Retrospektivní příběh sedmadvacetileté ženy z Tokia, která se vydává na výlet z města a vzpomíná, jaké to bylo dřív – od ananasů až po první lásky. (Netflix)

neoBlast

Neakčních a dospělých anime filmů není nikdy dost a Only Yesterday jedním z nejlepších příkladů tohoto japonského subžánru. Režisér Isao Takahata má na svém účtě možná uctívanější zářezy, ale v mých očích přebíjí otrávné a ukňučené Světlušky touto limonádou z počátku 90. let naprosto bez problémů. Vzpomínky na dětství, sentiment, roztomilost... kdybych věřil v jeho světovou protřelost, možná bych si myslel, že se Petr Jarchovský inspiroval na druhé straně světa. Slzopudný závěr už je pouhou třešničkou, ale poctivě vybudovanou a naprosto zaslouženou. 70 % ()

VanTom

Další z nefantastických, civilních anime ze života. Sledujeme 27letou Taeko, která o dovolené odjíždí z Tokia na venkov pracovat na statku. Tady obdivuje nádhernou krajinu, potkává dobrosrdečné a milé sedláky a poznává úmornou, ale povznášející fyzickou dřinu - prostě klasická agitka, jak je na venkově spjatým s přírodou blaze. Mnohem zajímavější je druhá linie vyprávění, kdy Taeko vzpomíná na své dětství, konkrétně když chodila do páté třídy. Tady mě snímek doslova okouzlil reálným a živoucím chováním jedenáctileté dívky, která se těší na prázdniny, vzteká, když jí sestra nepůjčí kabelku, obává se své první menstruace, prožívá svou první dětskou lásku nebo je zklamaná nad chutí vysněného ananasu. ()

venalce

Nevím, jak to ti Japonci dělají, že jejich animované filmy působí skutečněji, než většina západních hraných filmů. Japonci mají zvláštní cit pro emoce, umí uchopit střípky "všedního života" napěchovat ho nostalgií a přetvořit ho v nádhernou podívanou, která zahřeje u srdce. Mě osobně nejvíce potěšila spousta detailů ohledně chování malých dětí, taková ta dětská logika. Člověka to donutí vzpomínat na vlastní dětství a myslím, že přesně tohle byl účel filmu. ()

VasaX

Subjektivně jsem se trochu nudil, ale na tomhle filmu je hned několik zajímavých prvků. V nostalgických flashbacích do dob kdy jí bylo 10 let, tedy 17 let zpět, mladá žena reflektuje svoje aktuální já. Vidíme tak její aktuální tápání, tak její starosti a radosti v jejích deseti letech a celé je to hezky věrné a trefné. Zároveň mezi řádky probíhá i popis dobových trendů, kritika života ve městě a růžový pohled na rolnickou třídu. Vtipné je, že mi přišlo že se zde podařilo animovanými charaktery ztvárnit hrající neherce (v dobrém i zlém), přičemž tenhle pocit mám snad u animáku poprvé. Film je to hezký, řemeslně zajímavý, vizuálně čistý a estetický a je hezky protkán melancholií, takže za mne fajn, i když hodnotím "jen" 3/5... ()

andalin

Od filmů ze studia Ghibli člověk většinou očekává pohádkový či fantasy žánr - tenhle film je výjimkou. Příběh se dá shrnout jednou větou: Hlavní postava vzpomíná na svoje dětská léta zatímco míří na dovolenou na farmu. Animace je úžasná a ucouraný slice-of-life mi většinou nevadí (někdy ho i vyhledávám), ale filozofování o tom co bylo, je a bude prostě stopáž kvalitně nenaplní a já si v půlce říkám, jaktože už nejsem u konce. Není to vyloženě nuda, příběh se mi líbil, ale stával se pomalu nezajímavým a žádné vyvrcholení beztak nenastalo. Dala bych tomu 3,5*, ale nechávám 4, protože trojka je asi už moc krutá. :) ()

Teg

Nooooo... :) ani nevím, hezký to bylo a asi v polovině filmu jsem si říkal - dám tomu ty čtyři. Ale když přišly závěrečný titulky, tak jsem viděl, že si těch 5 neodpustím. O trošku pozitivněji naladěný snímek, než hrob světlušek :) Pozn. Proč tam musí všichni chlapi hulit? :D ()

Emo-haunter

Takahata se snažil o jakési sociálně-existenciální metafyzično, o nějaký konkrétní přesah, ale zůstal za mě tak na půl cesty. Co musím ocenit je celkem dobrý přístup k rámcové kompozici, ale člověk se přeci jen místy občas ztrácel v ději a v pointách daných flashback reálií. Samotná představitelka je super, ale její prolínání vzpomínkami a života na venkově jako celek není dostatečně vykreslené do hloubky, a tak vás potom ten moc pěkný závěr sice celkem dojme, ale nejste schopni mu stoprocentně uvěřit. Jinak oceňuji opět příjemnou animaci, moc pěknou hudbu, kontrast mezi životem ve velkoměstě a na venkově, a soulad s přírodou. Má to několik dobrých nápadů, ale přeci jen jsem čekal něco více. Nebo jsem se měl zkrátka ponořit do nesnesitelné těžkosti bytí?:) Celkový dojem ***6,5/10*** ()

merigieren

To by mě zajímalo, jestli někdo dokáže vysvětlit podíl zlomků na hruškách a jabkách :-). Jinak je to až neskutečně reálné dílo, Z pohledu starce nad hrobem si jen říkáte, takhle to bylo i za mě, ta fazole, co už rok pěstuju za oknem jednou nějaký lusk určitě mít bude, ... ()

Illioplius

Pre tých, čo majú radi akciu, tento film nie je správna voľba. Only Yesterday má však atmosféru a veľmi pekný príbeh. Predpokladám, že to dokážu oceniť predovšetkým hĺbavejší diváci, ktorí často spomínajú na svoju minulosť a chápu, čo je na tom spomínaní krásne. Okrem spomenutého tento film ponúka aj nahliadnutie do bežnej japonskej rodiny s jej každodennými problémami a myslím si, že tým čiastočne naštrbí viaceré predsudky. ()

CyriC

Film, který neuvěřitelně hluboce zpracovává dětská traumata a to, jak  nás provázejí i do dospělosti. Totální must see. ()

JohnyTrava

Môj druhý film od Takahata. Opäť môžem vidieť, že jeho tvorba je silne odlišná od tej Miyazakiho a predsa si zachováva ten Ghiblíkovský nádych. Ale popravde narozdiel od svetlušiek tento film ma až tak nezaujal. A to najmä pre jeho zbytočnú dĺžku, pričom pointa nebola zlá. Film vyzdvihujú tiež pekne nakreslené pozadia, aspoň pre mňa (predsa len vtedy ešte vládla ručná kresba), no hudobná stránka naopak upadá. Neviem pozerať to s nostalgickou náladou možno i pridám na hodnotení, ale teraz za 7-8. Ale ktovie možno raz, ešte raz, starší s viac spomienkami a pôjde to vyššie. Možno raz ;) ()

RigorMortis

Rovnako ako Tombstone of the Fireflies, aj tento film je napriek animovanej podobe zameraný hlavne na starších divákov. Melancholická poetická záležitosť, ktorá sa nikam neponáhľa. Pekne sa tu preplietajú scény zo súčasného života Taeko so scénami z minulosti, s ktorou sa snaží vyrovnať. Akurát ten soundtrack mi celkom nesedel, miestami som mal pocit, že namiesto japonského animáku sledujem argentínsku telenovelu. ()

PeterJon

Začína to nemastne-neslane, dlhý rozbeh. Ale potom to začne byt zmysluplné a zaujímavé najmä pre dospievajúce deti s tou senzáciou v škole, keď sa dozvedia o perióde :) . Krásny soundtrack - prekvapil výber maďarskej hudby - exotické pre Japoncov, ale veľmi sadla do farmárskeho prostredia. Celkovo je to ale veeeeľmi dlhá nuda. 2,5*. ()

johnny01

Na přírodní scenérie se hezky dívá, ale jinak je to strašně pomalé, neuvěřitelně utahané, vzpomínkové sekvence jsou hrozné a slaboučký příběh je prvoplánově předvídatelný. ()

Sennhie

Tak trochu nudné, ale tak trochu život. Čekal jsem, kdy ve mě snímek něco vyvolá a jak se blížil konec, tak jsem to už vzdával, ale nakonec to přišlo a ač možná trochu patetický, tak konec s krásným a velkým K. Pěkný to snímek, ale podprůměrný co se nejen Ghibliho studia týče. Třetí hvězda za vysvětlení desetileté, proč nezvládla test z matematiky, kvůli hodině výtvarky, kde museli rozfoukávat inkoust a tvořit obrazce, z čehož jí bolela hlava a tak test nezvládla. ()

dudo24

Miestami možno zdĺhavé. Premýšľanie hlavnej postavy bolo nekonzistentné a nemalo nejaký jasný smer. Ale o tom to presne bolo. O hľadaní seba samého a usporadúvaní svojej mysle a spomienok. Pre mňa celý film spravil až úplný koniec. Dosť ma to dostalo. Bolo to neskutočne krásne vo svojej unikátnej podstate. ()