Dva mladí nezkušení studenti, nespokojení s nároky učitelů i mentorováním rodičů, se pokusí ilegálně přejít do zahraničí - ale protože směřovali do spřáteleného Polska, nic se jim nestane. Retroladěný příběh se odehrává na počátku 60. let a přibližuje rozmach kavárenských kapel. Oba protagonisté právě jednu takovou, která hraje jazz, obdivují, zameškávají školu a chtějí radikálně změnit svůj dosavadní život, který jim připadá šedivý... Bohužel jak studenti, tak jejich myšlenkový obzor jsou vypodobněni dosti neuměle. (oficiální text distributora)

čmeld

Jedna * za Kaisera,Dlouhého a druhá za Krause, kteří zvládli zahrát fajnově role, v tak odpadovým filmu:) ()

Pitryx

Nuda a šeď. Nevýrazní herci, byť později slavní. Prostě jsem se nudil. Snímek nezasluhuje zvláštní pozornosti. U mne propadnul. 20110725++++++ V podstatě souhlasím s mým bývalým komentářem. Ale přesto zvedám hodnocení alespoň na těch dvacet, aby to tedy alespoň něco mělo. Být zcela bez plusu by si to nezasloužilo. Něco z těch dvaceti je i panu Schelingerovi. ()

Prubner

Opravdu jsem nepochopil, proč hlavní hrdinové chtějí emigrovat zrovna do Polska. Proč ne rovnou do Sovětského svazu ? Tenhle nedomyšlený nápad pak sráží celý film dolů. Je to o ničem, nic zajímavého tu nenajdete. ()

Cibulka_C

Rozhodně zajímavý film, ale na druhou stranu lehce bizárek, protože 70. léta, známe už. 🙋🏼‍♀️ Úplně bych to nenazvala dramatem, spíš komedií, protože nějaké zásadní zvraty jsem úplně nepochytila anebo jsem jednoduše slepá. 🤷🏼‍♀️ Chlapci totiž emigrovali do Polska, po cestě se jim nic zásadního a dramatického nestalo, spíš se objevovaly docela vtipné úvahy - loupák ve vlaku… to bylo třeba nejvíc random slovo v celém filmu. :D Oldřich Kaiser opět vypadal, jak kdyby mu bylo patnáct, Vladimír Dlouhý the same, takže ideální film pro mě. 😃 A jako bonus bych ráda zmínila zrychlené záběry, které sice byly lehce divné, ale odlehčilo to tu atmosféru dalšího basic filmu ze sedmdesátek. :D ()

rigby

Trochu nostalgický film vzhledem k hereckému obsazení. Překvapila účast mladičké Dagmar Patrasové, kterou jsem vážně nepoznal. Jinak děj je samozřejmě jednoduchý, hlavní je poučné vyznění, že z ČSSR se neutíká. A to ani do Polska. Trest samozřejmě následuje. ()

antragus

Za mě vpodstatě o ničem. Ve filmu je od začátku patrné, že ať to s tím útěkem bude jakkoli (tedy ať na něj dojde, nebo ne), s těmihle losery se o podařenou akcičku prostě jednat nemůže. Jediné plus tam vidím v hercích, které můžete vidět skutečně jako mlaďochy, námětově a dějově je to o ničem. Jo a jsem jediný, komu se zdá, že vecpat víceméně kladnou roli Krausovi je jako učit prase lítat? Teda bez urážky, mistře...;-) ()

Ajvo

Dnes už těžko pochopitelné, přesto si myslím, že to bylo míněno na jako trochu výchovně laděný film, jinak jsem si to vysvětlit nedokázal. Nakonec došlo i na vystřízlivění z alkoholu, smíření s tátou, který byl nakonec stejný jako syn, škola taky dopadne. Z toho vyšlo i to, jak lehce se zápletka rozpletla a docela sama. Z dnešního pohledu výborné herecké obsazení - opravdu klasa. Pro ostatní komentující: Proč do Polska?:-D Musím se Vašim nechápajím hlasům smát, chtěli do Polska, protože z Polska by se jim líp utíkalo na západ, třeba přes to moře, jak se ve filmu říká. ()

quiz

Zatleskal jsem... Jestli se filmy dají zhruba rozdělit na ty "o něčem" (hodnotné) a na ty "o ničem" (hodnoceny diváky převážně jako špatné), tak tenhle film byl prakticky "o ničem", ale přesto mě zaujal, mile potěšil. "Vás ta škola nezajímá už natolik, že ani nevyrušujete". Ano, Vladimír Dlouhý už ani nevyrušoval ve škole ani v praktickém životě, naprostý pohodář, bral všechno tak- jak to je, protože věřil tomu, že to tak má být.O nic se nesnažil, neusiloval taky o nic, co by ho jenom trošku přesahovalo...hrál si v dixilendu na banjo a snažil se dostat Dádu Patrasovou. Proto taky bez váhání přijal nabídku na "emigraci" od svých dvou kamarádů (Kaiser, Kraus) i když věděl, že neutíká od ničeho - pokud tady někdo nevidí jediný důvod v tom, že opustil (byl otcem vyhozen) rodinný pelíšek - a zrovna tak, že není důvod utíkat k NĚČEMU ve smyslu trvalé emigrace. "Ještě jsem neviděl moře"....tedy do Polska a potom se uvidí. Všechno bez přípravy, bez mapy, prakticky bez peněz...prodané kolo a stovka od Krause, který miloval svoje rodiče natolik, že nakonec cuknul. V Polsku chycen (opět naprostá pohoda s polskými pohraničníky, ochota, úsměvy....dokonce se předvedl, jak na to banjo válí), "deportován" domů, kde už ho s úsměvem přivítal kámoš Kaiser. "Tak kdy pojedete"...otázka od bubeníka Jeňýka Pacáka, který vůbec nic nezaregistroval. Film, kde se nemoralizuje jenom konstatuje, kde se nehodnotí, nezaujímají se žádná stanoviska, věci se ukazují takové jaké jsou a ne takové, jaké by jsme je chtěli za každou cenu mít, problémy se neřeší, nýbrž (po vzoru buddhistů) se nechávají "vytvrdnout"...všechno to jenom plyne a plyne a plyne. ()