Dina

• Norsko Jeg er Dina (více)
Norsko / Švédsko / Francie / Německo / Dánsko, 2002, 125 min

Malá Dina je nevinnou obětí tragické nehody, kterou jí truchlící otec nikdy nedokázal odpustit. Citově strádající dívenka roste jako dříví v lese a zmítá se mezi myšlenkami na smrt a chutí žít. Z osamělosti ji dokáže vytrhnout jen hudba a laskavý domácí učitel. Dina hledá útěchu ve fantazii, která jí otvírá dveře do spirituálního světa. (oficiální text distributora)

tron

Nerád by som bol sexistický, ale DINA ťažko osloví mužských divákov. Ole má vynikajúci cit pre tajuplnú atmosféru (čo potvrdil už v Strážcovi mŕtvych), ale problém mu robí príbeh. Taký veľký, až ho upodozrievam, že mu oňho vlastne ani nejde. Zato sa vyžíva v atmosfére a v hereckých výkonoch. Z tých nezaujmú ani tak muži (Depardieu, Eccleston), ale skôr titulná Maria Bonnevieová. ()

Brandon

Dina je nezkrotná mrcha, Dina je šílená bestie, Dina je božská. Už od dětství, kdy nešťastnou náhodou zavinila smrt své matky, je Dina stíhána přeludy a duchy mrtvých. Její blízcí, kteří jsou její krutostí a bezcitností vyčerpáni, nemohou být bez ní, ale s ní také ne. Vyčerpává je, využívá je. Nikdo ji nesmí opustit a ten, kdo ji opustí, zemře. Uvolnění nachází pouze v hudbě, jízdě na koni a v léku, kterým je ruský "anarchista". Dina je pořádnej masakr, kterej mě každou chvíli přiváděl k údivu. DINA!!! ()

fragre

Teď už vím, že žena bouře, žena lvice, není Tornádo Lou, ale Dina. Syrové, kruté, erotické, dramatické, severské jak Munchův Křik. Zcela nepřipraven jsem jsem tento film as před rokem shlédl po půlnoci v TV a dojem byl takový, že jsem ráno rozbil prasátko a běžel si ho rychle koupit. Není divu, že vedle takové čarodějky byl i G.Depardieu jen chcípáček. ()

nirvanafan

SPOILERY!! Film o holce, co se poté, co zabje svoji matku, začne chovat jako největší kráva pod sluncem. Dostane chuť na sex, tak si na někoho skočí. Někdo řekne, co se jí nelíbí, tak mu za to rozbije držku. A kupodivu jí to všechno v tehdejší patriarchální společnosti ještě prochází. A týhle píče mám celej film fandit? Doufala jsem, že na konci aspon chcípne a ona akorát potratí. Fakt hrůza. ()

Smok

Dina je Bohom zabudnuté a otcom nenávidené dieťa. Neni sa ani čo diviť, keď svojej mamičke nechtiac dopraje kúpeľ v lúhu, snáď od nej nikdo nemôže požadovať, aby dorástla do duševne vyrovnaného jedinca. Obzvlášť muži to s ňou zrejme budú mať ťažké, a mnohí by urobili lepšie, keby radšej dobrovoľne podstúpili vazektómiu, ako sobáš s Dinou. Však pán Depardieu? ()

• Filmaři začali s natáčením v půli března roku 2001 v Norsku. (Lynette)
  • Film vznikl podle novely "Dina's Bok" norského spisovatele Herbjorga Wassma. (Lynette)
  • Toto norské drama získalo 9 cen a 8 nominací v průběhu let 2002 až 2003. Herečka Maria Bonnevie za ztvárnění nevyrovnané Diny získala roku 2002 cenu Amanda v kategorii "Nejlepší herečka" na filmovém festivalu v Montrealu (Kanada). (Lynette)