Krtek ve městě

Animovaný / Rodinný / Krátkometrážní

Československo, 1982, 29 min

Zdeněk Miler

Předloha:

Zdeněk Miler (kniha), J.A. Novotný (kniha)

Zdeněk Miler

Vadim Petrov

Absolutně nejlepší český animovaný film, co jsem kdy viděl. Je v něm něco až neuvěřitelně depresivního, surrealistického a psychedelického. Až obskurní sci-fi poetika prostupuje tento kraťas každým animovaným políčkem. Člověk tu má dojem, že prožít celý život v panelovém bytě snad může být i fajn i když vůbec není. Dechberoucí!(28.11.2017)

Možná nejlepší epizoda z celého krtečka. Tento film je přecpán geniálními nápady Zdeňka Millera. Díky tomu, že se jedná o delší epizodu vešlo se sem toho opravdu hodně z autorovy osobité tvorby. Například továrna, jež trio pařmenů myška, ježek a krtek navštíví působí jakoby ji nakreslilo dítě společně s kubistickým malířem. Nafukovací les a jiné vychytávky působí, jako kdyb snad autoři na něčem byli. Hudba celý tento úlet skvěle dopňuje. Přemýšlím, zda-li by bylo na místě slovo geniální.(9.1.2009)

Jak se staví biotop. Tady není žádný Krakonošovo ! Poctivě falešná agitka, která odchovala nové ekologistické a ekoteroristické generace v Československu i v Německu, s ♫ hudbou, vyjadřující smutek stejnými prostředky jako Schindlerův seznam. Kapela, vládní vrtulníček, razítka a bonbóny v hezkém 3D pojetí ze střední doby plastové, betonové a jedové, kdy jsme si taky mysleli, že to technika vyřeší. Příspěvek k tématu klonování a autorských práv. "Stát !"(8.3.2012)

Zvířátka si žijí poklidným životem, najednou přijde člověk, rozboří jim svět a postaví si ten svůj. Ona zvířátka jsou nucena hledat si své místo v tomhle novém světě, do kterého jsou vhozeni, jako jsme v určitém období našeho života do světa vhozeni i my. Zvířátka jsou zmatená a po dlouhé cestě městem, do něhož nepatří, se rozhodnou ukončit svůj zdejší pobyt na střeše výškové budovy (naštěstí 'jen' tak, že je ptáčci odnesou do jiných krajů, ale chápete, jak to vyznělo, ne?). Je to docela soda, ale mám tohle Krtkovo dobrodružství ze všech nejradši. Má dvouletá sestřička na rozdíl od případu stejně dlouhého Krtka ve snu od obrazovky odchází už v půlce příběhu...(3.2.2013)

Spoilery. Krtek, zajíc a ježek na hodně špatném tripu: Nejdřív jim buldozery zplanýrují les pod nohama a začnou se kolem nich budovat světlé zítřky (což je místy graficky pojednáno jako oživlé egyptské hieroglyfické tabulky), potom těmi světlými zítřky pobíhají od čerta k ďáblu (nápadně připomínajícímu Stalina) pod ochranou tajemné bumážky orazítkované třemi sudičkami v buřinkách, která od nich odhání řvoucí bagristy i policajty, otvírá jim všechny dveře a plní všechna přání, následně se dají na diverzi a nakonec si (opět za pomoci univerzální bumážky) na střeše nejvyššího věžáku stopnou hejno labutí a vydají se vstříc mlhavým dálavám… Vůbec nechápu, jaktože si tímhle Miler nevysloužil kavalec v Minkovicích. Děti z toho mívaly trochu chmury, ale i tak to byl jejich oblíbený díl, asi z toho cítily, že je to víc doopravdy než obvykle. Must see krtčí úlet, vyčnívající i po výtvarné stránce.(13.7.2015)

• - V továrně na hračky je vidět, jak se hračky na pásu balí do krabice. Ve chvíli, kdy jsou na konci čtyři hračky, začne se balit krabice, ale během balení je náhle v krabici pět kousků. (sikky)