Zkouška umění

Observační dokument o průběhu přijímacích zkoušek na pražské AVU. Jak lze ale měřit výtvarné nadání? “Zkouška umění je film, který složitý a intenzivní proces výběru uchazečů a uchazeček zachycuje skrze konkrétní fragment v celé jeho citlivé komplikovanosti. Jde o pohled do specifického prostředí plného upřímné i syntetické emocionality, provokativního tázání a hledání porozumění v nesrozumitelných věcech,” říká o filmu prof. Tomáš Vaněk, emeritní rektor AVU. Zkouška umění sleduje ve třech rozdílných ateliérech přijímací řízení na Akademii výtvarných umění v Praze. Adéla Komrzý a Tomáš Bojar natáčeli zákulisí přijímacích zkoušek v roce 2019. ”Ať se diváci na film podívají a uvidí sami. Třeba se s ním minou, třeba ne, ale všechno důležité, oč nám s Adélou a Hedvikou (střihačka) šlo, je v něm doufejme nějakým způsobem ukryt“, hodnotí poselství filmu režisér Tomáš Bojar. (Česká televize)

PoprockCZ

Observační dokument, statická kamera a kontrast výstřední umělecké komunity s konzervativními řečmi recepčních. Překvapilo mě, že některé ateliéry se při přijímačkách rozumně zaměřovaly zejména na to, pro koho uchazeči vlastně tvoří - tedy snaží se odbourat uchazeče, kteří tvoří jen sobecky pro sebe a nemají žádné téma, které by chtěli předat světu. Díky tomuto pohledu si z prostředí odnáším poměrně pozitivní dojmy. Možná až na výjimku pár ateliérů, které jsou prostě bizár. ()

M43x

Dokument, který ve velkým procentu diváctva probudí potřebu vysmát se "bizarním" postavám umělecké scény, a to jak aspirujícím studentům, tak jejich pedagogům - dokonce to je nejspíš nezřídka považováno za jeho hlavní záměr, sám jsem to tak minimálně z traileru vnímal. Přitom autoři se vůči tomu, že by cílili na explicitně groteskní scény, jasně vymezují, a jejich úmyslem je nakonec spíš upřímná snaha zaznamenat náročnost přijímaček pro obě zúčastněné strany. Ve finále to ale vypadá tak, že se půlka sálu směje i takovým věcem, jako je nepodstatná roztržitost v projevu jednoho z pedagogů, jako by se jednalo o bůhvíjakou výstřednost. Potřeba soudit vítězí nad snahou pochopit. Linka hledání autenticity v rámci vlastní tvorby i životních postojů uchazečů je přitom dost zajímavá, nepřijde mi až tak nepochopitelný, že ve dvaceti mnozí z nich tlumočí stokrát omletý fráze nebo se snaží jen prvoplánově šokovat, a o to důležitější je pak snaha profesorů vymámit z nich něco nad tenhle rámec. Nevím. Celý to vyznívá trochu nešťastně, nicméně ne úplně vinou samotných autorů a aktérů. Ze všeho nejvíc je to zrcadlo přetrvávající společenský neschopnosti vnímat jinakost pozitivně. ()

Tristan_nsc

Dokumentární snímek stejně skvělý jako člověčinka, která je jeho hlavním cílem pozorování. Střet idealistických uchazečů o studium na pražské AVU s realistickými kantory, kteří během dvou výběrových kol kvalitně podusí omladinu nejednou záludnou otázkou, jako třeba, proč chtějí tvořit umění a jestli bude svět lepší když se budou věnovat umělecké tvorbě. Korunu všemu nasazují dvě důchodkyně na vrátnici a jacísi řemeslníci, kteří patřičně pohoršeně, ale i s nadhledem komentují budoucí studenty. Samozřejmě je nutné podotknout, že ne všichni jsou stejní jako tento, částečně, exotický výběr. Na stranu druhou pro účely satiry a lehkého zesměšnění je výběr skvělý. ()

Pattrick

Dokument skvělý, výborně natočený a ukazuje realitu studentů na akademii. Ve směs tyto lidé jsou zavřeni ve své bublině, lidsky jsou velmi slabými kusy, bez silného názoru (proto chápu některé otázky učitelů při pohovoru). S jedním takovým člověkem z AVU jsem byl a potvrzuji, že všechny vtipné momenty jsou reálné a velmi smutné. ()

hodnaduse

tak trošku 70 kč v prdeli, mrzí mě že to není na piratebay, ale jinak dobrýýý no. lidi na přeshubu, ale učitelé (většina z nich teda) to fakt zajebávali s těma otázkama, dostali je tzv do kolen. musely jsme dát s monikou v polovině cígo abychom to rozdýchaly, nevěříme, že takhle probíhají někde přijímačky... baby na vrátnici jsme my dvě. kamera super, ale nějaký záběry bezdůvodně zdlouhavý.... jinak to bylo hezky absurdní ()

5tipes

Nápadité dílo, které člověka vtáhne do zajímavého prostředí. Místy jsem se začal nudit a určitě bych uvítal výrazně kratší stopáž. 15 minut by se ve filmu našlo. Jinak velmi atraktivní umělecký film, který dokáže zaujmou i neartového diváka. ()

doubravkaa

Hodně mě to bavilo, hodně mě to překvapilo. Sama mám vystudovaný výtvarný obor na "normálnější" škole (ale už dávno, v devadesátkách) a AVU mi místama připadalo jako blázinec...hlavně díky některým dvěma učitelkám... A ten strašný binec všude! Líbil se mi pan Kokolia, bavili mě historici umění. Překvapily mě zásadní neznalosti uchazečů o studium na AVU. Bezvadné byly záběry přes vrátnici a na vrátnici. Nechtěla bych tam být na přijímačkách a nechat se u toho natáčet, to těm uchazečům vážně nezávidím. Ale za mě to bylo opravdu zajímavé, jak daleko do zákulisí jsme se dostali. Kamera byla taky fajn. Možná se na o podívám ještě jednou. ()

StaryMech

Díky "Zkoušce umění" jsem měl po delší době dojem, že ČSFD splnila svoji úlohu základny pro smysluplnou diskusi. Pro mě samotného je ale takřka nemožné film zhodnotit, jelikož vzhledem k jeho postmoderní otevřenosti na všechny strany nejsem s to si ujasnit jeho poselství. ("Observační dokument" je jen dobová nálepka - každý observujeme po svém, a leccos zůstane ve střižně.) Bylo-li jedním z cílů tvůrců diváka rozesmát, cítím se nezasažen. Proč nedávám čtvrtou hvězdičku: forma, některými přispěvateli chválená, jen kopíruje evropský nadprůměr. ()

raininface

Film je zajímavý tím, že v něm jsou všichni trapní: zkoušení, zkoušející, dokonce i ty vrátné. Každý je někdy trapný, ale málokdo s tím leze do filmu. Odvaha, nebo blbost? ()

slatkakuca

Je vám 19, jste na přijímačkách, svítí na vás kamera a někdo do vás valí konfrontační otázky, uf, výsledek asi nemohl být jiný, vypadáte prostě jak nevyzrálé děcko bez názoru. Další otázka je, jak moc to tvůrci sestříhali, aby také ukázali, že čerství maturanti nemají ani základní přehled, fakt mi jich bylo líto. A ty záběry na cukající koutky vyučujících si také mohli odpustit. Na AVU jsem byla na klauzurách, nepochopila jsem nic z toho, co jsem viděla a proto mě ten umělecký svět fascinuje. Bohužel dokument ukazuje, že je to banda podivínů z jiného vesmíru, a to je škoda. Nicméně i přes to je dokument velice vtahující a dívala bych se klidně dalších pár hodin. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky