Malá Dina je nevinnou obětí tragické nehody, kterou jí truchlící otec nikdy nedokázal odpustit. Citově strádající dívenka roste jako dříví v lese a zmítá se mezi myšlenkami na smrt a chutí žít. Z osamělosti ji dokáže vytrhnout jen hudba a laskavý domácí učitel. Dina hledá útěchu ve fantazii, která jí otvírá dveře do spirituálního světa. (oficiální text distributora)

Ketri

"Už nikdy nikomu nedovolím, aby mě někdo opustil!" Jo, každému prostě jednou dojde trpělivost. Úchvatný příběh, který potěší jak ženy (hrdinka je samostatná žena činu, která se dokáže pohybovat v uzavřeném světě mužů, nejde pro ránu daleko a má obchodnický talent) tak i muže (je to bláznivá děvka). Vynikající herecké výkony, krásná hudba a příroda, hodně zajímavá výtvarná stránka filmu. Prostě další z filmů, na který jen tak dlouho nezapomenu. ()

misterz

Ufff, tak to bolo niečo. Ide o veľmi ťažkú drámu (hlavne kvôli jej forme), kde sa rozoberajú zaujímavé, ale o to viac komplikované témy súvisiace s vyrovnávaním sa s nešťastnou nehodou a sebaobviňovaním. Malá Dina zvolí veľmi nekompromisnú formu riešenia - citovo vychladne a následne sa uzavrie pred svetom. Stane sa z nej chladná skala vo svojom vlastnom svete. Vyrastie z nej navonok silná, tvrdá žena, vo vnútri však neskonale krehká a citovo doráňaná. Úžasný výkon M. Bonnevie ma často dokázal zhypnotizovať, lepšie sa už postava Diny aj so všetkou jej psychológiou snáď ani nedala zahrať, a to, že išlo o naozaj veľmi náročnú postavu mi môžte veriť. Na druhú stranu sa mi niektoré pasáže zdali trocha umelo natiahnuté a zbytočne záberovo spomalené. Nehovorím, snové sekvencie so zábermi na prenádhernú prírodu majú svoje čaro, ale nič sa nemá preháňať, ich častá frekvencia výrazne uberala z dramatického náboja. Na slušný nadpriemer to však stačí. Odporúčam náročnému milovníkovi drám, alebo tým, čo uprednostňujú umeleckú formu pred klasikou. 75/100 ()

tron

Nerád by som bol sexistický, ale DINA ťažko osloví mužských divákov. Ole má vynikajúci cit pre tajuplnú atmosféru (čo potvrdil už v Strážcovi mŕtvych), ale problém mu robí príbeh. Taký veľký, až ho upodozrievam, že mu oňho vlastne ani nejde. Zato sa vyžíva v atmosfére a v hereckých výkonoch. Z tých nezaujmú ani tak muži (Depardieu, Eccleston), ale skôr titulná Maria Bonnevieová. ()

Faye

Tragedie, která zaviní, že se z bezstarostného dítětestane zmatené „zvířátko“ , které si cestu k dospělosti, objevuje pomocí instinktů a „svých styků se smrtí“. A objevuje ji bez zábran, se všemi krajnostmi vášně pro to co miluje, obdivuje, potřebuje, chce anebo už nechce!!! Musím přiznat, že po úvodním "hororu" z prádelny jsem jen stěží odolávala pokušení film vypnout! Naštěstí jsem víc věřila vkusu člověka, který mi tento mysteriózní film doporučil. ()

k212

Přestudená vyprávěnka o jedné duševně zmrzačené osobě (anebo o emocionálně okleštěné schizofreničce), která svým konáním a otevřeným přístupem ke smrti ovlivňuje své okolí, jenž je hlavní hybatelkou a kumulací veškerého negativního bytí. Hodně divný film o zvláštních lidech, značně náročný na sledování, a přesně pasující do severských zemí, alespoň na mě tak působí. 75% ()

• Herci si během natáčení stěžovali na velmi silný vítr a velkou zimu, většinu času byli doslova promrzlí. (Lynette)
  • Toto norské drama získalo 9 cen a 8 nominací v průběhu let 2002 až 2003. Herečka Maria Bonnevie za ztvárnění nevyrovnané Diny získala roku 2002 cenu Amanda v kategorii "Nejlepší herečka" na filmovém festivalu v Montrealu (Kanada). (Lynette)
  • Film vznikl podle novely "Dina's Bok" norského spisovatele Herbjorga Wassma. (Lynette)