Tvrdohlavá mladá Američanka Nicole Kidmanová cestuje do Evropy, kde chce najít smysl života. Nejprve odmítá několik nápadníků, ale nakonec se nechá svést sobeckým a povrchním sběratelem umění a žen Johnem Malkovichem… Píše se rok 1872 a svobodomyslná Američanka Isabel Archerová přijíždí ke své tetě a strýcovi Touchettovým do Gardencourtu na návštěvu. Chce si ujasnit své názory na život. Odmítne lorda Warburtona, který ji požádá o ruku. Rozjede se do Londýna, kam ji doprovází její bratranec Ralph Touchett, který má tuberkulózu. V metropoli se sejde se svou americkou kamarádkou Henriettou Stackpoleovou, která právě připlula do Anglie. Henrietta jí vypráví, že s ní připlul i Caspar Goodwood, který Isabel sleduje již z Bostonu. Isabel chce, aby jí dal Goodwood dva roky času. Ralph dostane zprávu, že jeho otec umírá, a s Isabel odjedou zpátky do Gardencourtu. Ralph, který je také do Isabel zamilovaný, řekne otci, že by jí rád pomohl, aby si mohla dělat, co chce. Po smrti pana Touchetta se ukáže, že odkázal Isabel sedmdesát tisíc liber. Za paní Touchettovou přijíždí její přítelkyně Serena Merleová. Isabel okouzlí její hra na klavír a s Merleovou se spřátelí. Paní Touchettová věnuje Gardencourt Ralphovi a odstěhuje se do Florencie, kde má další dům. Isabel i Merleová jedou s ní. Merleová navštíví svého známého a sběratele umění Gilberta Osmonda, jehož dcera Pansy je po smrti manželky vychovávána v klášteře. Bezcitný muž i otec drží Pansy velmi zkrátka. Merleová Osmondovi nabídne Isabel s tím, že je bohatá dědička. Osmond se zprvu zdráhá, ale později Isabel vyzná ze zištných důvodů lásku. Isabel odjede na cesty, ale stále na Osmonda vzpomíná. Když se po roce vrátí do Florencie, za Osmonda se provdá. Dozví se to Goodwood a odjede. Ralph přizná, že Isabel miluje a řekne jí, že Osmond je sobecký a povrchní. Je mu líto, že Isabel skončila v kleci. Isabel si to však nemyslí. O tři roky později se v Římě o Osmondovu dceru Pansy začne ucházet Edward Rosier. Pansy ho miluje, ale její otec nesouhlasí s tím, aby si ho vzala. Zakáže jí, aby s ním mluvila. Za nějaký čas přijede do Říma lord Warburton s Ralphem, jehož zdravotní stav se velmi zhoršil. Oba dva vidí, jak se Isabel změnila. Snaží se s Osmondem žít v míru, ale je nešťastná. Osmond se rozhodne, že získá o dvacet let staršího Warburtona pro Pansy. Využije přátelství, které Isabel s Warburtonem pojilo a chce po ní, aby sňatek domluvila. Nedojde k němu a Osmond z neúspěchu obviní Isabel. Zpolíčkuje a ponižuje ji. Warburton odjíždí do Anglie a Isabel si přeje, aby s ním odjeli všichni její známí, včetně na smrt nemocného Ralpha. Řekne mu, že je její nejlepší přítel a že za ním kdykoli přijede. Merleová se s Osmondem pohádají, Merleová mu řekne, že je špatný člověk a že se ho jeho žena bojí. Osmond jí opáčí, že to všechno byl její nápad. Na scéně se znovu objeví Edward Rosier, který prodal svoji vzácnou sbírku a doufá, že je nyní dost bohatý na to, aby si směl Pansy vzít. Osmond dá Pansy do kláštera. Isabel zanedlouho dostane telegram, že Ralph umírá. Chce odjet do Anglie, ale Osmond ji nechce pustit, vyhrožuje jí a psychicky ji mučí... (oficiální text distributora)

aLPaC

Neskutečně dlouhých 142 minut. Navíc polovinu času tam Nicole Kidman probulí, což mě děsně vytáčelo. Celkově je Portrét dámy prošpikovaný emocemi a různými výjevy, které mě ovšem po většinu času nechávali chladným. Kouknul jsem na to kvůli Johnu Malkovichovi, kterého mám rád, ale říkal jsem si, že mě to bavit nejspíše nebude, protože jestli něco opravdu nemám rád, tak tuhle snobskou anglickou vyšší vrstvu z 19. století, všechny ty jejich intriky a faleš a kreténskej jazyk a vystupování. Všichni by se hodili do politiky. ()

cherita

Jane Campionová si pro filmovou adaptaci nemohla zvolit obtížnější materiál než román Henryho Jamese. Portrét dámy je totiž kniha značně tlustá a navíc zcela zahleděná do vnitřního světa hlavní hrdinky, jehož znalost je pro pochopení titulní postavy klíčová a zároveň do filmu jen velmi těžko převeditelná. Není tedy chyba pouze Nicole Kidmanové, že se z Isabel stala neurotická fňukna, která neví, co chce, ale i samotné režisérky, jejíž pokus o plastický obraz ženské duše se zkrátka nevyvedl tak, jak měl. Místo něj zůstala jen nevýrazná dramatizace původního textu, která kromě páru formálních kudrlinek zaujme snad jen dokonalou hudbou Wojciecha Kilara. A tím přídomkem dokonalá opravdu nepřeháním. Za to, co teď napíšu, po mně fanoušci Michaela Nymana nejspíš hodí piano, ale Portrét dámy má ze všech Campionové filmů nejlepší soundtrack. Nic víc, bohužel. ()

pend

Tenhle film sliboval mnohé, ale stala se z něj sterilní podívaná, která mě nechytla, i hlavní představitelé nemají jiskru a k tomu neúměrná délka filmu. ()

Eratashi

Bohužel hodnotím velice nízko, i když po celou dobu ten film měl našlápnuto hodně vysoko. Námět dobrý, trochu Nebezpečných známostí, trochu Piana, trochu "zásadovosti". Nevhodný muž si vzal nevhodnou ženu. Asi by to stálo za druhý díl, nebo aspoň nějaký konec, ale takhle to vypadá, že hlavní postava buď zešílí nebo se zabije, a s ní i divák, který čeká aspoň na nějaký konec. Na to, jak má být vykreslená na počátku filmu, ne jako tvrdohlavá, ale ta, co má své vlastní názory, je uvědomnělá a chce žít život poznáním světa, tak až neuvěřitelně se zhroutí do sebe. Po 142 minutech dusna už divák by rád viděl buď totální konec - smrt, anebo to rozhodnutí hlavní postavy se posunout dál. Nic však z toho nepřišlo. Takže celý film navozující depresivní a despotickou atmosféru v ní pokračuje i po skončení titulků a divákovi nezbývá nic jiného, než si hluboce vzdychnout, narovnat se a odejít s hlavou vzhůru, aby si domů taky nepřinesl tuhle náladu neskončeného utrpení. ()

Heroine odpad!

Fuj, takový trapas jsem neviděla už dlouho. Nudný, trapný příběh, o blbé a hnusné hysterce. Její jednání je pro mne nepochopitelné, nedůvěryhodné a neschopné. Vůbec nevím, k čemu je celý film dobrý. Nicole Kidman tam trčí jak smeták v dobovém kostýmu, a Malkovich má trapnou roli. Celý film je amatérsky a směšně natočený, a některé záběry jsou vyloženě k smíchu. Nemá to pořádný děj ani závěr, a ještě je to příšerně dlouhé. Zkrátka hrůza. ()

IdaHutt

Román Henryho Jamese jsem četla třikrát a zdá se mi, že autor ohledně charakteru své titulní postavy (na rozdíl od postav ostatních) poněkud tápal - proto nechal nad jejím dalším osudem viset v závěru otazník, který Campionová ve filmu tak skvěle interpretovala. Problémem románové Isabel je mj. "falešné" sociální zrcadlo: všichni v jejím okolí ji pokládají (bůhví proč!) za mimořádnou osobnost, a na základě toho od ní také očekávají mimořádné činy. Isabel, nezkušená a nesebekritická, jak už mladé dívky bývají, se tudíž rovněž ráda pokládá za mimořádnou. (Pozor - SPOILER!) O to snadněji pak banálně podlehne samolibému parchantovi a lovci věna (perfektní Malkovich), jak už se to nejenom mladým dívkám stává. Mrcha Život jí rychle ukáže, že není vůbec mimořádná, nýbrž naivní a slabá. A Isabel pak veškerou svou sílu věnuje na udržení společenského zdání o svém šťastném manželství. Dokáže se ještě někdy vymanit z područí despotického manžela a z pasti konformismu, dokáže být natolik silná, aby začala znovu a lépe? (Ouvej, po boku jiného muže!) Upřímně přiznávám, že jde o jediný film, v němž se mi Nicole Kidman líbí coby herečka i coby žena, tahle role jí sedí jako ulitá. Jinak shrnuto: nádherná výprava, dovedená do posledního detailu (viz např. píšťalka hlídače v muzeu!), vynikající herci, úžasná kamera, fascinující hudba (Wojciech Kilar!!!). Jediná anachronní chybička: nevhodná montáž z černobílých němých filmových záběrů, jelikož filmová technika v čase příběhu teprve čekala na svůj (brzký) zrod. V komentářích se často objevují názory, že zde Campionová zklamala ve srovnání se svým starším filmem Piano. - Protestuji! Vyspekulované, hysterické, teatrálně nakašírované Piano nesahá Portrétu dámy ani po kotníky!!! ()

_aandyy_

Inteligentní příběh, ale poněkud zdlouhavý a nudný. Co to trvalo, než si Nicole Kidman uvědomila, koho že to vlastně vůbec miluje... Navíc, moc mi nesedla role Johna Malkoviche, víc mu to ve filmu sluší, když hraje kladné role. ()

ilovebritain

V tomto filmu jsem toho mnoho nenašla. Nicole byla stejná po celou dobu a nějak jsem nepostřehla proměnu svéhlavé ženy v ubožačku, což byla patrně jedna z hlavních idejí filmu. Poklonu skládám Malkovichovi, brilantní. ()

petite fille

nádherne vizuálne skomponovaný, pritom vôbec nie priamočiaro páčivý film. verím tomu, že bez zážitku z knižnej predlohy od Henryho Jamesa bude pre väčšinu divákov nepochopiteľný. dokonca sám autor kedysi odmietal inscenovať tento román do divadelnej podoby arugmentujúc tým, že jeho ťažisková scéna zahŕňa iba samotnú Isabel Archer ako sedí pri ohni a kontempluje nad svojím životom. považujem to za správne rozhodnutie. nie som schopná vydolovať so seba ani obligátny prúd pohoršenia nad odchýlkami od pôvodiny. ale hocijako sa snažím brať to ako zaujímavú interpretáciu klasického diela, musím priznať, že filmu proste chýba iskra. nemôže si totiž dovoliť vševediaceho rozprávača a to je niekedy na škodu, pretože nie všetko sa dá vyjadriť bez slov. ()

macco33

"Na co jsi přišla?" "Že se tatínkovi nesmím nikdy vzepřít." To je úryvek rozhovoru mezi podváděnou manželkou (N. Kidman) a dcerou (V. Cervi) jejího manžela (J. Malkovich). Ona (Nicol) krásná, oduševnělá, a ještě k tomu bohatá, ale z mnoha možností zvolí hajzla, podvodníka a slizouna. Ten jí získal díky své dlouholeté milence (B. Hershey), která je zde taktéž náležitě odporná. Skvělý příklad, jak si dobrovolně zkazit celý život. Musel jsem hodně přeskakovat, místy krásné, místy nesnesitelné. 3,65 ()

Callie

Tenhle film je jako krásný obraz, nádherné postavy, barvy, kompozice, ale po půlhodině koukání už bude nudit asi i Mona Líza. 2 x jsem usnula a o nic jsem nepřišla. Jen snad roztomilý mladý Viggo . ()

jessic

Vizuálně podmanivé kostýmní drama s otřesně loutkovitými postavami. Zvlášť divná je postava hlavního svůdce Johna Malkoviche, což není chyba představitele. Scénář je prostě špatný, takže osudově chybná volba partnera hlavní hrdinky působí nepochopitelně. Zklamání po Pianu. Podle Henryho Jamese. ()

estella

Myslim, ze film je hrube podhodnocen! Na prvni pohled mozna trochu narocnejsi, ale na druhy... Proste nadhera. Kostymy, dialogy, chovani postav - vsemu verite a ponorite se hluboko do druhe pulky 19. stoleti a fandite hlavni hrdince. Tento film bych postavila na roven skvelemu Pianu. Pro me portret damy v zadnem pripade nepredstavuje zklamani. ()

JimJam

Film jsem viděl po skvostném Pianu a průměném Bright star. Myslím, že Campionová vytvořila dílo bližší tomu slavnějšímu z nich. Přestože film občas působí zdlouhavě, některé momenty nejsou dostatečně vysvětleny a motivace postav je zjednodušená. Asi poprvé v životě mi neseděl John Malkovich - přišlo mi, jako by se snažil neopakovat Valmonta, ale právě opakování jeho slavné role mohlo jeho postavu učinit zajímavější. Tady působil jako záporák s nedostatečným charismatem. Film má ale i mnoho kladů. Vynikající kameru, výpravu, kostýmy i hudbu. Campionová je zručná režisérka a dovedla film tam, kam chtěla. Samostatnou kapitolou jsou pak herci. Nicole Kidman zde podle mého názoru podala svůj životní výkon, nezaostává však ani Barbara Hershey. Velikým překvapením pro mě pak byl úžasný Martin Donovan, který přehrál všechny své mužské kolegy (Malkoviche, Granta, Balea i Mortensena). Tenhle herec by si zasloužil výraznou hlavní roli. ()

DrifterSoul

Hra obrazů, nádherných dámských kostýmů, defilé pocitů a emocí. Klasika, která by se mohla odehrávat v jiných kulisách a v jakékoliv jiné době. Všemu kraluje Nicole Kidman. Smutné, občas docela skličující, přesto krásné - chce to jen ponořit se, vnímat...a přemýšlet. ()

Umělec

Tohle se moc nepovedlo, zdlouhavé, podivně komplikované, nemá to šmrnc. Trochu pomalejší a komplikovanější Nebezpečné známosti bez tahu na branku. Ještě, že to zachraňuje Nicole Kidman, bez ní by to šlo úplně do kopru ... 50% ()

jobina

Očekávala jsem příliš. Něčeho jsem se dočkala, něčeho ne. Příběh sám o sobě je poutavý, Malkovich je odporný, sobecký, despotický zmetek a Kidman nádherná - jak jinak. Ale způsob zpracování je pro mne příliš klidný, žádná bouřka, žádná vichřice jen drobný tichý smutný déšť. ()

sedmdevet

Krásně vyobrazený příběh, neuvěřitelně důkladný, odrážející skutečnou hloubku všech uvedených postav a navíc si film podržel smysl pro detail. Nemohla jsem se ubránit a nedát mu pět hvězdiček. Navíc předloha, je tak sytá, že natočit podle ní film to chtělo víc než odvahu, režisersky dobře podkreslené a herecky brilantně zahrané a to se v takových případech neschazuje ale podtrhává. ()

JARDAHONDA

"Hrdinkou filmu, odehrávajícího se, v sedmdesátých letech devatenáctého století, je mladá, inteligentní a idealistická Američanka Isabel Archerová (Nicole Kidman), která žije v Anglii u příbuzných. Dívka odmítne několik milujících mužů, až pod vlivem intrikující dámy z lepší společnosti Sereny Merleové (Barbara Hershey) podlehne svodům povrchního a cynického malíře Gilberta Osmonda (John Malkovich), Američana žijícího v Itálii. Teprve několikaleté utrpení a vztah k umírajícímu a milujícímu bratranci Ralphovi (Martin Donovan) přivede Isabel k pochopení vlastních citů." To jen stručně k obsahu melodramatického snímku - nominovaného na dva Oscary.. ()