Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatický příběh inspirovaný skutečným životním osudem záchranáře Carla Brasheara vypráví o statečném a čestném muži, jehož životní krédo znělo: Nikdy se nevzdávej! Už jako malý chlapec se Carl Brashear na otcově malé farmě v Kentucky přesvědčil o tom, že život je těžký a nikomu nedá nic zadarmo. Když po letech jako mladý muž opouští rodiče, aby vstoupil do námořnictva, otec mu nařizuje, aby byl ze všech nejlepší a nikdy neskončil jako on, udřený rolník, který nemá chvíli oddechu. Carl slouží na lodi jako kuchař, touží ale stát se něčím víc. Po nehodě vrtulníku se pro zraněného muže potápí vrchní velitel Billy Sunday a vzhledem k jeho potížím při vynoření se zdá, že už nikdy nebude moci sestupovat do větších hloubek. Carl se v té chvíli rozhodne, že i on se chce stát potápěčem. Jelikož je ale první černoch, který o něco podobného usiluje, do výcvikového tábora se dostane jen s velkými obtížemi. Velitelem výcviku je tam právě Sunday. Ten nikomu nic nedaruje a s námořníky se nemazlí. Carl navíc naráží na projevy rasismu a nenávisti. S jedinou výjimkou se všichni bílí námořníci odstěhují z jeho ubikace. Když pak při nebezpečném ponoru zůstane jeden voják pod vodou a zachrání ho právě Carl, medaili dostane vojín Rourke, přestože právě ten tam svého kolegu nechal. Carl má ale před očima jen jedno: uspět tak, jak si to přál jeho otec, a to navzdory tomu, že se zanedlouho dozvídá, že otec zemřel… Při závěrečných zkouškách se zdá, že nemá šanci. Velitel výcvikového střediska, rasisticky založený senilní stařec, kterého sem armáda poslala, protože nevěděla co s ním, nechce, aby právě za jeho velení se stal námořním potápěčem černoch. Když Carl pod vodou plní zadaný úkol a žádá nářadí, jeden z námořníků mu prořízne pytel, takže musí na dně pracně všechno hledat. Stráví v ledové vodě devět hodin, ale nevzdá se. Nakonec se ocitá v nebezpečí života a velitel Sunday dává na vlastní zodpovědnost povel, aby byl vytažen. Senilní stařík si může plíce vykřičet, nikdo už ho neposlouchá. Carl si získal úctu i svých bývalých nepřátel… Před složením zkoušek se Carl v knihovně seznámí s Gwen, která právě dokončuje studia medicíny. Díkva mu pomůže s učením a nakonec se oba rozhodnou, že se vezmou. Carl pokračuje v úspěšné kariéře námořního potápěče a je povolán také v závažném případě, kdy se nad oceánem zřítil americký bombardér, který měl na palubě jadernou bombu. Ta skončila na dně moře a je třeba ji co nejrychleji najít. V okolí se navíc vyskytují i ruské ponorky, které po ní také pátrají... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (169)

Paldini 

všechny recenze uživatele

Rusové mají svého opravdového člověka Meresjeva a černí Američani mají svého opravdového člověka Brasheara, ale v tomto případě Rusové své americké kolegy krutě válcují. Jak tak koukám, tak nejsem sám, komu se film zdál nějaký takový odbitý a hlavní představitelé mi připadali, že je natáčení vůbec nebaví. Ne že by bylo mé mínění o hereckých schopnostech Goodinga jr. nějak vysoké, ale ten De Niro vyloženě zklamal. ()

klerik 

všechny recenze uživatele

No dobre, trochu napätia tu bolo. Ale inak dosť nekonzistentne napísaný scenár (dejový oblúk wtf). Herci nemajú čo extra hrať. Niečo o chlapskej hrdosti, niečo o rasizme, niečo o láske... a všetko je to divácky nepríťažlivé (je to čiastočne aj dobou, do ktorej je film zasadený). Ako TV film by to bolo zaujímavé, takto premárnená príležitosť... ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

Slovo životopisné dodává dramatům tu kořeněnou chuť, která člověka obvykle přitáhne a snímku dodá na pikantnosti. Vždyť co je zajímavějšího, než nakouknout do života někomu úspěšnému nebo i nechutnému, každopádně však vždy vyčnívajícímu z davu? O to se snaží i Ten nejlepší, jenže ne tou nejlepší způsobou. Ano, Carl musel prožít hodně ústrků, nepřátelství a odříkání, než dokázal všechno, co dokázal, jenže film je až příliš jednostranně zaměřen. Nikde není žádný jeho pád, žádný problém, který by se mu vyřešit nepodařilo. Se vším se popral a z každého takového souboje vyšel jako vítěz. A to je největší problém. Všichni v něčem a někdy prohráli, kromě filmového Carla. A tak se každá další překážka, kterou život a scénárista Carlovi do cesty postaví, stává jen jakousi parodií na sebe samu. Ničemu člověk neuvěří, přestože obyčejnou selskou logikou chápe, že se to tak klidně mohlo stát. A neuvěří tomu proto, že postavy jsou příliš jednotvárné a nerozvinuté. Každý (bílý) námořník je rasista až na půdu, kromě toho koktavýho. Velitel se snaží hlavního hrdinu setřít, aby nakonec zjistil, že si ho váží, že všechny zkoušky prošel se ctí a stal se tak lepším. A vždycky je tu někdo, kdo nechce, aby se chudákovi černochovi nic nepovedlo a to vlastně bez zjevného důvodu nebo bez projeveného rasismu (ať už šéf výcviku Poppy, nebo později poručík/kapitán Hanks). Tenhle film mohl být úchvatný, kdyby ho natočil někdo, jehož se rasová nenávist nijak osobněji netkla, kdo nechce ukázat, jak strašní bílí byli, kdo má nadhled a zvládne ukázat i opačnou stránku mince a charakterů lidí. Jenže to Tillman není a nejen proto, že je černoch. ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Film chtěl poukázat na skutečnost, jak těžce se vyrovnávala Amerika se zákonem o zákazu rasismu, který byl léta v myslích Američanů zakořeněn (viz hlavní velitel tábora) a k jehož překonání bylo třeba použít svědomí opravdového člověka a vojáka (Robert De Niro). Myslím, že se posledně jmenovaný ujal své úlohy drsného, ale spravedlivého velitele dobře. Děj byl dle skutečné události, takže bylo těžko vymýšlet věci, které se nestaly. ()

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Zajímavý pohled na život Carla Brasheara, který to v něm určitě neměl lehké. Narodil se do rasistické povrchní ameriky let předválečných, kde devadesát procent američanů bylo rasisty jako poleno a se zbylými deseti procenty bylo nakládáno téměř jako s černochy. Název celého snímku Ten nejlepší nevystihuje samotné kvality filmu, ale hlavní postavu, který opravdu působí jako ten nejlepší ze všech, jako člověk, který v životě ani jednou nechyboval. To zní trochu nerealisticky, sice je film založen na životě skutečného Carla Brasheara, těžko ale uvěřit tomu, že se všechno odehrálo tak jako ve filmu. Cuba Gooding Jr. se hodně snaží ze sebe vytáhnout životní výkon, což se mu však nedaří a pro mě tak jeho životní rolí zůstává Frank Sachs z Lepší už to nebude. Bobby De Niro už hraje to svoje a na všechny ostatní to bohatě stačí. Zbytek herecké sestavy je trochu vyšachován díky tomu, že film se až příliš drží jediné postavy, moc to ale nezamrzí neboť ostatní herci ani za tu zmínku nestojí. Čekal jsem něco lepšího, něco ve stylu Annapolis. Ten je však o třídu výše, bohužel. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (6)

  • Knihovna, do které jde Carl Brashear (Cuba Gooding Jr.) studovat, je původní Carnegie Library postavena v Portlandu ve státě Oregon. Cvičiště potápěčské školy bylo natočeno na řece Columbia, podél hranice státu Oregon a Washington. Město v pozadí se jmenuje Longview a nachází se ve státu Washington, USA. Podél břehu v Longview lze vidět papírnu Weyerhaeuser. (Posheidon)
  • Synovec Carla Brasheara Donald je hokejistou týmu NHL Washington Capitals. (duklak2)
  • Jaderná bojová hlavice byla nalezena po dvou a půl měsících hledání. Za svou službu při hledání bomby byl Brashear později oceněn medailí Navy and Marine Corps Medal, což je nejvyšší námořnické vyznamenání za nebojové hrdinství. (Posheidon)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno