Místo akce neměnit! (TV seriál)

• Sovětský svaz

Mjesto vstreči izměniť nělzja!

Место встречи изменить нельзя

(Sovětský svaz)

Mesto vstrechi izmenit nelzya

(Sovětský svaz)
  • slovenský

Miesto akcie nemeniť!

Dobrodružný / Krimi / Akční

Sovětský svaz, 1979, 359 (5 částí) min

Komu se to v r. 1980 ve věku dvaceti let nelíbilo, ať zvedne ruku... nikdo, výborně. Ať chce jak chce tendenční, charisma Voloďky Vysockého s mladými mlátilo o zem, to se nedá popřít!(8.7.2014)

Nedávno se mi dostala do rukou kniha Arkadije a Georgije Vajnerových, která posloužila jako předloha pro tento (v originále stejnojmenný) seriál a já zjistil, že jsem ho zde opomněl ohodnotit, což tímto napravuji. Ve své době to byla solidní, poměrně akční podívaná, kterou kromě dobrého vystižení atmosféry poválečné Moskvy ozdobila i řada nadprůměrných hereckých výkonů.(2.5.2015)

Velmi dobrá kriminálka je postavená na neuvěřitelném charismatu Vysockého, který opravdu válí v různých polohách. Ale fungovala by zřejmě i bez něj. Schema tak trochu okopírovali naši soudruzi, kteří dávali dohromady Majora Zemana, jen se jim to až tak dobře nepovedlo. Těsně po válce se z fronty vrací kdekdo, i ti, kteří zvlčeli a se zbraní v ruce provozují gangy. Na ně je v Moskvě zřízeno speciální oddělení MUR pro boj s organizovaným zločinem. Přichází sem také z fronty mladé ucho. Velitel se chová velmi přátelsky, bere ho pod svá ochranná křídla, a pomalu ho zbavuje nevinnosti, o čem policejní práce je. Tu a tam musí jít idealismus stranou, ač se zuby nehty brání opaku. Víš, chlapče, ve válce to bylo jasné, zajal jsi někoho v cizí uniformě, tak byl vinen. Ale tady jsou to občané, a mají svá práva, dokud jim nedokážeš vinu. Ale někdy se tomu dá trochu pomoci. Do toho se připlétá vyšetřování napohled nesouvisejících vražd, za jejichž vedení je velitel tu a tam na koberečku (že politické zadání je jasné, soustředit se na gangy). Seriál nabitý akcí, překvapivě věrohodnou a brutální, dokonce u scény v tančírně mi poklesla čelist, že něco tak syrového jsem viděl v produkci SSSR a nikoli v nějakém Dirty Harry. Dobové reálie a drobné detailíky z poválečné reality (sehnat cukr je svátek, tak se jí nasypaný na chlebu...) úplně skvělé... Tak 80% kriminálka a 20% příběhovka ze starého SSSR.(26.7.2014)

Место встречи изменить нельзя-фраза, которая каждому, кто выростал в СССР, очень знакома.(26.3.2013)