Rampa

• Česko Plošina (neoficiální název) (více)

Ti, kteří přežili 3. světovou válku žijí v podzemí Paříže, neboť povrch je neobyvatelný. Pomocí stroje času vysílají do minulosti vězně, aby získal potřebné suroviny. Klíčem pro jeho cestu je jeho utkvělá dětská vzpomínka na incident na letišti v Orly, kterému přihlížela neznámá žena... Čb sci-fi film bez dialogů. Posloucháme pouze vypravěče a hudební doprovod na pozadí ve sledu promítaných fotografií. La Jetée = molo či hráz (přeneseně spíše nástupní plošina), je homonymem pro „là j'étais“ (tady jsem byl). Snímkem se později inspiroval Terry Gilliam při tvorbě 12 opic. (J.Connor)

Rozjimatel

Veľmi zvláštne, experimentálne dielo, stále rozmýšľam, čo si mám o ňom vlastne  myslieť. Určite to má pár intenzívnych závanov atmosféry (veľmi pôsobivá je scéna "rozpohybovania sa"), na iných miestach sa mi to ale javí len ako nezáživná slide-show, ako demo verzia k budúcemu dielu. A nemôžem si pomôcť, ale tí herci na mňa pôsobia dosť statickým dojmom. ()

Pafl

Není nic, co by odlišovalo vzpomínky od obyčejných okamžiků. Vzpomínkami se stanou až později, skrze jizvy, které po sobě zanechají. La Jetée je jedna vzpomínka na jedno setkání. Setkání, které se možná ani nestalo. ()

simply

Technika, kterou je Rampa natočená, je opravdu unikátní. Statické obrazy a přesto je tam cítit napětí a strach, které navíc podkresluje mrazivá hudba. 12 opic Terryho Gilliama mám ráda, ale tohle bylo lepší a promyšlenější. I když se jedná o pouhý krátkometrážní film. ()

Mikino00

Zajímavý námět v originálním provedení, bohužel dosti nevyužitý potenciál a lehce utopené v artovém provedení. Zamrzela mě i předvidátelnost konce. ()

Xsi

Tak tenhle film mě dostal do kolen jako dlouho nic...A to mi spousta lidí tvrdila, že ho nepochopili...? ()

bratr.Milan

Je „La Jetée“ vůbec film? Vždyť jsou to jen fotografie poskládané za sebe s mluveným slovem. Ano je to film. A jaký! Jeden z nejlepších! Jednotlivé fotografie jsou záběry a scény, které si musíš rozpohybovat v mysli podle vyprávěného příběhu. Je to jako, když čteš knihu a před vnitřním zrakem se ti odehrává čtené. Tady je text podpořen fotografiemi a na mě to funguje skvěle. Znáte ten slavný film „12 opic“ a taky jste si říkali proč je tak dobrý a s originální myšlenkou, až překvapivě na hoolywoodský film? To je proto, že je inspirován tímto filmem. Odpovědí je Chris Marker. Výborná sci-fi povídka, originální cestování časem pomocí psychiky a tak nádherná francouzská nálada. Tady je jen to co tu má být, vše ostatní je vystřiženo. Chris Marker ví přesně co dělá. Málokdy jsem s nějakým filmem tak spokojený jako s tímto a to jsem k němu přistupoval s obavami, jak asi bude fungovat film poskládaný z fotografií. No můžu říct, že funguje na 100% ()

SuperFigo

Tak tohle je povinnost pro každého sci-fi fandu. Od prvních snímku postapokalyptického světa a podmanivého hlasu zůstanete přibitý na židli a budete koukat dokud nebude konec. Silný příběh, ze kterého později vychazí 12 opic. Ano! i série fotek dokáže vytvořit film, a ne jen ledajaký, ale geniální! ()

don_mingo

Geniální nápad a pointa, kterou osobně řadím v celé historii filmu na jedno z nejvyšších míst. Jinak se ale Markerovi povedlo dospět do zvláštního stavu: po shlédnutí zůstává pachuť příliš mnoha informací na příliš krátkém prostoru, ale zároveň je tak třetina stopáže v podstatě nevyužitá. Tohle se prostě mělo vyladit líp, je to škoda. Jinak je to úžasné. ()

ecis

Velmi odvazny experiment - vytvorit dynamicky snimok pomocou statickych obrazkov. Krasne zladenie ciernobieleho znazornenia apokalypsy, prelinanie snov a cestovania v case. Velmi vydarene. Art film ako sa patri. ()

Likan7

Mrazivý, atmosférický art, který je zabit nudnou romantickou linkou. Ta bohužel je v popředí celé 2/3 tohohle krátkého filmu, takže ve finále nuda, která je zajímavá jen způsobem provedení. ()

aik

Na krátkometrážní film úderné, trefné a navíc s přesahem. Forma zpracování, hudba, vyprač, vše je svou minimalističností naprosto ojedinělé a zároveň dokonalé. Na první pohled je jasné, kde Gilliam čerpal základní premisu i náměť pro svých 12 Opic. Proto na krátkometrážní film jasných 100% ( objektivně spíš 90% - neboť přeci jenom skvělá myšlenka mohla být i trochu hutněji rozvinuta). ()

Scraffy

Foto-román, ktorý je celkom super natočený (pofotený) a spracovaný. Ale niečo mi tam chýba. Nejaké to väčšie tempo. ()

MaxForValue

Neoddiskutovateľne najlepší kraťas, čo som mal možnosť kedy vidieť. Depresívne, melancholické, temné, bolestivé, mučivé a cez to všetko tak "filmársky" nádherné. Mix obrazov, fotografii, spomienok podfarbený rôznymi hudobnými oratóriami, skvele napísaný scenár a hlavne tá šokujúca predzvesť budúcnosti či minulosti. La Jetée je pre mňa oveľa viac než 12 opíc, takúto atmosféru sa ani pri zažmúrení oboch očí Gilliamovi nepodarilo vyčarovať. ()

Jindrusa

Kdo by to řekl, že spojením pár desítek fotografií a uhrančivého zvuku, vznikne takto hutná atmosféra. Snad jako by ty chybějící obrazy podněcovali naši představivost v tom, co skutečně vidíme. A o čem to vlastně bylo? O lásce? O nemožnosti zabránění toku času? O rozpadu universa při setkání se sama se sebou? Nevím. Ale z toho ponoření se do příšeří Pařížkého podzemí, do šepotu šílených vědců v objetí halucinogenní hudby mě vždycky zamrazí.. ()