Free!

Kamera:

Kazuya Takao

Hudba:

Tacuja Kató

Kódži Takahaši, Megumi Macumoto, Misa Kató, Takehiro Hasu, Sačiko Čidžimacu, Tacuhisa Suzuki, Mei Tanaka, Mijuki Kobori, Jóko Hikasa, Cubasa Jonaga (více)

Série(3) / Epizody(38)

Recenze uživatele HDeer k tomuto seriálu (2)

Iwatobi Swim Club (2013) (S01)

Priznám sa než som sa odhodlal nazrieť do seriálu Free! - Iwatobi Swim Club mal som mierne obavy ohľadom jeho celkovej výstavby, nakoľko plavecké súťaže jednoducho nestačia na to, aby pokryli celú zápletku série. Našťastie seriál toho ponúka omnoho viac, než človek vôbec dokáže čakať. V prvom rade je to nenahraditeľné vykreslenie slobody v podobe plávania, ktorá z postáv doslova srší a my tak aj keď len plytko máme možnosť uzrieť kúsok z ich psychológie. Daný obraz dotvárajú rozmanité skúsenosti úvodnej štvorice ako napríklad ich výlet na neďaleké ostrovy s cieľom zdokonaliť sa plávaním cez oceán. Narozdiel od iných športových seriálov, každá postava je úplne odlišná preto divákovi nerobí žiadny problém si ich dokonale zapamätať. V druhom rade ide o komplexný vzťah medzi Harukom, Makotom, Nagisou a ich odvekým priateľom a spoluplavcom Rinom, ktorý sa postupom kompletne odhaľuje až po dlho očakávané finále, kde sa napokon ukáže, že nebol vôbec zbytočným ako si mnohí mohli myslieť. Všetko nakoniec vyzdvihuje nádherná, pestrofarebná animácia, ktorá môj názor ešte viac ovplyvnila. Nech sa však akokoľvek snažím, päť hviezd z toho jednoducho vykúzliť nedokážem. V hlave mi totiž stále leží isté znepokojenie, ktoré ma prenasleduje hádam už od prvých epizód. Ide skôr o zdanie, že kvôli deficitu ženských postáv začali tvorcovia ovplyvňovať hlavné postavy tak, že reagujú tak ako reagujú. Práve kvôli tomu zo vzájomných reakcií/konfrontácií plynie akýsi zvláštny, neprirodzený pocit a postavy aj keď by som dal ruku do ohňa za to, že sú úplne normálne, miestami pôsobia naozaj homosexuálne. Pokiaľ by sa jednalo o výnimku, možno som ešte schopný to akceptovať, lenže nakoľko tým trpí väčšina interakcií, považujem to za značný prešľap, bez ktorého by si seriál istotne hravo vystačil. ()

Eternal Summer (2014) (S02)

Omnoho slabšia napodobenina pôvodnej série. Protagonisti sú síce o rok starší, avšak v zápletke sa nedeje žiadny zásadný rozdiel. Dej miestami stagnuje na nepochopiteľne banálnych problémoch, ako napríklad Nagisov problém so známkami, pre ktorý mu chcú rodičia zabrániť v tom, aby ďalej plával v školkom klube. Všetko sa však postaví na nohy v momente ako sa Haru rozhodne začať riešiť svoju budúcnosť, a vycestuje aj spolu s Reiom do Austrálie, ktorá mu otvorí oči, To si predstavujem ako dokonalú myšlienku športového seriálu, nie akési chabé, teplošské náznaky záujmu spomedzi plavcov, ktoré mnohokrát vrcholia hádkami, podobným hádkam milencov. ()