Rampa

• Česko Plošina (neoficiální název) (více)

Ti, kteří přežili 3. světovou válku žijí v podzemí Paříže, neboť povrch je neobyvatelný. Pomocí stroje času vysílají do minulosti vězně, aby získal potřebné suroviny. Klíčem pro jeho cestu je jeho utkvělá dětská vzpomínka na incident na letišti v Orly, kterému přihlížela neznámá žena... Čb sci-fi film bez dialogů. Posloucháme pouze vypravěče a hudební doprovod na pozadí ve sledu promítaných fotografií. La Jetée = molo či hráz (přeneseně spíše nástupní plošina), je homonymem pro „là j'étais“ (tady jsem byl). Snímkem se později inspiroval Terry Gilliam při tvorbě 12 opic. (J.Connor)

jongo

K filmu rampa som bol spočiatku skeptický. Po prečítaní krátkých recenzií a komentárov na internete som nevedel čo mám čakať. Neustále porovnávanie s filmom 12 opíc mi taktiež nedoplnilo predstavu, kedže som tento film videl ešte ako veľmi malý a nepamatám si ho. (pozriem si ho určite znova, ale až po dopísaní recenzie, pretože sa chcem vyhnúť porovnávaniu). Príbeh veľmi zaujímavý, na tú dobu určite veľmi strhujúci, ale v dnešnej dobe už by pravdepodobne nezaujal. Čo by však mňa určite zaujalo, je forma. Od 26 minútového sledu fotografií s rozprávačom by som nečakal ani zďaleka toľkú dynamiku. Marker to dokázal. Rampa vo mne dokázala stupňovať napätie rovnako ako vyvolať sentiment a smútok. Čo treba zdôrazniť, je naozaj úžasná práca s obrazom. Keďže je film zložený z fotiek, tvorca musel zvoliť trochu iný postup a obrazový sled ako s kamerou, ale očividne to zvládol veľmi skvele. Fotografia mu umožnila voľnejšiu hru s obrazom. Pomocou malej hĺbky ostrosti, nefilmovej fotografickej kompozície, krásneho a výrazného kontrastu, ktorý miestami pripomínal nemecký expresionizmus dvadsiatych rokov, dokázal navodiť naozaj mystickú ale miestami aj romantickú atmosféru. Napriek všetkej svojej originálnosti, zvolená forma však priniesla aj niekoľko nevýhod. Postavy vo filme boli príliš strnulé. Malá psychologizácia postáv veľmi škodila žánru. Rovnako aj zrejme malý rozpočeť, pretože bielej látke s napichnutými šnúrkami som neuveril, že je prístroj na cestovanie v čase. Rovnako som neuveril ani okuliarom experimentátorov, a priam lacne na mna zapôsobili tzv. “pilotky” hlavnej postavy. ()

2CRAZY

Chris Marker velice zajímavou, minimalistickou a pro někoho možná nudnou fotografickou formou rozvinul nadčasový příběh o lásce a smrti, který si jistě zasloužil další a delší zpracování o 33 let později, avšak to nic neubírá na jeho kvalitách. Skvělé a atmosférické. ()

Harakiri13

Původních 12 opic tedy La Jetée je i přes kompilaci černobílých fotek vyprávějících děj opravdu skvostným a zároveň ponurým dílem. 8/10 ()

PoprockCZ

Chris Marker. Viděno v rámci dějin filmu. Je to vlastně černobílý fotopříběh s komentářem, který je však tak rozvláčnělý, že mě nutil spíše usínat, než že by podmaňoval zaujatí. Není to film, který bych si sama pustila. ()

Sopholojong

Akoby vysokoprofilova studijna praca cerstveho absolventa katedry filmovych vizualnych umeni ranku Aronofskeho debutu Pi. Akurat tu formou fotokolaze, ktora ma okrem schopneho voiceoveru, vobec nezaujala. ()

P/\/EL

sakra, tohle mi nějak ušlo, 1962 - Karibská krize, jen statický obrazy - fotky, nevim, jaký byly motivace tvůrců - úspora, experiment, rozhodně je to díky tomu sakra zajímavější než by byl hranej filmek, ačkoliv příběh je fajn - jasně, cestování v čase, tady takové trochu jak v tom filmu z poslední doby - jasně, Source code, jo, ten mě nepřišel zas až tak moc kůl, taková moc šílená sci-fi zápletka, ikdyž tady taky, no, jaksi, ze začátku jsem si řikal, jo, ono jim nejde o cestování v čase, ale o to, že svět je teda zničenej - na povrchu se asi nedá žít, tak se člověk uzavře do sebe - do světa snů, vzpomínek, fantazií (něco jako virtuální realita) a bude mu líp, jenže pak tam toho byl, pak tam bylo i cestování do budoucnosti (cestování v čase je taková zkurvená věc, ach ty paradoxy - he, Planeta opic měla supr poentu, třeba je tam to, že mu daj lidi z budoucnosti nějakou věc pro obnovu světa, pak se to tam víc nerozebírá, nechápu, jak to jako měl přinést zpátky do svýho času a reality), ale stejně si řikám, že možná šlo pořád jen o sny a fantazie, to si může člověk vykládat po svém, no jako nechápu, že mi ušlo, že 12 opic vychází z tohohle kraťasu, inu, 12 opic je úžasná věc, kterou jsem párkrát a viděl a jako nevadí mi, že se inspirovali, páč přidali tolik parádních věcí, nápadů navíc, skvělej Bruce Willis, skvělá atmosféra, ta stylovost, tam teda nešlo o atomovou válku, ale o pitomej vir, neksutečně malá věc a myslím, že by něco takového mohlo lidstvu i ve skutečnosti dost zatopit, no, ale zase lidstvo, příroda si převezme zpátky vládu nad světem, ikdyž onu mu svym způsobem pořád trochu vládne, sem tam, psíš teda ta neživá, živá dostává od člověka celkem zabrat :), ale o to nejde, Rampa je komorní sfi-ci se zvláštní sugestivní atmosférou, všechno je to takové záhadné, člověk ten pohyb nepotřebuje, vzpomeňme si třeba na rádiové hry, v dětství u babičky v pastoušce jsem se jich nemálo naposlouchal, třeba ta jedna o tom chlápkovi, co měl zastoupit pilota dopravního letadla, kterýmu se něco stalo, jak to bylo napínavé...prostě obrazm, pohyblivej obraz a barvu a dneska třeba i to 3D - člověk se bez toho obejde...........jinak, moje hodnocení je vysoké, protože mám experimenty rád, jinak nevím, někdy se záběry docela opakují - jak tam leží s tou věcí na očích, což je teda pěkná předzvěst budoucí virtuální reality, metrixy a tak (ono ti klidně mohlo být natočeno na kameru a pak se, nebo by se vytáhly jen některé záběry), jinak já nevim, přišlo, že dýlka je optimální, ten výlet do budoucnosti by delší působil klišoidně, naivně, takhle si, myslim, že vzhledem k době vzniku lze spoustu věcí prominout...no, ta smyška, celoživotní trauma, zlá noční můra - předzvěst vlastní smrti, je to supr, ale ve 12ti opicích je to promyšlenější, výborně natočený......a tak......... ()

prima_tulak

Hodně intenzivní podívaná. Napětí je díky skvělým fotografiím všude přítomné a imaginace diváka má obrovskou moc tomu přidávat na síle. Za tak krátkou dobu jsem vstřebal tolik emocí, až mi buší srdce tak moc, že píšu tenhle komentář. ()

padina odpad!

Zdlouhavé, nudné, vyumělkovaně rádoby dramatická atmosféra zabíjející veškerou atmosféru, nadřazenost formy nad obsahem, prázdné, a navíc nelogické. Nahlédnutí do budoucnosti by se ještě dalo přijmout. Ale skutečně fyzické odcestování časem prostřednictvím snu? Trapný nesmysl. ()

stuj

Hezké, zadumané, atmosférické. Sci-fi vize z roku 1962. V dnešní době vybízí i k zamýšlení se nad tehdejší dobou a časem, který od ní uplynul a co všechno se změnilo. ()