Sickan (Gösta Ekman), který strávil 10 měsíců za mřížemi za menší vloupačku, teď musí ukrást diamanty pro záhadného bankéře. (Netflix)

Martin741

Reziser Jonas Cornell /muz na Balkone 1993/ natocil len slabu komediu. Da sa parkrat zasmiat, avsak s odstupom 40 rokov to nie fakt nic vynimocne, davam slusny priemer : 60 % ()

Willy Kufalt

No jo, krást se musí umět. Aneb loupežní komedie na švédský způsob. To máme zde ujeté nápady: bezpečnostní alarm nastříkaný šlehačkou, plán akce na kouscích kožené látky nebo falešné okno, které ve skutečnosti bylo pastí v podobě starožitní skříně. Nechybí ani oblíbené převleky. Dvojka nepříliš schopných zlodějíčků má velké štěstí na šéfa s geniální hlavičkou v baretce (a povětšinou i s doutníkem v puse), který ovšem také na každém druhém místě musí bojovat s vlastní smůlou. Jönssonovi výborně po celý čas šlapali, ten film povětšinou tvoří samá akce, sice nenápadná a pomalá, ale o to více vycizelovaná v detailech, vtipná a rovnomerně obohacena o smršť gagů, stejně jako o konverzační humor plný svižných, břitkých dialogů. Jen asi ještě nejsem stále úplně dostatečně adaptovaný na severský humor, stále mě dokáže vyvést z míry to, s jakými bizardními nápady dokážou tvůrci přijít. Tady mi přišlo chvílemi, že už to tvůrci docela přehnali, to zejména když (jinak můj poměrně oblíbený) Gösta Ekman si začne po nezdaru infantilně hrát s botama na kočičku a myš. Ještě si nejsem úplně jist, zda se kouknu i na volná pokračování o svérázné nepolapitelné Jönssonově bandy (snad časem), ale převažně pozitivní dojmy a ty spolehlivě rozesmívající momenty mě nakonec nutí přiklonit se k slabším 4 hvězdičkám. 70% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()