Krtek ve městě

Animovaný / Rodinný / Krátkometrážní

Československo, 1982, 29 min

Zdeněk Miler

Předloha:

Zdeněk Miler (kniha), J.A. Novotný (kniha)

Zdeněk Miler

Vadim Petrov

Jedna z mých prvních dětských knížek, kterou jsem si dokázal přečíst sám (formát víc než A4, 90% stránky obrázky, pár řádků textu;)). Už tehdy mi bylo krtka, ježka a zajíce líto, a konec jsem nechápal. Teď už sice chápu nejen konec, ale i to, co chtěl celým tím vyprávěním pan Miler říct, ale je mi z toho ještě víc smutno než tehdy. Skoro bych řekl, že to ani pro děti není, respektive rozhodně ne pro ty do nějakých osmi let. To samozřejmě nic nemění na tom, že to má myšlenku, je to částečně satira, částečně varování, a jako animovaný film je to výborné. 80%(7.9.2014)

Jak se staví biotop. Tady není žádný Krakonošovo ! Poctivě falešná agitka, která odchovala nové ekologistické a ekoteroristické generace v Československu i v Německu, s ♫ hudbou, vyjadřující smutek stejnými prostředky jako Schindlerův seznam. Kapela, vládní vrtulníček, razítka a bonbóny v hezkém 3D pojetí ze střední doby plastové, betonové a jedové, kdy jsme si taky mysleli, že to technika vyřeší. Příspěvek k tématu klonování a autorských práv. "Stát !"(8.3.2012)

Krtek ve městě mi z dětství uvízl v hlavě asi nejvíce. Malý hmyzožravec se musí se svými zvířecími kamarády vypořádávat s náhlou ztrátou domova, který se z poklidného lesa mění v rušné město plné lidí. Nicméně pobyt ve městě si zvířátka umí i tak užít po svém skotačivém způsobu. Tento díl má velice silný ekologický podtext, čímž vedle nejmenšího publika osloví rovněž i dospělé.(17.1.2019)

Krteček v příběhu s ekologickým poselstvím. Nejlepší díl, možná proto, že hrozně smutnej a opravdovej, na zamyšlení a také s optimistickým vyzněním. Málokterá postavička si získá vaše srdce, jako krteček mezi nekonečnými řadami velkých auťáků, když si před sebou kutálí tu kládičku. To je člověku skoro do breku.(20.9.2003)

Bez pochyby jeden z najfantastickejších dielov o Krtkovi, ak nie vôbec najlepší. Ten mestský život ma pobavil a bolo z neho cítiť socializmus, ale keď som to videl, rozmýšľal som, či nezávidieť Krtkovi čas strávený tam, lebo sa mi to páčilo, ale príroda je príroda a bez nej by Krtka asi nebolo a táto malá "eko" agitka, ktorá predbehla svoju dobu sa mi páčila.(31.3.2012)

• - V továrně na hračky je vidět, jak se hračky na pásu balí do krabice. Ve chvíli, kdy jsou na konci čtyři hračky, začne se balit krabice, ale během balení je náhle v krabici pět kousků. (sikky)