poster

Krtek a medicína

 • Československo

  Krtko a medicína

Animovaný / Rodinný / Krátkometrážní

Československo, 1987, 28 min

Režie:

Zdeněk Miler

Scénář:

Zdeněk Miler

Hudba:

Vadim Petrov

Střih:

Gaia Vítková

Zvuk:

Jan Kacián
(další profese)
 • WANDRWALL
  ***

  Myška je lepší než běžný felčař. ví, co na svou nemoc potřebuje za bylinky, ale aby proto zašel - jak jinak - než opět ochotný krteček. A krteček nelení a vezme to hledání léčivé byliny pěkně ze široka. Svým způsobem jde o poutníka, ne protníka, ta slova se často pletou, který nakonec zjistí, že co hledal, tak je vlastně nedaleko, stačilo mít jen lepší navigaci a mapu.(27.9.2010)

 • Jeanne
  ****

  Dlouhý příběh, ve kterém náš hrdina cestuje po celém světě. Je tu pár hodně zajímavých a legračních bodů: nejdřív zachrání vylovené rybky jak Jiřík ze Zlatovlásky, ale když ho pak i snimi sežere žralok, a rybáři je vyloví - rozřežou motorovou pilou milého žraloka a vysypou mrtvé rybky - krtek se ani nohlédné a odpochoduje si po svém! :-)) V poušti najde květinu, po které se všechna zvířata vznáší a spí, tak nevím... že by krtek a drogy? :-)) další vtipná scéna mi došla až po chvíli (a obávám se, že malému divákovi nedojde ani tak rychle) krtek je v zemi, kde je moc ale fakt moc zajíců - což má být Austrálie s přemnoženými králíky! :-)) Nakonec dopluje až k pevnině (na kře, která se mu rozpouští) skočí tedy do vody a doplave to jako Mme Cruchot v Četník a mimozemšťané! (jen neřekne to: "Ludvíčku...") :-)))(18.11.2003)

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Nejkontroverznější díl krtka, co znám. Na jednu stranu se moc hezky stará o nemocnou kamarádku myšku, na druhou stranu typicky nepřemýšlí, když už myšce zavolal sovu léčitelku a ta mu řekla, co potřebuje jako lék a návodně mu to ukázala v herbáři, krtek se ani nepodíval (jak taky, že jo, pořád říkám, krtek prd vidí) a pelášil shánět. Přitom od dob Tadeáše Hájka z Hájku jsou herbáře ilustrované. Zmaří něčí celodenní práci tím, že zachrání ryby nachytané do vědra, aby se vzápětí o jejich osud, když všechny ryby včetně jeho samotného schramstne žralok, už nestaral, dost hnusně mučí chudáka lva a vzápětí ještě hada (co se tím mají děti naučit? že skákat někomu po hřbetě je normální a napadený chudák se nesmí bránit?). Všechna africká zvířena se radostně dívá za balónem, ve kterém záškodnický krtek konečně odlétá. Marně přemýšlím, jaká že to je rostlina, po které je zhulený krtek i slon a slon s většími následky. Americký krtek už je pravý manažer, ten už rukama nepracuje. Za povšimnutí stojí, že má modré kalhotky s kapsou! Nebudu déle napínat. Myška svou chorobu navzdory krtkově neschopnosti přežila, krtek zjistí, co je ta matricaria chamomilla a já si jdu po tom vyčerpávajícím zážitku dát vařený nápoj, v němž tentokráte nebude figurovat camellia sinensis ale humulus lupulus.(14.10.2013)

 • Gemini
  ***

  Cyničtější část mého já by nejradši nakopla moudrou leč nemluvnou sovu do jejího opeřeného pozadí, protože myška ležela téměř na smrtelné posteli, a ona si klidně pošle krtka kolem světa... pravda je, že krtkovo putování je dílem napínavé, dílem vtipné a dílem dojemné - ale místy je už poněkud za hranou tohoto i jiných světů, mezi nimi ale především světa tvorby pro děti. Viz plačící rybičky v břiše žraloka, odkud se s krtkem dostanou díky hodnému panu rybáři, který žraloka rozřeže motorovou pilou (a co pak asi udělá s těmi rybičkami...). Skutečně, čudný bobor. Oproti dokonalému procesu krejčovské výroby je to někde hodně jinde... 50% a ani emerická lopatka na dálkové ovládání to nezmění.(6.9.2014)

 • bouncer
  ****

  Docela jsem byl tímto dílem překvapen - takový feťácký :-) Krtek si čuchne ke kytičce a vznáší se, pak přijde slon, čichne si a také se vznáší, po určité době se objeví vysmátí zající - čichači. Oh, to je báječné..Jinak je Krteček je prostě báječný, když se na to díváte po letech vidíte sice spoustu nedostatků a nelogičností, přesto to má stále své kouzlo...(11.2.2004)

 • - Jediný díl, ve kterém se objeví jiný krtek. (Maulincio)