Krtek ve snu

všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný
Československo, 1984, 29 min

Krtečka zaujme pán, který ovládá opravu píchnutého kola na autě pomocí dálkového ovládání. Nasedne k němu a nechá se odvést do jeho domu, kde využije dalšího z výdobytků techniky - stroje, který mu sám naservíruje jídlo. Pán usne u televize a zdá se mu o tom, jaký by byl svět bez elektřiny a benzínu do auta. Není bez energií schopen ničeho a tak ho až krtek zachrání před umrznutím tím, že rozdělá ohýnek na jeho koberci a postupně na něm společně oba spálí veškeré vybavení domu. S příchodem jara pak teprve oba poznají, čemu budou muset v ,,novém" světě čelit. (HawkeyeSaw)

akiba

Millerova verze Srdce temnoty aneb sestupu civilizovaného člověka do lůna přírody, kde se rozehrají všechny naše atavistické pudy. Česká optimističtější vize pádu civilizace počítá se zvířátky a kupodivu by ladila i se současnými teoriemi Donny Haraway o nutnosti sblížení lidstva s ostatními živočišnými druhy. Jinak je to ale další z dílů Krtečka se silně environmentalistickým akcentem. To se mi na něm už jako dítěti moc líbilo. Navíc je tu v druhé půlce cítit silně psychedelický nádech (trochu jak příjezd do nitra džungle v Apocalypse now). Malé děti to možná tak neocení, ale když se na tento díl podívají znovu třeba ve dvaceti, mohou být mile překvapeni. Přitom je to pořád ten starý dobrý krtek a přičinlivá zvířátka. ()