Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kapitán Vašátko zemřel. Horác nad rakví na malém venkovském hřbitově vzpomíná na jejich první společný případ. Seznámili se před deseti lety ve venkovském penzionu, kam Horác přijel na pozvání bývalého kolegy ze studií Štěpána Nováka. Ten do penzionu pana Šimáčka, kam pravidelně jezdí, svolal svoje bývalé spolužáky z akademie. Od promoce uplynulo 25 let. Z pětice spolužáků zbyli tři: jeden je po smrti, další emigroval do USA. Eva přijela se svým druhým manželem Ondřejem, ale neklape jim to. Štěpán se věnuje abstraktní malbě, má na sebe velké nároky a pronásledují ho vnitřní běsi. Horác přežívá, jak to jen jde... Ukazuje se, že majitel penzionu Šimáček je amatérským malířem. Odborně vzdělané hosty nejvíc zaujme jeho obrázek, na kterém je měsíc s dýmkou. Ten se totiž svou až surreálnou atmosférou dost liší od ostatních realistických, naivních Šimáčkových obrazů. Když je Štěpán ráno nalezen u nedokončeného plátna zastřelený vlastním revolverem, dostává se k případu i pražský kriminalista Vašátko. Horác trvá na tom, že nejde o sebevraždu. Zavražděný něco věděl a musel být odstraněn. Najevo vychází utajovaná minulost hostů penzionu i Horácovy netušené detektivní schopnosti. V penzionu je i postarší paní Marta, manželka místního starosty a podnikatele, se svým mladým milencem Tomášem. Ukazuje se, že jsou zapleteni do podvodu s velkou finanční zakázkou. Obraz s měsícem s dýmkou se nakonec stane klíčem, podle kterého Horác odhalí Štěpánova vraha a současně i temné události, které se kdysi v navenek idylickém místě odehrály. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Samotný případ byl spíš slabší, a při nějaké zpětné analýze dost snadno rozluštitelný. Obsazení sice plné klasických TV hvězd věkové kategorie 50+, ale laciná koncpiace do variace na Agathu Christie v nezáživném uzavřeném prostoru moc nefungovalo, třeba Případ pro lyžaře byl v tomto ohledu díky zimní pohádce lepší. Nakonec to táhla ta vedlejší dějová linka, která byla takovou rozlučkou za těmi všemi díly, a deseti lety, co jsme s touto dvojíci strávili, a řekl bych, že tato část dílu se povedla, obzvlášť pak úplný závěr, a návrat ke kořenům, směrem k prvnímu dílu, kde to vše před osmi filmy, a deseti lety začalo. ()

jungewolf 

všechny recenze uživatele

Vynikající zakončení volné série tv-adaptací detektivek H.Proškové : 4,5 * a 71 %. Herecký koncert V.Preisse(tehdy ještě policej.poručík Vašátko,později kapitán), D.Matáska(malíř Horác), J.Šťastného(Lad.Šimáček,ve skutečnosti tunelář+dvojnásobný vrah Mareček), M.Etzlera(zavražděný malíř Štěpán Novák), L.Zedníčkové(Eva Bajerová), P.Řezníčka(její muž Ondřej Bajer), talentovaného V.Vondráčka,syna J.Vondráčka-holt jablko nepadá daleko od stromu... :-), (Honza,přítel Sandry Šimáčkové - taky mladá,přesto výborná Anežka Šťastná). A samozřejmě nesmím zapomenout na Z.Adamovskou, která si s gustem zahrála paničku Martu,nevěrnou manželku pana starosty, na A.Vaculu(Tomáš,spolumajitel staveb.firmy+milenec Marty) a na L.Hlavicu(poručík Moris z hospodář.kriminálky). Je moc fajn, že hudbu složil a nahrál JanP.Muchow,perfektně do příběhu sedí. ***Kněz, "pohřbívající" Vašátka(V.Preiss), je skutečný římskokatolický kněz P.Mgr.Romuald Štěpán Rob - v závěrečných titulcích je CHYBA : Rob je příjmení !!! . Je to kněz římskokatolic. Plzeňské diecéze, působí jako farář řím.-kat.Farnosti Karlovy Vary-Rybáře. Ta patří v rámci řím.-kat.plzeň.diecéze do Karlovarského vikariátu(jednoho z 10 vikariátů této diecéze). Je též administrátorem kostela sv.Kateřiny "v olšových vratech" >VIZ : farnost-kv.cz/farnost-rybare/ . ***Další CHYBA v titulcích : předcházející film Případ se štěnicí měl premiéru letos v lednu(ČT 1, neděle 15.1.2023, 20.10, je uvedený chybný rok 2021! . ***Zajímavost 1 - VIZ Kráska a netvor 1950 . ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

U tohoto filmu nějak postrádám důvod, proč byl vlastně natočen. Jistě, Měsíc s dýmkou je ikonickou  povídkou Hany Proškové, ta však již byla zfilmována, takže by tvůrci tohoto televizního filmu měli mít nějaký zvláštní důvod, proč se k ní vrátit. Ten však rozhodně nevidím v onom zarámování celého příběhu pohřbem kapitána Vašátky. Ač se přitom filmaři snažili sebevíc, omladit oba protagonisty natolik, aby ta retrospektiva dávala smysl a logiku, se jim těžko mohlo podařit. Kromě toho v porovnání s původní povídkou se mi moc nezdály ty jiné reálie (z doby devadesátých let). Přeci jen ta původní povídka Proškové byla napsána do kontextu reálií 50. let (viz vražda při přechodu hranic), takže ten posun onoho kontextu (odvyprávěný v závěrečném rozhovoru Preisse s Matáskem) zde je dost značný. Nemohu si pomoct, ale tohle se moc nepovedlo. Tahle série si zasloužila lepší tečku. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Od Hany Proškové jsem četl jen jednu knihu, leč klasický, černobílý, vynikající Měsíc s dýmkou mám hodně rád, takže se mi tahle adaptace, plná současností (úplatky ve stavebnictví!) pozdávala v průběhu sledování čím dál míň. Původní stísněná zimní atmosféra hotelu je při létu a víceméně slabých hereckých výkonech (Zedníčková) ta tam a smrt Vašátka (série se přece dala "zakončit" i bez toho) nechápu už vůbec. 50%. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Měsíc s dýmkou uzavřel jako Případ s koncem spolupráci Vašátka a Horáce, tak si dovolím malé ohlédnutí. Od prvního případu uplynulo 10 et a je to vidět i na obou hlavních protagonistech. Přesto je tento příběh uvedený jako úplně první při kterém se oba seznámí. Jako i v jiných případech je i zde vybraná zajímavá lokace, obsazení mi tentokrát příliš nesedlo. Zlata Adamovská má často tendence přehrávat, myslím si, že jí paní režisérka mohla trochu usměrnit. Příliš mě nepřesvědčil ani Jan Šťastný ani Lucie Zedníčková. Sice se říká, že to nejlepší má přijít nakonec, ale v tomto případu to bohužel neplatilo. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama