Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatický příběh inspirovaný skutečným životním osudem záchranáře Carla Brasheara vypráví o statečném a čestném muži, jehož životní krédo znělo: Nikdy se nevzdávej! Už jako malý chlapec se Carl Brashear na otcově malé farmě v Kentucky přesvědčil o tom, že život je těžký a nikomu nedá nic zadarmo. Když po letech jako mladý muž opouští rodiče, aby vstoupil do námořnictva, otec mu nařizuje, aby byl ze všech nejlepší a nikdy neskončil jako on, udřený rolník, který nemá chvíli oddechu. Carl slouží na lodi jako kuchař, touží ale stát se něčím víc. Po nehodě vrtulníku se pro zraněného muže potápí vrchní velitel Billy Sunday a vzhledem k jeho potížím při vynoření se zdá, že už nikdy nebude moci sestupovat do větších hloubek. Carl se v té chvíli rozhodne, že i on se chce stát potápěčem. Jelikož je ale první černoch, který o něco podobného usiluje, do výcvikového tábora se dostane jen s velkými obtížemi. Velitelem výcviku je tam právě Sunday. Ten nikomu nic nedaruje a s námořníky se nemazlí. Carl navíc naráží na projevy rasismu a nenávisti. S jedinou výjimkou se všichni bílí námořníci odstěhují z jeho ubikace. Když pak při nebezpečném ponoru zůstane jeden voják pod vodou a zachrání ho právě Carl, medaili dostane vojín Rourke, přestože právě ten tam svého kolegu nechal. Carl má ale před očima jen jedno: uspět tak, jak si to přál jeho otec, a to navzdory tomu, že se zanedlouho dozvídá, že otec zemřel… Při závěrečných zkouškách se zdá, že nemá šanci. Velitel výcvikového střediska, rasisticky založený senilní stařec, kterého sem armáda poslala, protože nevěděla co s ním, nechce, aby právě za jeho velení se stal námořním potápěčem černoch. Když Carl pod vodou plní zadaný úkol a žádá nářadí, jeden z námořníků mu prořízne pytel, takže musí na dně pracně všechno hledat. Stráví v ledové vodě devět hodin, ale nevzdá se. Nakonec se ocitá v nebezpečí života a velitel Sunday dává na vlastní zodpovědnost povel, aby byl vytažen. Senilní stařík si může plíce vykřičet, nikdo už ho neposlouchá. Carl si získal úctu i svých bývalých nepřátel… Před složením zkoušek se Carl v knihovně seznámí s Gwen, která právě dokončuje studia medicíny. Díkva mu pomůže s učením a nakonec se oba rozhodnou, že se vezmou. Carl pokračuje v úspěšné kariéře námořního potápěče a je povolán také v závažném případě, kdy se nad oceánem zřítil americký bombardér, který měl na palubě jadernou bombu. Ta skončila na dně moře a je třeba ji co nejrychleji najít. V okolí se navíc vyskytují i ruské ponorky, které po ní také pátrají... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (169)

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Zajímavý pohled na život Carla Brasheara, který to v něm určitě neměl lehké. Narodil se do rasistické povrchní ameriky let předválečných, kde devadesát procent američanů bylo rasisty jako poleno a se zbylými deseti procenty bylo nakládáno téměř jako s černochy. Název celého snímku Ten nejlepší nevystihuje samotné kvality filmu, ale hlavní postavu, který opravdu působí jako ten nejlepší ze všech, jako člověk, který v životě ani jednou nechyboval. To zní trochu nerealisticky, sice je film založen na životě skutečného Carla Brasheara, těžko ale uvěřit tomu, že se všechno odehrálo tak jako ve filmu. Cuba Gooding Jr. se hodně snaží ze sebe vytáhnout životní výkon, což se mu však nedaří a pro mě tak jeho životní rolí zůstává Frank Sachs z Lepší už to nebude. Bobby De Niro už hraje to svoje a na všechny ostatní to bohatě stačí. Zbytek herecké sestavy je trochu vyšachován díky tomu, že film se až příliš drží jediné postavy, moc to ale nezamrzí neboť ostatní herci ani za tu zmínku nestojí. Čekal jsem něco lepšího, něco ve stylu Annapolis. Ten je však o třídu výše, bohužel. ()

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Tady jasně vidíme, jak může dopadnout film, když se ho chopí režisér bez citu a bez představy, co chce vlastně točit! Výsledek totiž leží někde mezi životopisným dramatem a klišovitým „odhodlání i špatné předpoklady přenáší“ filmem. První půlka je jasný hrdinský blábol o statečném utlačovaném černouškovi, který se jako první zástupce své rasy snaží stát armádním potápěčem, ale zlí běloši ho diskriminují, nemají ho rádi a dělají mu naschvály! Hlavně ten velkej kápo hlavní potápěč (De Niro) mu dává co proto, ale my víme, že ve skutečnosti má zlaté srdce! Černoch to ale nevzdává a s vypětím všech sil jim dokazuje, že je to fakt kurva dobrej týpek bez bázně a hany! Když už jim to všem konečně předvede a celá Amerika ho začne brát, stane se nehoda a on přijde o nohu – předtím ještě ale zachrání pár lidí! Ale to mu přeci nemůže zabránit pokračovat v potápění! Ale opět všem musí dokázat, že na to má. Celý proces se opakuje pouze s tím rozdílem, že teď už nikomu nevadí, že je černý, teď jim vadí, že je mrzák! Jo, vlastně ještě jeden rozdíl – v prvním „díle“ mu De Niro dělal ze života peklo, teď ho podporuje! A jak myslíte, že to dopadne?.....Je škoda, že to takhle zpackali! Chápu, proče se v tomhle filmu sešla taková oskarová tlupa, scénář je totiž vyloženě „Oskaryždímající“, ale to by se ho musel chopit někdo jiný. Někdo s citem pro věc, kdo by nenatočil směšně hrdinskou a lacině dojemnou slátaninu! Protože už z prvních záběrů na odhodlaného Cubu Goodinga jr. je nám jasné, že něco bude špatně! Celkově je jeho postava to nejhorší na celém filmu. Je moc suverénní. Naprosto nás ani nenapadne, že on by mohl mít nějakou krizi, nějaké problémy, nebo že by to snad mohl vzdát. Od začátku jde hladce přes všechny překážky a přitom zachraňuje cizí životy a my nemáme důvod mu držet palce, když je tak v klidu! Vlastně mi pěkně lezl na nervy! Postava Roberta De Nira je už mnohem zajímavější! Je lidská, není to bůh (ačkoli to o sobě říká) a pod slupkou drsného válečného hrdiny se skrývá slaboch! A Rober De Niro je nejlepší herec všch dob, takže se není čemu divit, že je vrcholem a kladnou stránkou špatného filmu. Ještě mu zdařile sekunduje jeho filmová partnerka Charlize Theron, která je většinu své doby na plátně opilá, ale tak krásně! Škoda že je její postava jen figurka bez většího prostoru! Hudba ve filmu je nevýrazná a neustále mi připomínala jiné snímky, takže asi slušná vykrádačka! Ten nejlepší je skutečně nepovedený film, který působí směšně a lacině, snaží se citově vydírat, ale i tak vás nedojme, postrádá náboj a katarzní scény nudí, nebo jsou spíše úsměvné! Za Bobbyho De Nira a Charlize přidávám pár bodů navíc. ()

Reklama

VanTom 

všechny recenze uživatele

Opravdu ničím vybočující (životopisné/"sportovní") drama o ctižádostivém černochovi, který na umanuté cestě za životním snem – stát se námořním potápěčem – překoná obvyklá protivenství, zde znásobená barvou kůže. Stěžejní výcviková pasáž se nadechla ještě dobře, i díky nevyzpytatelnému rasismu instruktora Roberta DeNira, střípky ze života a přezkoumávání před výborem v poslední třetině už však zatopily zkratkovitost, patos a nezájem. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Nálepka „podle skutečného příběhu“ mě začíná děsit. Obzvláště pokud patří k na první pohled jasně vykonstruovaným filmům. Život sice občas píše neskutečné věci, ale to ještě neznamená, že je tak špatný scénárista. Pokud jste černí, tak si s chutí připomeňte předsudky, s jakými bojovali vaši předci. Žádný jiný důvod ke sledování tohoto blábolu mě nenapadá. Leda byste chtěli vidět špatný film s Robertem De Nirem a Cubou Goodingem Jr.. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Jmenuju se vrchní velitel Billy Sunday !! V Chicagu žije jeden kněz se stejným jménem jako je to moje.. Podařilo se mu z města vyhnat kurvy, ožraly a negry, aby se tam vůbec dalo aspoň dejchat.. Jedinej rozdíl mezí tím knězem a mnou byl ten, že on Bohu sloužil a já Bůh jsem !!" ()

Galerie (30)

Zajímavosti (6)

  • Knihovna, do které jde Carl Brashear (Cuba Gooding Jr.) studovat, je původní Carnegie Library postavena v Portlandu ve státě Oregon. Cvičiště potápěčské školy bylo natočeno na řece Columbia, podél hranice státu Oregon a Washington. Město v pozadí se jmenuje Longview a nachází se ve státu Washington, USA. Podél břehu v Longview lze vidět papírnu Weyerhaeuser. (Posheidon)
  • Carl Brashear sloužil půl roku v námořním doprovodu prezidenta Eisenhowera. (duklak2)
  • Carl Brashear se během svého života třikrát oženil a i třikrát rozvedl a z těchto tří manželství měl 4 děti - Shazanta, DaWayna, Phillipa a Patricka. (Posheidon)

Reklama

Reklama