I když výrobní tematika byla filmy z 50. let zdiskreditována, přitahovala i později. Tvůrci se již ovšem nevěnovali překonávání rekordů a soutěžení, nýbrž chtěli načrtnout nepřikrášlený pohled na dělnické prostředí, navíc se zřetelnými nostalgickými rysy. Zastaralá výrobna šamotu má být uzavřena, ale její dlouholetí zaměstnanci si nedokáží představit, že by přestali dělat to, co je celý život živilo a co nejlépe umí... (oficiální text distributora)

GIK odpad!

Neuvěřitelní křiklouni. Nejhorší Krejča. Strašný vypravěč Horníček. Mladý se hadají se starýma. Do toho začne hulákat Krejča, kterej ještě ke všemu hraje ochotnický divadlo. U lopaty a ve volných chvílích drmolí Shakespeara. Nezáživné. Hudba utahaná jak celej film. Jen mletí pantem a dokola opakování stejných keců. Jó tehdá ve třiatřicátym. Má to motor jako bombraďák. Asi nejhorší svatba v českym filmu. Lidí milion podle hesla víc lidí udělá větší kravál. Mimochodem bez svatozáře je vždy lepší než se svatozáří. Svatozář = pohanské uctívání slunce. ()

Bobšule

Tematika filmu mě hodně dlouho odrazovala od shlédnutí, ale člověk poměrně záhy zjistí, že továrna i její neodvratné uzavření jsou jen kulisami pro skutečný herecký koncert. Parta starých dědků - zaměstnanců fabriky na šamotky - je tak neuvěřitelně silně obsazená, že není snad možné ani říci, kdo byl lepší. Příjemně jsem se bavila. ()

Rattlehead

Vizuálně poměrně dobře natočeno (viz záběr z ptačí perspektivy při hlasování, případně záběr zezdola ve scéně, kdy přijde Zdeněk Štěpánek domů, a pak se chce oběsit; všimněte si též častých detailů obličejů - že by inspirace Dreyerovou Pannou orleánskou ?), ovšem dost toporný scénář sráží tento film do průměru. ()

Pitryx odpad!

Ten začátek je nemožný, už už jsem to chtěl vypnout, ale když jsem natáhl ruku tak pan Horníček konečně zavřel zobák. Byla to chyba, tedy ne že pan Horníček ztichl. Ale že jsem to nevypnul. Měl jsem to udělat. Protože krom dialogů tu nic jiného není, nic se neodehraje, jen se blbě kafrá, a nejvíce pan Horníček. Jeho stupidní monology zabily celý film, který beztak nestál za nic. Příště ani klackem. ()