Před vraždou

Epizody(4)

Vězeň odsouzený v cele na smrt má zálibu v řešení případu „zvenčí“ po schůzkách s klienty, kteří za ním do věznice dochází. Jednoho dne za ním přijde mladá reportérka snažící se vyřešit případ ženy zamčené ve sklepě a příběhy hned několika vzájemně cizích hlavních postav se začnou proplétat v tomto čtyřdílném seriálu, kterému rozhodně nechybí nejen detektivní vyšetřování a nečekaná překvapení, ale také notná dávka černého humoru. (TheEvilTwin)

Filumena

Stanley Tucci jako laskavý vrah, versus David Tennant kterého mám velmi ráda, černý humor, výborné zpracování, dobře běžící konverzačka. Tohle u mne nezapadne ve filmovém propadlišti. ()

BR23

Od 1. scény vo vlaku s teatrálnym obťažovaním, robí scenár vykonštruovanými situáciami z postáv väzňov vlastných absurdných činov. Problém sa nerieši hoc by ľahko mohol ale sa prehlbuje len aby sa stalo niečo dramatické čo by pridalo stopáž. ()

Bluelightnin

Postavy mě naprosto iritují svým nelogickým chováním. A to jsem se tak těšila na novou roli Davida Tennanta. Postava vikáře se chová jak naprostý imbecil. Je poznat, že autorem scénáře je Moffat. ()

dalia

Seriál je napínavý a je natočen tak, aby člověka přinutil se dívat dál v předtuše nečekaného, překvapivého rozuzlení, které by dalo nakonec všemu smysl, bohužel toto rozuzlení se vůbec nedostaví. Postava odsouzence v cele smrti je zajímavý motiv a její představitel je charismatický, nicméně celkově je to velice překombinovaný, v podstatě absurdní příběh s naprosto neuspokojivým závěrem. Chápu, že tvůrci chtěli ukázat, že vrahem se může stát každý, a to asi i tak nějak ukázali, ale to je celkem jasná věc. Na druhou stranu opravdu zajímavé motivy (co vedlo k vraždě kriminologovy ženy, nebo proč se "žena ve sklepě" chová od počátku tak nenormálně a nesnesitelně) se vůbec nedozvíme. Dobří lidé, kteří se ne vlastní vinou dostali do neřešitelné situace, skončí špatně, jak to dopadne s některými dalšími postavami, se nám tvůrci neobtěžovali sdělit. Celkem dobře rozjetá minisérie končí tak absurdně, že to alespoň u mne celý dojem spolehlivě pokazilo. ()

Jindra_S

Bohužel, nějak jsem postavám to, co hrají nevěřil. Formát, který přechází od komedie (třeba jako novodobý Sherlock) k dramatu (Sophiina volba), tomu taky vůbec nepomáhá. A korunu nasazují nelogické zkraty v jednání osob a jejich chování - postaveno hlavně pro efekt. Pokud by to bylo jenom míněno vážně, šlo by to akceptovat. Pokud jenom jako komedie, pak taky, ale ty přechody bylo obtížné sledovat. ()

KarlN

Pecka! Vzalo mi to dech...přesně podle mého gusta. Aneb co se může podělat, podělá se. David Tennant a Stanley Tucci jako vždy na výbornou. Jen bych vyškrtl roli velmi, velmi snaživé, netalentované a protivné rádoby novinářky. Příběh by bez ní fungoval daleko lépe a ubylo by rušivých momentů. Takže, jedna hvězda dolů. ()

tap

Rozkročeno někde mezi mobidní trapností Hawleyho Farga a scénáristickou vychytralostí Moffatova Sherlocka, bohužel je to místy natolik upocené a utahané za vlasy, až lituju, že jsem na to kliknul jen kvůli mým sympatyím k Tennantovi. I tak to ale díky přívětivé stopáži dokoukáte za dva večery. S02 už si odpustím. ()

Jirkacek

Seriál se zajímavým názvem Před vraždou jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX, aniž bychom předem zjišťovali jeho hodnocení zde na ČSFD nebo se do hloubky zajímali o čem vlastně bude. Prostě jsme si jej doma pustili a našeho rozhodnutí jsme vůbec nelitovali. Jak už to tak u seriálů a hlavně těch netflixových bývá, v prvním díle jsme se hlavně snažili seznámit s jednotlivými postavami a protože příběh byl veden ve dvou liniích, ukládali jsme si do paměti fakta, abychom si je mohli později spojit do jednoho celku. Vše začalo představením vězně v cele smrti, jímž byl Jefferson Grieff (Stanley Tucci), bývalý profesor kriminologie, který čekal v arizonské věznici na popravu za vraždu své manželky, které uřízl hlavu a schoval ji na neznámém místě. Jeho největším kamarádem ve vězení a dá se říci i jakýmsi společníkem, byl Dillon Kempton (Atkins Estimond), sériový vrah s fotografickou pamětí který působil jako Grieffův asistent. Ten byl totiž velice chytrý a do věznice za ním chodili lidé z venku, aby jim pomohl svým dedukčním myšlením najít zmizelé lidi či s jinými problémy, souvisejícím se zločiny, s nimiž si policie nevěděla rady. Tahle setkání nevadila řediteli arizonského vězení Caseymu (Dylan Baker), který schůzky rád pozoroval na kamerách ze své kanceláře. Jednoho dne za chytrým zločincem přišla novinářka Beth Davenportová (Lydia Dorothy West), aby o něm napsala článek, ale on ji odmítl. Jenže jen o pár desítek minut později se za ním znovu vrátila, protože měla strach o svou známou Janice Fifeovou (Dolly Wells), učitelkou matematiky, která v rodině anglického vikáře Harryho Watlinga (David Tennant) doučovala jeho dospívajícího středoškolského syna Bena (Louis Oliver). Novinářka ovšem netušila, že Janice zmizela právě v domě vikářovy rodiny, kam docházela Bena v neděli doučovat. Důvod jejího zmizení byl jednoduchý, ale zároveň bizarní. Učitelka totiž objevila flashku s dětským pornem, kterou vikář přijal od svého kostelníka Edgara (Mark Quartley), aby ji neobjevila jeho matka Hilda (Tilly Vosburgh). Nic netušící vikář flešku donesl domů a když ji náhodou Janice dala do notebooku a objevila její obsah, myslela si, že patří Benovi a chtěla jít na policii. To vikář a milující otec nemohl dopustit a zavřel nebohou učitelku do sklepa, kde ji přivázal a snažil se jí vysvětlit celé nedopatření. Jenže to bylo marné a tak vikář odjel za Edgarem, aby z něj vymámil přiznání, k čemuž se však mladík neměl. V noci se pak Edgar oběsil a za vikářem do jeho přijela policie. Mezitím se v USA Grieff snažil přijít na to, proč a kam Janice zmizela. Celý příběh tedy dostal naprosto bizarní rozměr a já byl zvědavý, jestli vikář raději učitelku pustí, nebo jestli ji najde ve sklepě Ben či manželka duchovního Mary (Lyndsey Marsal). Nebo dovnitř vtrhne policie ? Nebo u dveří zazvoní novinářka poté, co ji tam poslal Grieff ? Anebo to bude zcela jinak ? Možností bylo mnoho a jak se nakonec ukázalo, nejednalo se o žádný happyend. Ale podrobnosti si už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o skvělý zážitek při postupném vyšetřování případu. Rozhodně všem shlédnutí seriálu Před vraždou doporučuji, neboť se jednalo o chytrou detektivku se syrovým koncem, plnou paradoxů, nečekaných setkání a nešťastných náhod. Já byl z něj nadšený a tomu odpovídá i moje hodnocení. Suma sumárum, seriál Před vraždou ode mne získal pět předem zavražděných hvězd *****. () (méně) (více)

ascorti

Snaží se to tvářit jako vážné drama, nicméně hlavní postavy se chovají tak retardovaně a nelogicky, že je to místy spíš směšné. Každý "problém" by se dal vyřešit jednoduše a snadno, nebo tak, jako tady v seriálu. Pokud je to tak schválně, tak bych přidal 2*. ()

Cinex_studio

Říkal jsem si, že to je na 5 hvězd, ale poslední díl trochu zahazuje ten umělecký um, který provází předchozí díly. Tím nechci nijak říct, že je poslední díl špatný, jen uzavření by možná mělo být jinačí, ačkoliv je to čistě můj subjektivní názor. Jinak podání celku je naprosto geniální a to, jak si vlastně Tucci a Tennant omotají diváka kolem prstu je famózní podívaná. Ještě aby ne, když faráře hraje slintající Barty Skrk junior. Bohužel manželka faráře mi nesedla a i přes vlastně autentické chování mi ten celý herecký výkon přišel takový bizarní, primárně v posledním díle, kde jsem si říkal, že to nesedí do onoho konceptu seriálu. Jinak jen tak dál, protože takových seriálů je málo a tenhle mohu fakt doporučit, protože styl vyprávění a finální podání je fakt výborný! Hodně silné 4/5! ()