že je Vesper ona a ne on, což jsem zjistil snad až po čtvrt hodině, když to vyplynulo z nějaké konverzace, jinak bych to ani neodhadoval, se víc rozepisovat nebudu. No nic, víc si to asi nezaslouží, ani slov, ani hvězd... stačilo. ()

Finskej

Člověk v zásadě po většinu doby nechápe, kdo je kdo a co ten kdo dělá a proč. Jinak je to moc pěknej film. Ale diváci, kteří rádi vědí, oč ve filmu jde a kráčí, si toto dílko asi moc neužijí. Což je, bohužel, i můj případ. ()

Adramelech

Řekl bych, že dívat se na postapokalyptické filmy v době, kdy má člověk pocit, že apokalypsa už klepe na dveře, trochu postrádá půvab. Je to něco podobného jako sledovat thrillery o epidemiích v období lockdownu. Tohle ovšem hýřilo nápady, mile překvapilo hereckými výkony a zaujalo vizuálem. Hodně ponurý a rozhodně dobrý film. ()

aquiver

Skvěle vypadající sci-fi připomínající řadu jiných poutavých snímků, bohužel se nepodařilo napsat dostatečně dobrý příběh ani postavy. 60 % ()

zelvicka.

Zajímavý svět dystopického biopunku s dobrými hereckými výkony. Nade vše vystoupí zajímavý vizuál, který je tak zajímavý, že si nedostatků možná všimnete až po kině. Ale jsou tam... Premiéra na #kviff2022 ()

Illy

Musím to napálit do plnejch. Originalita, výborná atmosféra a ještě lepší herci. Dlouho jsem čekal na takto uspokojivé sci-fi. ()

warrenur

Vynikajuce napady s biodiverzitou a syntentickou biologiou v tomto nekonvencnom sci-ficku. Mlada Raffiella, ktoru som prvykrat videl v Miss Peregrine je v roli mladej "vedkyne" podarena. :) Uplne iny pohlad bol mimoriadne osviezujuci. Zaverecna pesnicka bol pre moje usi absolutny vokalny zazitok. Spevacka sa vola Yorina a pesnicka "Just a wave". You're welcome. Btw. kedy si Eddie Marsan zahra rolu, kde nehra hajzlika, ci divny charakter? :) Odporucam pre fanusikov/-cky sci-fi. Rozhodne vas film bude mat cim prekvapit a len postupne podhaluje okolnosti, v ktorych sa pohybuje. 60% Nadnesene stvorhviezdie. ()