Krtek ve městě

Krtko v meste

Animovaný / Rodinný / Krátkometrážní

Československo, 1982, 29 min

Zdeněk Miler

Absolutně nejlepší český animovaný film, co jsem kdy viděl. Je v něm něco až neuvěřitelně depresivního, surrealistického a psychedelického. Až obskurní sci-fi poetika prostupuje tento kraťas každým animovaným políčkem. Člověk tu má dojem, že prožít celý život v panelovém bytě snad může být i fajn i když vůbec není. Dechberoucí!(28.11.2017)

Jedna z mých prvních dětských knížek, kterou jsem si dokázal přečíst sám (formát víc než A4, 90% stránky obrázky, pár řádků textu;)). Už tehdy mi bylo krtka, ježka a zajíce líto, a konec jsem nechápal. Teď už sice chápu nejen konec, ale i to, co chtěl celým tím vyprávěním pan Miler říct, ale je mi z toho ještě víc smutno než tehdy. Skoro bych řekl, že to ani pro děti není, respektive rozhodně ne pro ty do nějakých osmi let. To samozřejmě nic nemění na tom, že to má myšlenku, je to částečně satira, částečně varování, a jako animovaný film je to výborné. 80%(7.9.2014)

Zvířátka si žijí poklidným životem, najednou přijde člověk, rozboří jim svět a postaví si ten svůj. Ona zvířátka jsou nucena hledat si své místo v tomhle novém světě, do kterého jsou vhozeni, jako jsme v určitém období našeho života do světa vhozeni i my. Zvířátka jsou zmatená a po dlouhé cestě městem, do něhož nepatří, se rozhodnou ukončit svůj zdejší pobyt na střeše výškové budovy (naštěstí 'jen' tak, že je ptáčci odnesou do jiných krajů, ale chápete, jak to vyznělo, ne?). Je to docela soda, ale mám tohle Krtkovo dobrodružství ze všech nejradši. Má dvouletá sestřička na rozdíl od případu stejně dlouhého Krtka ve snu od obrazovky odchází už v půlce příběhu...(3.2.2013)

Jak se staví biotop. Tady není žádný Krakonošovo ! Poctivě falešná agitka, která odchovala nové ekologistické a ekoteroristické generace v Československu i v Německu, s ♫ hudbou, vyjadřující smutek stejnými prostředky jako Schindlerův seznam. Kapela, vládní vrtulníček, razítka a bonbóny v hezkém 3D pojetí ze střední doby plastové, betonové a jedové, kdy jsme si taky mysleli, že to technika vyřeší. Příspěvek k tématu klonování a autorských práv. "Stát !"(8.3.2012)

Středometrážní animovaný film který později navazuje na seriál krátkých filmů o Krtečkovi, vysílaný jako večerníček.Jak moc jsem měl v mém dětství tuto kreslenou postavičku rád.A stále se k ní s láskou a určitou nostalgií vracím.Vždyť mi byli dva roky kdy tomuto snímku dal režisér Miller svou konečnou podobu.Můj nejoblíbenější krtek ale i zajíc a ježek kteří si společně nemůžou zvyknout na velký život v neklidném prostředí městské džungle, a všech těch velkých strojů a auťáků.Ekologové by si měli vzít z tohoto filmečku jisté ponaučení.Nádherné a proto dávám za 5*.(15.9.2006)