Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

MM_Ramone

Gaius Caesar Augustus Germanicus bol v poradí tretím rímskym cisárom. Vládol počas rokov 37 až 41. Obdobie jeho vlády je spojované s násilím, politickými vraždami, incestom a sexuálnymi orgiami. Svet si tohto divokého cisára pamätá pod jeho prezívkou "Caligula". V roku 1979 natočil taliansky režisér Tinto Brass snímok, ktorý mapuje život a charakter tohto panovníka. Je to silne kontroverzné filmové dielo balancujúce na hrane pornografie. Titulnú úlohu stvárnil anglický herec Malcolm McDowell. *** ()

Paldini

Tinto Brass je břídil, který potopil celý film, ač prý porno scény netočil. Malcolm McDowell a Peter O´Toole jsou sice perfektně zvrhlí a dokonce i podobní svým historickým předlohám, ale oba hrají mizerně. No a úplným zklamáním bylo pro mě obsazení jakéhosi kastráta do role mého oblíbence Claudia. To mi Brass neměl dělat. Přesto jsem film viděl dvakrát a to pokaždé v jiné verzi. Kdo by taky čekal, že v televizi NOVA pustí porno, že? ()

dopitak

Verze 150 minut. Pěkný hudební motiv (mám ale pocit, že z něčeho ukradený) a děsná chujovina od začátku do konce. Kdyby byl císař Caligula zobrazen jako šílenec, nevadilo by to, ale že je zobrazen jako debil, to už je horší. Ve filmu se skoro nic neděje a nepřirozená pozdělepenost s porno (rádoby) scénami je hrozně znát, vytváří chaotično. Český dabing studia Auvit, kde výpravný film namluvilo asi sedm herců, je smutnou kapitolou samo pro sebe. Silně nedoporučuju, není tu hezká erotika, tvrďácké scény jsou nechutné pro veřejnost a málo brutální pro fajnšmekry. ()

InJo

Absolutní hardcore! Dekadence antického Říma zobrazená tak explicitně, že i ultra dirty seriály jako Řím a Spartakus vypadají ve srovnání s Caligulou jako výchovné a morálně nezávadné lekce z dějepisu určené dětem na základních školách. To bohužel ale nic nemění na tom, že stejného, ne-li ještě o dost lepšího, kýženého efektu by šlo bezpochyby dosáhnout i bez těch neustálých zásunů, prstovaček, lízaček, kuřeb, ejakulátů apod. (v nezkrácené verzi pravděpodobně není scéna, v níž by nebyl alespoň jeden obnažený zadek, prso, pyj či vagína). Nicméně, vidět v tomhle "krvavém pornu" tak respektované herce, jako jsou Peter O'Toole, John Gielgud a Helen Mirren, je rozhodně zajímavý (a možná i unikátní) zážitek... :) 60 % ()

WANDRWALL

Film, který mám hodně na dně ve své filmotéce. Když jsem ho viděl naposledy, to jsem si ho zrovna ten den koupil, tak mě hodně zklamal. A přece dříve tomu tak nebylo... Když jsem ho viděl prvně, tak jsem na něho dostal doporučení slovy: "Jen se na to podívej, jak to v Římě chodilo!" Ano, přišlo mi to vzrušující. Až později jsem zjistil, že vše bylo dost jinak, že to byl jen výňatek autora ze života osob, které pokud by byli jen to, co je ukazováno v tomhle filmu, tak by to jejich celý lidský život nebyl. Ale především, když si člověk, když už má víc rozumu tak přečte o nich a jak žili, popřípadě co napsali, tak vše je JINAK. Až potom mohu taky posuzovat jak ve kterém filmu jsou ukazováni. Tedy až dostanu do sebe jisté kvantum informají o životě jednotlivých lidí v té či oné době. Když jsem ten film viděl podruhé, tak jsme si ho půjčili s bratrancem v POPRADĚ v jedné videopůjčovně, to tenkrát ještě existovali, a obsluha nám řekla: "Ale to je porno!" a usmála se tak, že na to by jste se chlapci neměli asi dívat. Já jí na to řekl: "To není řžádné porno, jaké pak porno, to je pravda, a pravda a porno, to je snad rozdíl, ne?"A koukali jsme se na to i s ženou od bratrance z Popradu, takže ta se smála až slzela přitom, jak šílel Caligula, jak už nevěděl co roupama dělat, a tím lezl na nervy kdekomu. Úvod filmu a než CALIGULOVI zemře jeho hlavní láska, tak je půvabný, pak se zlomí a hrabe mu. Při posledním shlédnutí tohoto filmu už vidím, jak je ten film vlastně slátanina, a divím se sám sobě, že jsem to neviděl dříve. Pak jsem si říkal, že je to tím, že jsem starší, že i tenhle film je důkazem jakou cestouve svém životě jsem prošel, a že vše je asi tak jak má být! ()

• Jugoslavský hřebec jménem Davide byl obsazen jako Caligulův kůň Incitatus. (Kulmon)
  • Během natáčení bylo přikázané absolutní utajení. V praxi to znamenalo, že na plac nesměli přijít žádní novináři, fotografové, přátelé ani rodinní příslušníci těch, kteří na filmu pracovali. (Rodriguez)
  • Natáčení snímku vyšlo tehdy na 15 milionů USD. Financoval jej vydavatel známého erotického časopisu "Penthouse" Bob Guccione (producent snímku, dodatečné scény a dodatečné dialogy). (Karlos80)

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)