Film vypráví o mývalech, kteří žijí v klidu poblíž Tokia. Žijí v klidu a míru, dokud se město nezačne rozrůstat. Lidé vykácí jejich rodné lesy a snaží se tam postavit městskou zástavbu. Mývalové se svými schopnostmi přeměny se je snaží zastavit, ale dokáže vůbec něco lidi zastavit, když ani strach, či soucit to nedokázaly? (Tsukikage)

VasaX

Zatím jeden z mála Ghibli, který mě nechytl. Je to takové dokumentárně-životopisné, takže celý tenhle průvodcem sklonkem éry Tanuki je pocitově mnohem delší, než jsou už tak dlouhé dvě hodiny. Nemůžu říct, že je to nezajímavé, jen to jaksi nemá správný drive a musel jsem to dokoukat na několikrát. Zvláštní rovnováha mezi komedií a krutou realitou (smrt, utrpení, smutek, opuštění) mě držela v takovém zvláštním diskomfortu, co to vlastně jakože mám sledovat. Ale je to celé takové zvláštní - na jednu stranu mě to nudilo, na druhou mě tam spousta věcí zaujala a zajímala; na jednu stranu jsem se nudil, na druhou stranu to bylo napínavé. Ve výsledku jsem si to ale měl problém prostě užít. ()

haluska11

Hodně podceňované anime, které skrze roztomilé mývaly krizituje společenost, lidskou nenávist i ekologickou neschopnost. Nejspíš tak trochu inspo pro Kung-fu Pandu. Navzdory slušné délce celkem rychle odsýpá! ()

Teg

Tak tohle anime mě dost zklamalo. Silně ekologický motiv a dobrá animace ještě nedělá dobrý film. Ale přinejmenším mi přišel i když ne vtipný, tak místy zajímavý. ()

ekomo

Tolik fantazie, humoru i vážnosti v jednom filmu se jen tak nevidí. Zajímavý ekologický námět a snová ukázka neomezených možností japonského anime, až se tají dech. ()

Axident

Rozhodně velmi vtipný a tradičně ujetý anime o boji velmi šikovných mývalů (v překladu s kterým jsem film sledoval, se vytrvale mluvilo o "jezevcích", říkal jsem si, že jsou to dost podivní jezevci :o) za životní prostor, který není, jak je zvykem, jen o nich :o) Veselé popěvky a nápadité gejzíry fantazie při přeměnách vyvolávají velmi milé pocity. Rozhodně nikoliv tak silná věc jako téměř nekoukatelně depresivní (!!!!!) Takahatův majstrštyk Hrob světlušek, ale zase o to svěžejší a lehký humor! ()

Gumby

Na otázku, co za kouzla by teprv se svými genitáliemi dokázaly lišky film sice neodpovidá, přesto na mě svoji závěrečnou melancholií zapůsobil víc, než většina všelijak smutných filmů euroamerických. A přitom je to pořád ještě zároveň film pro děti. ...japonci... ()

animario

Kouzelný anime. První hodina je pom-parádní, statečný mývalové trénující v bootcampu techniku proměny na předměty či lidi (která je kromě nich vlastní jen liškám a okrajově kočkám) na následný sabotážní akce proti lidem, který těžkou technikou ukrajujou jejich domovinu a následná praxe na bojišti jsou nej. Kromě proměn při tom zdatně používaj i svý elastický šourky (prvek,kterej do animáče můžou dát jen japonci),což jsou jedny z nejvtipnějších scén filmu. Ke konci už se to trochu táhne a tak o půl hodiny kratší stopáž by určitě nevadila,přesto je to jedno z nejoriginálnějších a nejsympatičtějších anime,co jsem zatím viděl. Nádherná hudba,všudypřítomný mývalí popěvky, humor, parádní animace a suprovej původní dabing (bábi Oroku,Šókiči a jeho línej kámoš). ()

Respex

Trošičku bizarní, ale velice povedené a zábavné anime. Isamo Takahata je klasik a zde to ukázal na 100%. Určitě stojí za doporučení. Za mě 4*. ()

kukkik

Japonské pohádky jsou rozhodně tou nejzábavnější formou hořečnatého šílenství, co znám. Jak může tahle kultura prodat tak neskutečně smutný, přímo tragický příběh, který člověku láme srdce, takovým až morbidně vtipným způsobem. Jak může někdo skloubit depresivní, temnou a beznadějnou realitu s dětskou radostí, vtipem bez zábran, jak může prezentovat smrt a vymírání ve stejné scéně, kde si dělá srandu z natahovacích pytlů chlupatých zvířátek? Pro mě, coby Evropana, tenhle film přináší tak moc smíšené emoce, že mě z něj až bolí hlava a srdce, jak se je snažím všechny pobrat. Emocionální kolotoč. 4/5 ()

fallanga

Tragikomický příběh, který pod svou enviro slupkou skrývá drsnou geopolitickou kritiku. Kromě ochrany přírody a i v době vydání dost ohrané antropomorfizace zvířat to totiž komentuje i vykořisťovatelskou stránku euroamerického kolonialismu a globalismu, a jak tento styl života vede ke konfliktům a radikalizaci. Na pohádku pro děti je to dost drsné, hluboké a hlavně nadčasové. ()

Kimkong

Takovouto věc můžou natočit jen Japonci. Nejde tak ani o prostředí nebo lokální mýtické stvoření. Jde o posedlost genitáliemi. Kreslená pohádka pro děti silně zaměřena na ekologii, odlesňování ve prospěch zástavby a likvidaci domorodé zvěře. Zvířat se pomocí srovnání svých magických schopností snaží zabránit. Možná moc dlouhé. Do 90min. By to bylo akorát. ()

johnny01

Slabý příběh je doprovázený příliš mnoha slovy a umluveným vypravěčem, který zbytečně počítá čas a oznamuje i zjevné události; totéž platí i pro zprávy z televize. Většinu děje se toho děje příliš neděje, hodně se rozvažuje a je málo akce. Celkové vyznění je značně neuspokojivé. Zdá se, že mývalové nedokázali plně využít svých schopností a že les byl ubránitelný, alespoň s mistry. ()

JenYu

Podivuhodné. Trošku bláznivé. Trpké. Krásně animované. Svérázné. Pokud máte rádi japonský folklór, doporučuji. Nejlepší scéna: průvod příšer. ()

parabella

Povedala by som, že je to dosť kontrovezný kreslený filmík, ktorý ukazuje aj veci nie veľmi pochopiteľné pre detského diváka. Pre mňa to bola dosť zvláštna "podívaná", ale napriek nedostatkom, ktoré vidím v neostýchavosti autorov dávam 5. Na konci som totiž musela plakať! ()